Pro 21

Designerská „elita“ by nejraději vytvořila cenový kartel. Naštěstí marně

21.12.2011 v kategorii Podnikání, Zajímavosti. / Zobrazeno 16 155x / 154 komentářů

Vysoká konkurence mezi webdesignery, malá poptávka a vysoká nabídka nutí přirozeně mnohé designery brát zakázky i za nižší odměnu. Takový je prostě zákon trhu. Nevezmeš zakázku za menší peníze ty, vezme ji někdo jiný a ty nebudeš mít nic. Takto to funguje ve všech oborech a je to tak správně.

Je naprosto logické, když zadavatel, tedy ten, kdo poptává nějakou službu, bude chtít zaplatit za onu službu jen tolik, kolik mu tržní prostředí dovolí. Pokud by to byl zadavatel, kdo by stál ve frontě na designéra, cena by byla pochopitelně vysoká, protože s nízkou cenou by se zadavatel prostě neměl šanci k designerovi dostat.

Opak je ale pravdou. Frontu na zakázky stojí designeři a tržní mechanismus je v tomto nekompromisní. Aby dostali designeři práci, musejí jít pochopitelně s cenou dolů.

I přesto, že toto je naprosto logické a správné, mnohým lidem se to z celkem pochopitelných důvodů nelíbí. Cítí se nedocenění, protože za svoji práci nedostávají tolik, kolik mají pocit, že by dostávat měli. A nebo nedostávají nic, protože jejich „čest“ jim nedovolí jít pod svou cenu, kterou si ve svých hlavičkách navzdory tržnímu mechanismu vsugerovali.

Tito ukřivdění designeři bojují proti této „nespravedlnosti“ po svém. Každého jejich konkurenta pracujícího za méně, než si oni představují, označují za špatného, jejich práci za nekvalitní a doslova je nenávidí, protože jim „kazí ceny“.

Oni ani ve skutečnosti nevědí, o kom to říkají. Nevědí, kdo jakou zakázku získal. Přesto jim je jasné, že jeho práce nestojí za nic. Že nedokáže nic.

Nevědí o kom mluví, jeho práce nikdy neviděli. A přesto: nic neumí a odvede nekvalitní práci. Ten někdo, kdo vzal zakázku za stovku na hodinu. Je to totiž jasné. Chce málo peněz a tak je špatný.

Oni ani nenadávají tomu, kdo tu práci udělá. Rádi by, ale nemají komu nadávat, protože to nevědí. Vědí ale, kdo design poptává a za jakou cenu. Zadavatel levných služeb je tak ten nejhorší. Je to darebák, který chce, aby někdo „otročil“ jen za dva tisíce za den práce.

Takový zadavatel se okamžitě stává terčem útoků. Neváží si totiž práce jiných. A co hlavně, tito ukřivdění designeři mu musejí mnohokrát připomenout, že v žádném případě nemůže dostat kvalitu a to i přesto, že zadavatel se v tu chvíli probírá nabídkami od stejně kvalitních designérů, kteří místo kňourání nad nízkými cenami zakázku ochotně udělají za cenu, kterou je zadavatel ochotný dát.

Oni si někteří páni designéři, kteří sami sebe pasovali na elitu ve svém oboru, myslí, že by měly nejspíš existovat nějaké jednotné ceny. Chtěli by vytvořit nějakou kartelovou dohodu, kde všichni designéři budou obcházet naprosto přirozený tržní mechanismus, kde cenu tvoří poptávka s nabídkou.

Takovýto postup ovšem nejen že je nelegální a nemorální, ale především nerealizovatelný. Oni by tito experti stále chtěli dostávat víc, protože v jejich myslích jsou nejlepší. Do svého kartelu by nepřijali nikoho, kdo dostatečně nebulí nad výší cen. Navíc ani oni sami mezi sebou by se nedokázali shodnout a dříve nebo později by jeden z těchto kreténů svou cenu snížil, aby se dostal k zakázce před svými kolegy.

Prostě se s tím vy kašpaři smiřte. Trh zaplaťbůh funguje a nic na tom nezmění ani vaše kňourání a urážení ostatních.

Zadám poptávku s cenou pro mě přijatelnou, obdržím nabídky, z nich si vyberu, designér odvede svou práci a já mu zaplatím. Toť jediný správný postup. Urážení a kňourání ukřivděnců vložené mezi body jedna a dva, tedy zadání poptávky a obdržení nabídek, na tom opravdu vůbec nic nezmění.

A kvalita? Tu nechte na mě. Já jsem zadavatel a já rozhoduji o tom, co je kvalitní, co vyhovuje mým potřebám a za co zaplatím. Na váš názor na grafiku, kterou jste nikdy neviděli a na designera, kterého neznáte, se vás nikdo neptá a nikoho nezajímá.

Pro ty, kdo mě ještě nešmírujou:


Pokud se chcete stát sponzorem tohoto mého blogspotu a mít na tomto místě svůj inzerát, není nic jednoduššího.
Více se dozvíte a vložit svůj inzerát můžete přímo TADY.


154 komentářů / Designerská „elita“ by nejraději vytvořila cenový kartel. Naštěstí marně

 1. Michal Raška dne 21.12.2011 v 12.08 hod.

  Při pohledu na dva články jdoucí po sobě je kouzelné, jak si odporují. Ono asi záleží, na které straně barikády člověk stojí.

  Tady se nelíbí, že za kvalitní služby lidi u nás nechtějí platit.
  http://owww.cz/za-kvalitni-sluzby-si-lidi-radi-zaplati-tedy-krome-cechu/

  a tady je to v pořádku, že nechtějí za kvalitní služby platit
  http://owww.cz/designerska-elita-by-nejradeji-vytvorila-cenovy-kartel-nastesti-marne/

 2. Petr Jeník dne 21.12.2011 v 12.12 hod.

  Ale vůbec ne. Motáš hrušky s jabkama.

  1 – Nestěžoval jsem si, jen jsem to konstatoval. Je mi jedno, zda mi Češi platí nebo ne.

  2 – Já rád zaplatím. Ovšem né víc, než je třeba.

 3. Inwebstor web dne 21.12.2011 v 12.46 hod.

  Tohle je přeci běžná strategie na roztříštěném trhu (s velkým počtem subjektů, obecně obory s nízkou bariérou vstupu – což bohužel webdesign je)

  Abyste na takovém trhu získal zakázku, máte ne jednu, ale dvě možnosti.

  Buďto (jak říkáte), jít s cenou dolů.

  Nebo se odlišit.
  Servisem, kvalitou, čímkoli, co lidé ocení.
  A tuto odlišnost spojit se značkou – brandem.
  Díky ní si pak můžete účtovat vyšší ceny.

  Ekonomové tomu říkají „monopolistická konkurence“ – na trhu je velké množství subjektů, ale jen jeden Plaváček (jedno Nuvio, jeden Pecka, jeden Adidas…)

  Boj proti levné konkurenci je pak samozřejmě logickým důsledkem této strategie.

  Značkový výrobci textilu/bot bojují proti levnému čínskému dovozu. Lobbují u politiků za zvýšení cel, dovozní kvóty, ochranu trhu.

  Čeští zemědělci si zase vytvořili Klasu a bojují (v médiích i politicky) proti „levnému dovozu nekvalitních potravin z Polska“.

  Ve webdesignu se netočí takové peníze, proto nejsou informační kampaně tak organizované jako ve výše uvedených příkladech. Ale princip je stejný. A podobné snahy o očerňování konkurence jsou jen další přirozenou součástí volného trhu. Je otázkou, nakolik to těm dotyčným pomáhá a nakolik spíš škodí v očích potenciálních zákazníků.


  Jinak jsem si nevšiml, že by tu někdo OPRAVDU chtěl dělat nějakou kartelovou dohodu, takže tuhle pasáž beru spíš jako autorskou licenci.

  Ale i kdyby ano, pravděpodobně by nelegální nebyla.

  Zákon o ochraně hospodářské soutěže zakazuje horizontální dohody soutěžitelů jen pokud jejich společný podíl na relevantním trhu přesahuje 10%.

  I kdyby se dali dohromady všichni Ti, kteří podle Vás „kňourají“, tak se na tuto hodnotu ani omylem nedostanou…

 4. Michal Raška dne 21.12.2011 v 12.53 hod.

  1) hranice mezi konstatováním a stížností je velmi neznatelná, protože i pro konstatování ve formě článku je jistá motivace. :)

  2) no otázkou je konkurence. Až podobný projekt odstartuje student s minimálními náklady zadarmo, nebo téměř zadarmo, tak jsem zvědav na tvůj postoj.

 5. Petr Jeník dne 21.12.2011 v 13.37 hod.

  Inwebstor: Onen kartel je opravdu třeba brát s jakousi autorskou licencí.

  Michal Raška:
  1 – Zda mi vadí nebo nevadí, že mi Češi neplatí, vím jen já. Ty se to můžeš jen domnívat. A pravda je, že mi to nevadí, protože český trh je tak malý, že nemá nejmenší význam se jím zabývat. Takže – nevadí mi to a proto si na to nestěžuju.
  2 – S konkurencí počítám a nebojím se jí. Konkurence by ovšem měla počítat s tím, že tohle opravdu není nějaký automatický agregátor čehosi. Je za tím práce na fulltime dvou lidí po dobru 4 měsíců zdarma a následná správa, která zabírá celou pracovní dobu opět dvěma lidem a X externím spolupracovníkům.

 6. vodička web dne 21.12.2011 v 14.23 hod.

  Ty Petře, nemůžeš vědět nic o designerské elitě. Ty poptáváš u lidí s kradeným softwarem, bez živnosťáků, ty prostě pracuješ se zloději. Myslím to zcela vážně a bez legrace. To jsou fakta, nikdo jiný za 2 000 Kč celý web i s logem neudělá. Opravdu ne.

  Grafická elita tvou poptávku shlédne jen z legrace, aby si uvědomila, kde začínala.

  Když totiž nerozlišuješ kvalitu designů za 2 000 a 10 000 Kč, pak si prosím, neber do úst slovo grafická elita, protože to je pojem, kterému vůbec nerozumíš a na který nemáš finance ani potřebu.

  A je to tak správně, protože ty funguješ a já s desetinásobnými cenami než tví grafici/zloději taky, takže gratuluju, ale všeho s mírou.

 7. Michal Raška dne 21.12.2011 v 15.02 hod.

  2 – vidíš ještě ta konkurence ani neexistuje a už vysvětluješ a obhajuješ kolik to dá práce, kolik je za tím lidí…

  Ne opravdu nic ve zlém, ale u grafiky a webu je situace taková, jak to popsal vodička. Je to jako by někdo konkurenční projekt dotoval. Sám grafiku nedělám, dělám programy a aplikace i pro web a proto chápu, proč se tak chovají. Ostatně i Plaváček, Prokop a další vedou stejnou válku na poli SEO.

 8. Duben Hry pro děti dne 21.12.2011 v 15.38 hod.

  To, že Petr obhajuje svojí práci a snaží se snížit cenu práce druhých je myslím normální chování obchodníka. Taky se tomu říká vyjednávací taktika. Očividně mu funguje tak pro by jí měnil, když mu vyhrozování konfliktů z lidského hlediska nevadí (na to naštěstí moc lidí hroší kůži nemá).

  K té ceně za práci grafika je potřeba přistupovat ze dvou stran. Částečně souhlasím s tou částí kde Vodička říká, že pod 2000 tisíce dělá grafiku celého webu jen zloděj. Protože pokud zahrneme nějaké náklady na HW, legální SW atd. tak na práci zbyde tak 300-500 kč a to už by při vytváření individuální designu opravdu vycházela částka v desetikorunách na hodinu. Jenže se na to dívá zúženým pohledem profesionála s určitým typem klientely.

  Podstatný je tu ale i druhý pohled jak snížit cenu vstupů a nesnížit svou cenu práce aniž by to platil zákazník. Grafik může dělat třeba v Gimpu a na Unixu. Je to možná trochu masochismus, ale snížené vstupní náklady na SW jsou na 0.

  Další možností jak snížit náklady je používat unifikovanou šablonu, kterou lehce pozměním (změna barev, trošku jinak napsaný text nebo obrázek pro logo). Udělání takovéhle šablony je třeba práce za 10.000. Jako grafik si to udělám, modifikace je časově třeba na 500. Takže stačí prodat 10x za 2000 kč a jsem 5000 v plusu. Plus mám zaplaceno 10x 500kč za práci a náklady na vývoj šablony. Spoustě lidem něco takového stačí, ale kupovaná premium šablona jim nevyhovuje (nebo je s modifikací od profíka vyjde dráž).

  Petr neukázal ani práci grafika co vybral, ani nikde nenapsal, že chce unikátní design. Pokud by po mě chtěl někdo design za tyhle peníze a bylo by to pro mě málo, ale zároveň těhle poptávek by obecně bylo hodně, tak to řeším právě takovými autoamtizovanými šablonami, které výrazně sníží náklady na vývoj a zákazník je s výsledkem spokojený. Pokud ne a jde o náročnějšího zákazníka, pak mu nenabídnu unifikovanou šablonu ale něco individiuálního s adekvátním cenovým navýšením.

  Ovšem druhý postup už je víc sofistikovaný a třeba na webtrhu, kde je designer každý kdo udělá tabulku přes HTML, ho dle mého používá málo lidí. Ti ostatní holt dělají na kradeném SW a tam ten boj grafiků chápu. Nicméně takovou věc neošetří trh jako takový.

 9. Petr Jeník dne 21.12.2011 v 15.59 hod.

  Vodička: Mě zajímá výsledek – toť vše a tvé moralistické kecy o kradeném software a podobně beru jakou naprostou zoufalost. 99% Čechů má kradený software a ty tu teď moralizuješ, protože ti došli jiné argumenty. Pochybuju, že veškerá tvá muzika, filmy a software je legální a přesto si dovolíš tu napsat takový blábol. (jsem fakt zvědavej, jestli napíšeš, že vše máš fakt legálně a budeš čekat, že ti to budou lidi věřit 😀 )

  Michal Raška: to už nechávám bez komentáře. Já proti konkurenci nic nemám. To už jsem psal. Ať klidně začne. Já jen reagoval na tu blbost, co jsi napsal, že to udělá nějaký student bez nákladů.

  Duben: chápeš to správně. nehledám žádný unikátní cirkus vhodný pro Coca-Colu, ale použitelný design pro mé potřeby. Tedy navržení hlavičky, vytvoření loga, zvolení písma a rozložení barev. Pro člověka s nějakým grafickým cítěním je to otázka pár hodin.

 10. Pavel Informace dne 21.12.2011 v 17.19 hod.

  Ono taky jde o to, kdo poptává. Míchat dva úplně odlišné trhy je blbost. Je tu segment drobných podnikatelů jako je Petr Jeník a pak je tu segment velkých firem. Velké firmy mají úplně jiné potřeby, než nějaký Jeník. Chyba pánů grafiků je v tom, že chtějí ceny jako by dělali pro Kyslík (čti O2), ale chtějí je od Jeníka. To je samozřejmě blbost. Pánové mají odpovídat na poptávky Kyslíku a budou na cenách, jaké chtěli. Takový Kyslík ovšem bude mít zcela jiné potřeby, než zaslat jedno PSD a hotovo, s tím se taky musí počítat a od toho se odvíjí cena. Kam se někdy dostávají ceny mezi korporacemi, to je neuvěřitelné. Je to jiný svět.

 11. tom dne 21.12.2011 v 18.32 hod.

  Ono je špatné hledat práci pouze na webtrhu, já např design webu tvořím okolo 10 000 – 20 000 a absolutně nestíhám. Ale samozřejmě to není přes webtrh.

 12. vodička Patlal s kradeným softem dne 21.12.2011 v 20.01 hod.

  Petře, ano 99 % grafiků má kradený soft, ale to jsou grafici se kterými pracuješ ty a kteří mají díky tomu i minimální ceny. Nepotřebuju, aby mi tu lidi věřili, že mám všechno legální, na tom své podnikání nestavím, ale jinak ano, mám (již jsem tu měl šestici pánu z kontroly) a proto spolu nikdy nebudeme spolupracovat, protože ty bys mou práci neocenil a zařadil ji mezi patlaly, kteří udělají „stejná“ loga jako já za 500 Kč.

  Pokud mé „kecy“ bereš jako zoufalost, dobře, máš na to právo, ale děláš tím vizitku jen sám sobě.

 13. Petr Jeník dne 21.12.2011 v 20.20 hod.

  Špatnou vizitku si tu děláš ty svými kecy, svou arogancí a svou povýšeností nad ostatními, jejichž práci hodnotíš, aniž bys věděl, o kom mluvíš a přesně to je to, o čem jsem psal v článku. Nevíš vůbec, kdo mi dal jaké nabídky a přesto ti podlet tvých zvrhlých představ o vlastní nadřazenosti nesahají ani po kotníky. Jsi mimo panáčku. Kdybys byl takový frajer za jakého sám sebe považuješ, neztrácel bys čas na webtrhu řečmi o tom, jak ti někdo kazí ceny.

 14. Michal Raška dne 21.12.2011 v 21.31 hod.

  :) Tak lidi jen tak z legrace dokázali napsat třeba Linux.
  To, že je ti jedno od koho kupuješ už nechám bez komentáře…

 15. vodička web dne 21.12.2011 v 22.35 hod.

  Zakončeme to prostě tím, že tobě stačí šablonovitá grafika od začátečníků a já si potrpím na legální činnost a klienty, kteří mají rádi kvalitní práce a dokáží ji ocenit. Trh jako trh, „krásno“ je subjektivní.

 16. Jarin dne 22.12.2011 v 0.54 hod.

  Promiň ale jestli jsem to pochopil tak jsi zadal poptávku na „kvalitní“ design a grafiku za 2000,- a lidé/firmy kteří se tím opravdu živí (mají zaměstnance, kancelář, software, HW) a kvalitní reference se ti vysmáli?. Nebo nějaký jouda poplival levnou práci?.
  Tak můj názor je podobný – za dva tisíce ti kvalitní, originální nebo neokopírovaný design nikdo neudělá. Dostaneš přesně to co sis zaplatil. Prostě „design“ za dva tisíce. tečka. Pokud ti stačí tvoje věc. Prskáš tady stejně jako ti o kterých píšeš.
  A ještě k tomu jak zřejmě nechápeš kde se bere cena za webdesign a jiné grafické nebo tvůrčí práce. Tu hodnotu nedělá jen těch pár hodin práce ale to že to někdo umí. Jak sám píšeš „má nějaké grafické cítění“ – za to se platí! Né za čas.

  Až budeš někdy vlastnit obraz od Rembrandta nebo Picassa tak ho od tebe koupím. Cena je 150h malování * 500Kč + 5000,- rám = 80.000,-

 17. Jarin dne 22.12.2011 v 1.05 hod.

  Ještě k tomu jak se posmíváš „elitě“ ve frontě. „Elitní“ grafici žádnou frontu nestojej – jsi absolutně mimo mísu. Frontu stojej právě ti za 2k protože to co „tvořej“ neprodaj. A mimochodem nejsem ona „elita“. Navhuji loga a grafiku od 2.500,- do cca 6000,-. Jo a SW mám taky legální. Patřím tedy dle tvého jistě zde jediného správného názoru mezi 1% lidí.

 18. TomT dne 22.12.2011 v 6.05 hod.

  Já si myslím, že Petr na to šel špatně. Dal poptávku, kde napsal, že chce komplet návrh designu za 2000,-. OK. Ale já jako grafik, bych požadoval nějaké info, jak by si to představoval, případně nějaké reference jak by co chtěl udělat…atd(čeho by se šlo ze začátku chytit). Proč? Protože za 2k bych neztrácel čas s tím, že mám malou šanci se trefit na poprvé do představy, kterou Petr má. To by byla asi velká haluz. Tím pádem, když někdo si dá tu práci a bude třeba 3-4 hoďky dělat předběžné návrhy, které se pak smetou ze stolu, tak bych se na to vysral, protože za 2 tisíce ztrácet dalších x hodin vytvářením nového návrhu a opět nemít jistotu, že se to povede, tak se to fakt neoplatí. Toť můj skromný názor. A to ani nemluvím o ceně. 2 tisíce za návrh 4 stránek. Nevím no.

  Něco jiného by bylo, kdyby jsi dal třeba odměnu >20 tisíc, tak to pro grafika stojí za to,aby zkoušel se naslepo trefit do oka zadavateli. Bude mít jistotu, že když to dodělá, tak dostane adekvátní odměnu za čas, který na tom strávil.

  Ale věřím, že se někdo určitě najde, kdo to za ty dva litry udělá :).

  Nechápu jednu věc. V inzerátu píšeš, že můžeš získat design ve výběrovém řízení za pár babek. Proč to teda neuděláš? Ušetříš si nervy z „PÁNY“ cz grafiky. A taky ušetříš peníze.

  Taky nechápu grafiky, co udělají nějaký design a pak pošlou finál. Se pak nemůžou divit, že jim to zadavatel odmítne. Takové kamikaze bych nikdy nemohl udělat. Ale to je problém každého, kdo to tak dělá.

 19. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 8.26 hod.

  Komunikaci mezi zadavatelem – v tomto případě mnou – a grafikem, beru jako samozřejmost a myslím, že není třeba to zmiňovat v poptávce. Pokud grafici toto jako samozřejmost neberou, je chyba na jejich straně. Pak se ale nesmí divit, že zadavatel jejich práci odmítne, když oni něco splodí bez jakýchkoli informací a naprosto se netrefí do zadavatelových představ.
  Je naprosto úžasný, jak ten špatný jsem já a jak mě říkáte, co bych měl nebo neměl dělat. Měl jsem si to prý objednat jinde 😀
  Je mým právem, si zadat poptávku kde já uznám za vhodné.
  Právem „elitních“ grafiků však není urážení mé poptávky ani jiných grafiků a jejich prací a to kor, když ani nevědí, koho uráží.
  Další věc, která mě fascinuje je to, jak neustále omíláte to, že nabídky které jsem dostal jsou nekvalitní. Jak to proboha můžete vědět. Vždyť nevíte kdo mi nabídky poslal. Vždyť to je směšný.
  Nepřipadáte si hloupě říkat o někom, koho neznáte, že je horší než vy? Abyste mohli porovnávat nějaké práce, musíte přece ty práce vidět. To je na tomto vašem jednání to úplně nejhloupější a vy to děláte stále dokola.

 20. Michal Feltl web dne 22.12.2011 v 9.16 hod.

  Je to každého věc, co a za jakou cenu poptává za předpokladu, že neporušuje pravidla portálu. A stejně tak zájemce o zakázku má právo si vybrat, zda na to bude reagovat nebo ne. Cena nerozhoduje o tom, jak kvalitní práci a servis dodavatel odvede. Jediným hodnotným měřítkem jsou dosavadní práce a osobní doporučení typu „Udělal dobrou práci, můžeš se na něj spolehnout“. Nevím co se na Webtrhu semlelo, ale každopádně můj názor je takový, že každá poptávka je vítaná, protože pro lidi, kteří začínají nebo nemají ještě vybudovanou klientelu je to příležitost, jak získat kontakt nebo práci. Každý by si měl sám zvážit zda mu stojí za to na poptávku reagovat a případně pracovat. Zadavatel by si měl sám zvážit to, za jakou cenu poptává a jestli mu to třeba nemůže uškodit na kreditu.

  Většina grafiků, kteří u toho vydrží a makaj na sobě procházejí třemi fázemi vývoje. První je takový portálový čmuchal, který hledá jakoukoliv příležitost, aby získal reference. Druhý vývojový stupeň je sběr kontaktů a budování dlouhodobých vazeb. Třetím je práce s ověřenými partnery a budování vlastní značky (zadavatelé je sami kontaktují). Alespoň tak to vnímám komunitu kolem českých „webtržnických“ portálů já.

 21. Jarin dne 22.12.2011 v 10.20 hod.

  Tak o čem a o kom to tu pořád sakra meleš Jeníku. Tak ukaž co jsi chtěl a za kolik. Co jsi za to dostal a kdo to odmítnul a jakým stylem.
  Jaké tu čekáš reakce když tu od začátku pliveš na kde koho, lidi kteří to dělají poctivě se začnou logicky bránit. Ty jsi podle mého názoru neoslovil „elitu“ ale skupinku trotlů. Profesionál ti prostě zašle strohou odpověď že si to prostě za malé peníze nemůže dovolit. Notabene když má na stole zakázky řádově vyšší.

 22. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 10.43 hod.

  Profesionálové, o kterých mluvíš, by se v první řadě neměli na poptávku, která je nezaujala, vůbec ozývat. Oni místo toho mě nazvali porouchaným člověkem. Ti co mají na stole zakázky o řád vyšší, nemají potřebu kňučet jak postřelený podsvinče, že jim někdo kazí ceny.

 23. Honza Jindra dne 22.12.2011 v 10.57 hod.

  Skvělá reklama! Grafy návštěvnosti dnes musí vyletět strmě nahoru, jak se sem chodí grafická elita pobavit!

 24. Skaars dne 22.12.2011 v 11.01 hod.

  Velmi… zajímavý článek. Podle mne vypovídá především o charakteru člověka, který jej napsal. Popsal bych to jako „typický Čech“ – JÁ ZADAVATEL chci tohle a tohle a pokud možno za co nejlevněji.

  Michal Raška zmiňoval článek, psaný na tomto webu, o tom, že češi nechtějí platit za kvalitní služby. Jen pár vytažených vět: „Češi si asi neváží svého času.“ + “ Proč my Češi nejsme ochotní platit za služby, které potřebujeme, líbí se nám a rádi bychom je využívali?“. Pan Janík zminuje v komentářích, že rád zaplatí, ale ne víc, než je třeba.

  A to poznáte jak, pane? Děláte tu grafiku vy snad? Designéři, kteří si účtují – pro vás – vyšší (nebo vysoké) ceny, ví, za co chtějí zaplatit. Protože neplatíte pouze čistou práci, kdy si sednete k počítači, uděláte design a odešlete. Ale i ten čas, který se tráví nad přemýšlením, analýzou, čas který jsme investovali do vzdělání v oboru.

  Takže pokud si myslíte, že 2000,- je adekvátní cena za návrh, tak budiž. Ale styl, jakým jste to podal a jakým podáváte odpovědi zde v komentářích jasně mluví především o vás. A to je důvod, proč jsem musel reagovat.

 25. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 11.02 hod.

  Ono je to tak pokaždé, když něco napíšu 😀
  Stabilně se návštěvnost tohoto mého písečku drží někde na 200-300 lidech denně v době, kdy zrovna nic nepíšu. Vyhledávače to tu mají docela rádi. Když něco napíšu, tak vyskočí k sedmi stům až tisícovce. Působím na některé lidi tak trochu jako červený hadr na bejky a to mě těší 😀

 26. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 11.04 hod.

  Jak poznám adekvátní cenu? To je snadný. To je taková cena, za kterou je to někdo ochotný udělat. To že někdo ochotný není přeci neznamená, že ta cena je špatná. Ta cena je pochopitelně v pořádku, pokud se najde někdo, kdo ji akceptuje a práci za ní udělá. Takový je prostě trh a křičením se to nezmění.

 27. Martin Karásek web dne 22.12.2011 v 11.39 hod.

  Díky za dopolední porci srandy! Dlouho jsem se takhle nepobavil.

 28. jaktovidim ja dne 22.12.2011 v 11.54 hod.

  Nechápu co tu všichni řešíte. Petr dal poptávku na základě svých možností a to je vše. Kdo zná jeho weby, tak ví, že graficky jsou strašný. To ale neznamená že jsou špatný. Nemůžete ale čekat od chlapa kolem 40 který na tom evidentně není finačně moc dobře že bude platit 15 tisíc za design. Ano za 2 tisíce se toho moc nevytvoří ale pro jeho potřeby to naprosto stačí. Já si taky nepůjdu kupovat audi když mám jen na fabii.

 29. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 11.59 hod.

  Je mi 32 ty čtyřicítko 😀
  Evidentně na tom není finančně…: např zde: http://owww.cz/jak-to-delam-ze-lide-koupi-vse-co-dam-do-aukce/

  Jen prostě nechci platit víc, než je nutné.

 30. Čelo dne 22.12.2011 v 12.19 hod.

  Kup si Artisteer v Home edici za litr a ještě ušetříš. Navíc to má výhodu v tom, že těch designů si pak můžeš nadělat třeba tisíce :)

 31. @marianmraz web dne 22.12.2011 v 12.36 hod.

  Typicke.. Mudrovat o tom, comu sa clovek nerozumie a este kydat na tych co sa tomu rozumeju; to je take ceskoslovenske.

 32. Jakub Haluška dne 22.12.2011 v 12.40 hod.

  Dokud budou lidé stále hodnotit úspěšnost svého webu jen podle designu, budou mít stále k dispozici jen 2000 na jeho tvorbu a budou se stále chybně domnívat, že tato částka je adekvátní dobře odvedené práci.

  Neviděl jsem nabídky, které jsi dostal, ale umím si je velice dobře představit. Chyba není jen v tvé poptávce, ale převážně v tom stupidním a arogantním obhajováním svých mylných domněnek a hloupém shazování práce profesionálních webdesignérů (webdesigner NENÍ jen grafik!!!). Je zřejmé, že o tom, jak funguje tvorba dobrého, funkčního a obchodně úspěšného webu nemáš ani páru.

  Jinak díky za pobavení :)

 33. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 12.50 hod.

  Svou poptávku obhajuji proto, že jsem na ní dostal dostatek nabídek a nyní z nich vybírám a už mám i jednoho favorita. Takže ta poptávka byla úspěšná a tedy nemohla být špatná. To je první věc. A ta druhá je to, že já ničí práci neshazuji. Nenapsal jsem o těch profících, co se tu ozývají, že dělají svou práci špatně. Znám práci Vodičky i mnohých dalších a jsou velmi dobré. Ale peníze, které oni si účtují jim prostě nedám, protože jiní, za stejně kvalitní službu chtějí o řád méně. Toť vše.
  Tu tvou první poznámku jsem vůbec nepochopil. Je to úplně obráceně než ty píšeš. Dokud lidi totiž budou úspěšnost webu hodnotit pouze podle designu, ochotně za design dají mnohem víc. Protože náš web je ale především o obsahu, mnohem větší cenu pro nás má onen obsah. Mimochodem za práci těm, kteří pro nás tvoří obsah, platíme mnohem mnohem víc, než kolik nabízíme za desing.
  A o tom, jak fungují komerčně úspěšné weby toho myslím vím víc, než ty a většina designérů, kteří tu kňučí.
  Právě LeagueSpy je komerčně velmi úspěšný a to navzdory otřesné grafice, která na něm je.

 34. Jakub Haluška dne 22.12.2011 v 13.02 hod.

  Potom absolutně nechápu, proč jsou Bentley tak drahá, když Kia dělá úplně stejně kvalitní auta za mnohem mnohem nižší ceny.

 35. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 13.06 hod.

  Bentley je značka a Bentley nebulí, že jim Kia kazí ceny.
  vs.
  Vodička není značka a Vodička bulí, že mu jiní kazí ceny.

  Vidíš tam ten rozdíl? 😀

  Sorry Vodičko, že píšu jen o tobě. Týká se to všech ukřičených grafiků.

 36. Jiri Brezovsky web dne 22.12.2011 v 13.12 hod.

  Znam obe strany mince – vim jake je delat levne weby a vim jake je delat na velkych projektech za furu penez. V tvem clanku se mi nelibi, ze beres do ust profesionaly – ze clanku citim ze ses s zadnym nepotkal a ze jsi s zadnym nemluvil (v oboru).

  Jsem mlady na to abych se povazoval za profika, ale mam uz dost zkusenosti na to abych se pozadoval za amatera o kterych tady pises a nelibi se mi michani dvou, naprosto odlisnych skupin designeru.

 37. Jakub Haluška dne 22.12.2011 v 13.19 hod.

  Mně je osobně jedno, jestli někdo bastlí weby za dumpingových pár stovek, protože klienti sami poznají, že to nefunguje a obrátí se na lidi, kteří tomu rozumí.

  Nicméně s tebou je jakákoliv konstruktivní debata zbytečná. Proto se odmlčuju. Klidně napiš, že brečím, že mi došly argumenty nebo podobné žvásty.

  Přeju hezké svátky :)

 38. Adam Amran dne 22.12.2011 v 13.50 hod.

  „Já jsem zadavatel a já rozhoduji o tom, co je kvalitní…“

  Posouzení toho, zda je web kvalitní, nechme návštěvníkům respektive zákazníkům, protože ti jsou v konečném důsledku ti, kteří rozhodnou, zda je web úspěšný.

  Jinak úsměvný článek, byť mi přijde smutné, že se na takovou poptávku vůbec někdo ozve. Realita je bohužel taková, že dokud se takoví designéři nemusí sami živit, mohou si dovolit bastlit weby za takto směšné ceny.

 39. mattu_sk dne 22.12.2011 v 14.20 hod.

  Logo + webdesign za cca 80€? To je iny deal. Lepsia tema do wordpressu stoji dvojnasobok. Normalne by ma zaujimala ta kalkulacia (logo, homepage, 6 podstranok).

  Uz sa tesim, ked uvidim ten vytvor. Fakt sa neviem dockat.

  Kym budu ludia v cz/sk pristupovat ku kreativnej praci typom „ja som zadavatel…“ tak to tu bude plne webov za 100€, ale aspon maju 14 rocny „grafici“ co 4 krat zapli kradnuty photoshop a raz nieco citali o fireworks sancu vytvorit si genialne elitne portfolia.

  Ak by ti to, pan zadavatel, nahodou nevyslo, mam sesternicu, ma 7 rokov a je to elita, v MS Paint ju neda dolu nikto, kresli hviezdicky, gulicky a tak. Ma portfolio pripnute na chladnicke 😉

 40. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 14.31 hod.

  Jakub Haluška: tobě argumenty nedošly. Neměl jsi je od samého začátku tvého přispívání tady, tak ti nemohly ani dojít.

  Adam Amran: To máš pravdu. O kvalitě webu jako celku rozhodují jeho návštěvníci/zákazníci: http://owww.cz/socialni-site-a-spokojeni-zakaznici-tot-nejlepsi-reklama-a-seo-zaroven/

  Mattu: Jsi další moula, který soudí něčí práci, aniž by jí viděl.

 41. Adam Amran dne 22.12.2011 v 14.41 hod.

  Můžeme tedy vidět práce někoho, kdo na tu poptávku odpověděl?
  Abychom mohli vidět, o jaké práce se jedná a „nesoudili něčí práci, aniž bychom ji viděli“.

 42. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 14.44 hod.
 43. Adam Amran dne 22.12.2011 v 14.56 hod.

  Pak tu opravdu není jiná možnost, než si pouze představit, jak design kompletního webu za 2000 Kč může vypadat, tudíž mi přijde hloupé někoho za to označit za moulu.

 44. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 15.10 hod.

  Ano – to máš pravdu.
  Každý, kdo posuzuje něčí práci aniž by jí viděl, je moula.

 45. Adam Amran dne 22.12.2011 v 15.14 hod.

  Divím se, že se raději oháníš urážkami, než abys nás vyvedl z omylu a ukázal, jak skvělí designéři se člověku nabídnou na poptávku za 2000 Kč, když tu možnost máš.

 46. Jakub Haluška dne 22.12.2011 v 15.16 hod.

  Blbci nikdy nedojde, že je blbec, protože je blbec.

 47. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 15.19 hod.

  To by ale přestala přece být legrace 😀
  Já jsem s urážením navíc nezačal. Zadal jsem poptávku a okamžitě se dostal díky jednomu z ukňouraných designérů mezi „porouchané členy webtrhu“, což mě pochopitelně donutilo reagovat.
  Ať raději ukáží ti, kteří říkají, že jsem obdržel nekvalitní nabídky, jaké nabídky jsem obdržel. Oni to asi vědí, když si je dovolí posuzovat 😀

 48. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 15.20 hod.

  Haluška: A tomu, kdo blbec není nikdy nedojte, že je blbec, protože blbec není. A především: Blbec je ten, kdo platí víc než musí, protože tak mu to diktují jiní.

 49. Adam Amran dne 22.12.2011 v 15.29 hod.

  Kňourat nemá smysl, protože kvalitní webdesignér o práci nemá obvykle nouzi a stejně by s lidmi, kteří za návrhy dávají částky typu 2000 Kč nechtěl pracovat, což už tu myslím bylo i řečeno.
  Jde se hádat o to, co je kvalitní, ale to by bylo na dlouho.

 50. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 15.35 hod.

  Adam: Teď jsi uhodil hřebíček na hlavičku. Opravdu kvalitní designér nemá zapotřebí kňourat na tím, že mu někdo kazí ceny. Tak co to je za designéry, kteří to dělají? Jsou nekvalitní? Já to neřekl. Vím že svoji práci umějí. Já jen říkám, že by měli respektovat cenu, kterou jim diktuje trh a né kterou si oni sami vysnili. Oni ale místo toho shazují své kolegy, kteří cenu stanovenou trhem respektují.

 51. Jakub Haluška dne 22.12.2011 v 15.37 hod.

  Viz můj poslední komentář :)

 52. Webgirl dne 22.12.2011 v 15.37 hod.

  Uf.

 53. Adam Amran dne 22.12.2011 v 15.51 hod.

  To je podle mě hloupost. Kdybych měl dělat za ceny, které si stanoví zákazníci, tak skončím pod mostem. Zákazník nemůže znát cenu práce designéra lépe než on sám, leda by byl také designérem.

 54. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 15.53 hod.

  Ty za ty ceny dělat nemusíš. Nikdo to po tobě nechce. Pokud ale tu práci za tyhle peníze udělá někdo jiný, nemá zákazník nejmenší důvod dávat víc. Pokud by za tuto cenu nikoho jiného nenašel, musel by dát pochopitelně víc. A to přesně je ten trh. Ceny nediktuje zákazník ani prodejce. Ceny diktuje poptávka a nabídka. Jen někteří prodejci by to rádi ovlivnili ve svůj prospěch stejně jako je tomu v tomto případě.

 55. Mark dne 22.12.2011 v 15.59 hod.

  „Ty za ty ceny dělat nemusíš. Nikdo to po tobě nechce. Pokud ale tu práci za tyhle peníze udělá někdo jiný, nemá zákazník nejmenší důvod dávat víc.“, ale jasně že má důvod dát více, protože tím také získá výsledek vyšší kvality (není to tak vždycky, ale pokud někdo je opravdu kvalitní designér, pochybuju, že bude dělat za takové ceny).

 56. @marianmraz web dne 22.12.2011 v 16.07 hod.

  „Pokud ale tu práci za tyhle peníze udělá někdo jiný, nemá zákazník nejmenší důvod dávat víc.“

  Kamen urazu je v tom, ze web dizajn nie je o hadzani lopatou, aby si mohol od jednoho cloveka dostat rovnaky vysledok za menej penazi. Ale to si bohuzial nedokazes uvedomit, aspon tak to vyzera z tvojich komentarov ked na prve miesto davas cenu..

 57. TomT dne 22.12.2011 v 16.33 hod.

  Z osobních zkušeností můžu říct, že pro cz/sk trh (ohledně grafiky 2D/3D) platí, že „za málo peněz chce zadavatel hóóóóódně muziky“.

  Sám jsem se s tímto už setkal a to několikrát. Naposledy, když byl inzerát, kde se požadovalo aby dotyčný zvládal modelovat v 3d programu, textůrovat v photoshopu, dělat hi poly modely v Zbrushy + další podmínky. Jsem si říkal, že když požadují tohle, tak by to mohlo být solidně zaplacené. Na inzerát jsem odpověděl, zaslal portfolko. Zadavatel byl nadšený, mé práce se mu líbili a zeptal se kolik bych si představoval. Jelikož vím, že doba je zlá, tak sem si řekl moje minimum. No a odpověď jsem už nedostal. A to jsem si jistý, že ta cena byla fakt na té spodní hranici.

  Prostě v čr a sk chcou lidi za málo peněz zázraky, které v zahraničí jsou placeny mnohem více (vím to, protože jsem 4 roky pro zahraniční firmu dělal). A to ani nepočítám podmínky. Tady se musí za málo pěněz makat skoro nonstop a plnit neuvěřitelné „deadlajny“. Ale to je zase už z jiného soudku.

  Petře, napíšu to ještě trošku jinak. Ty děláš weby. Si představ, že by jsi našel inzerát, kde by chtěli udělat web za 2000,-. Ty by jsi na inzerát odpověděl a zjistil jsi, že časová náročnost toho webu by byla třeba týden práce. Jsem si jistý, že buď by jsi žádal vyšší cenu (aby se to za ten čas oplatilo) nebo by jsi se na to vysral. Důvod je jednoduchý. Rozumíš tomu. Víš co obnáší naprogramovat nějaké složité funkce a víš kolik by tě to stálo času.

  To samé platí pro grafika. On taky dokáže odhadnout čas, který stráví nad nějakým designem a má svou cenu.

  Ale buď klidný. Vždy se najde někdo, kdo svou cenu nemá a za málo peněz bude makat jak otrok. Takových grafiků je tu stále dost.

  Sám jsem zvědav jak bude nový design vypadat za tu cenu, kterou jsi ochoten zaplatit. A rád si na to počkám :).

 58. Webgirl dne 22.12.2011 v 16.49 hod.

  Nemálo olol. Podtrženo sečteno: autor tohoto článku si zcela a bez výhradně naprosto zaslouží onen ‚návrh webu‘ za 2.000,- Kč. (Kolik že to mělo mít podstránek?!)
  😀

  Přijdu se podívat. Už se moc těším!

 59. Jarin dne 22.12.2011 v 17.03 hod.

  Petr píše: „Ceny diktuje poptávka a nabídka. Jen někteří prodejci by to rádi ovlivnili ve svůj prospěch stejně jako je tomu v tomto případě.“. A ty truhlíku nechceš ovlivnit cokoliv abys vydělal víc peněz? Jseš úplně mimo mísu. Jakmile chce vydělat někdo jiný nějaké peníze tak tu prskáš. A znovu opakuju že jsi zcela určitě nepoptal žádnou „elitu“. Ale nějakou celkem anonymní komunitu webtrhu až na pár jedinců.

 60. Robin http://robinraszka.com dne 22.12.2011 v 17.11 hod.

  Petre, jsi dement.

 61. Radek dne 22.12.2011 v 18.00 hod.

  Prosím vás, nechápu proč jsem si to tady četl. Volný čas se dá přece strávit i jinak než četbou dementních pičovin, že? Petře, přeji vám ve vašem egoistickém světě hodně zdaru a zároveň před vámi budu všechny varovat.

 62. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 18.35 hod.

  No ty komentáře jsou opravdu skvělé 😀
  Abych se neopakoval, zareaguju jen na jednu věc:

  „Jakmile chce vydělat někdo jiný nějaké peníze, tak tu prskáš“
  Neprskám vůbec. Je mi jedno, jak kdo vydělává. Jen já nedám nikomu za práci víc, než musím.

  Vše ostatní už je jen přihlouplé kňourání kašpárků, kteří povídají stále totéž dokola.

 63. Ladislav Šulc web dne 22.12.2011 v 18.39 hod.

  Dlouho jsem se takhle věru nezasmál. Díky :-) Výroková logika, argumenty a dětinské útoky na to, proti čemu sám bojuji, takhle uraženě z mé zkušenosti píší snad jen šikanovaní žáci středních škol.

  A konečně hlavní blábol článku: „A kvalita? Tu nechte na mě. Já jsem zadavatel a já rozhoduji o tom, co je kvalitní, co vyhovuje mým potřebám a za co zaplatím. Na váš názor na grafiku, kterou jste nikdy neviděli a na designera, kterého neznáte, se vás nikdo neptá a nikoho nezajímá.“
  Kvalita není nějaký subjektivní dojem, pocit, názor. Uvědomte si, že různí dodavatelé nechodí pod cenu právě proto, že na tu úroveň kvality se museli roky, hodiny studií a praxe nadřít. A tak je logické, že nebudou dělat něco za pár korun, protože by to samozřejmě nemohlo dostát výsledku, které by si daný projekt zasloužil, tak aby splnil očekávané cíle. A také by si jej nemohli dát do referencí. Nedělají to z arogance, ale právě proto, že nechtějí ničit trh mrzáckými výsledky.
  Já osobně hodnotím výsledky práce ostatních až po tom, co znám detaily (rozpočet, termín) a hlavně výstup a reference. Házet všechny do jednoho pytle je snadné, zavádějící a nesprávné. Trh je geniální nejen v tom, že ti kvalitní lidé/dodavatelé si často mohou vybírat z nabízených prací, a to je rozhodně dobře.
  A co se týká relativity ohledně ceny? Jestli je něco drahé, není třeba hledat odpověď na straně dodavatele, ale klienta. Skutečnost, že tazatel vnímá semináře jako drahé, nevypovídá nic o seminářích, ale o situaci tazatele. Cena realizace projektu je nějaká a ať už je jakákoli, každý jí porovnává se svojí vlastní situací. Někomu pak vychází, že je to drahé, ale už jsem se setkal i s lidmi, jejichž pochybnosti vzbuzovala skutečnost, že tytéž práce jsou podezřele levné.

  Jestliže člověk považuje něco za drahé, znamená to, že se mu z jeho hlediska nezdá, že to, co musí investovat, odpovídá tomu, co získá. To je záležitost jeho hodnotového systému. Vnímání ceny je závislé na tom, jaký má člověk potřeby a záliby, co sám považuje za hodnotné a na tom, jaký má potenciál investovat. Když bude potřeba veliká, je člověk ochoten zaplatit vyšší cenu. Připadají-li někomu práce drahé, může to znamenat, že jeho potřeba něco podobného realizovat není veliká. Pak je však naprosto v pořádku, že projekt realizovat nebude, protože peníze jsou jen částí toho, co člověk musí investovat. Mnohem větší investice je potřebná k tomu, aby změnil/optimalizoval svůj byznys.

  A co slevy v oboru, vyplatí se?
  Jestliže někdo někde dostane na něco slevu, neznamená to přece, že se cena dané věci opravdu sníží. Znamená to, že část té ceny zaplatí někdo jiný. Znamená to, že člověk nemusí investovat sám, protože se s ním o tu investici někdo dělí. A ten někdo to samozřejmě dělá proto, že se mu to vyplatí, že mu to přinese nějaký zisk, i když tím ziskem bude třeba jen dobrý pocit.

  Každopádně jsem rád, že existují lidé jako vy. Vím totiž, že konkurence obsahuje stejný vzorek ignorantů a tupců jako náš parlament.

 64. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 18.47 hod.

  Tedy ty si se rozpovídal 😀
  A jedna perla za druhou.
  Takže podle tebe já nemohu rozhodnout o tom, co je dobré pro můj web.

  Je úplně skvělý, jaký tento článek má ohlas. Evidentně jsem načal ožehavé téma, které se mnohým líbí ještě míň než to, že jim někdo jiný kazí ceny.
  Ono říci nahlas (a tohle bylo nahlas – přes 2000 přečtení za necelé 2 dny je celkem hukot) něco pravdivého, logického, leč nepopulárního o namachrovaných křiklounech, to ohlas prostě mít musí 😀

 65. TomT dne 22.12.2011 v 19.02 hod.

  Tak jedno musím uznat. Umíš psát takový ten bulvární styl. A na to lidí prostě slyší. I když s tebou většina nesouhlasí, tak stejně sem přijdou a přečtou si tady to „po*no“ co tu vyprodukuješ. :)
  Prostě v tomto jsi machr 😉 a víš jak nahonit návštěvnost a přimět lidi třeba i komentovat. O tom má blog být :).

 66. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 19.12 hod.

  No vzhledem k tomu, že mám v záloze doménu oGrafice.cz, přemýšlím, že vytvořím nějaký velmi populární blog na toto téma. Občasné napsání pár řádků o téhle bandě diletantů by mohlo mít celkem slušný ohlas.
  Mnohým lidem už jejich sebevědomí leze pěkně na nervy stejně jako mě a potřebují trochu zpražit, aby jim splaskla ta jejich nabubřelá ega.
  A kdo jiný by měl na sebe vzít to břímě jejich přihlouplých komentářů než ten, kdo z nich má prdel 😀

 67. TomT dne 22.12.2011 v 19.17 hod.

  Ale jo, to by mohla být sranda čtení na nudné chvilky u kompu :D.

 68. Michal dne 22.12.2011 v 19.20 hod.

  Diletant jste tak možná vy. Až tady v té zemi bude každý jako vy, tak lidi nebudou mít co žrát. Vy jdete na pivo a řeknete obsluze že za něj zaplatíte jen 10 Kč, protože víc platit není nutné? A k tomu zdůrazníte že chcete opravdu dobré pivo? Něco podobného u kadeřníka nebo od zedníka?

  Kvalitní web za dva tisíce? Tak ten bych já možná vytvořil své sousedce kadeřnici ze známosti. Web který má vydělávat a vydělává nemalé peníze určitě nestojí dva tisíce. A ještě s logem? Tak to už z daleka ne.

 69. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 19.27 hod.

  Michal:
  1 – ten web už teď vydělává velmi slušné peníze – nechci vytvořit web, ale jen grafiku.
  2 – motáš hrušky s jabkama. V hospodě mají jasné ceny a tu ceny je nutné respektovat, nebo tam nejít. Ovšem pokud mají pivo někde jinde stejně kvalitní, je tam stejně kvalitní obsluha…. ano, půjdu raději tam, kde to mají levnější. Tady se podoba s tímto případem opravdu dá najít.

 70. Michal dne 22.12.2011 v 19.32 hod.

  Petr:

  1 – A grafika není součástí webu? to do toho zapadá
  2 – My grafici máme taky dané ceny. Kdybych měl něco tvořit týden a vzít si za to jen dva tisíce, asi bych si na nájem a další věci moc nevydělal. Nehledě na náklady.

  Já osobně chodím tam kde se mi to líbí, kde mají moje oblíbené a dobré pivo a kvalitní obsluhu a na cenu nehledím.

 71. Štefan Mazáň web dne 22.12.2011 v 19.40 hod.

  Blahopřeji k reakcím k Vaší myšlence „článku“, protože jsou hojné a budou určitě dále narůstat, věřím, že Vám návštěvnost v následujících dnech půjde razatně nahoru, protože Vaši myšlenku si hodně lidí přepošle i mě pobavila … (ať žije FBC).

 72. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 19.41 hod.

  Michal:
  1 – špatně si se tedy vyjádřil. Napsal jsi, že vytvoření WEBU který BUDE vydělávat nestojí 2000. To máš pravdu. Toto ale není ten případ. Tento web NEBUDE, ale už vydělává a nechci WEB, ale pouze grafiku. To jsme si tedy ujasnili.
  2 – Tady s tebou nesouhlasím. Resp. je svaté právo všech mít stanovenou svou cenu a já to respektuju. Jen si prostě neobjednám službu od někoho, kdo má tu cenu vyšší, než jeho konkurent. Samozřejmě si objednám za tu nižší cenu a to je zase moje svaté právo, vybrat si toho, kdo mi mou práci zhotoví.

  Jo a na pivo taky chodím né kvůli ceně ale tam, kde se mi líbí, kde to mám blízko a kam chodím rád a je mi úplně jedno, jestli za pivo dám 20 nebo 30 korun. Jen jsem reagoval na tvůj příklad, který byl úplně mimo mísu.

 73. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 19.44 hod.

  Štefan:
  Na té myšlence není nic moc zábavného. Je to učivo prvního ročníku střední ekonomické školy, kde si studenti kreslí grafy, kde jedna křivka představuje poptávku a druhá nabídku a bod, kde se tyto dvě křivky střetnou je jakýmsi bodem rovnováhy tržního prostředí.

 74. Petr dne 22.12.2011 v 19.51 hod.

  Tento blog bych nazval „Jak se vidlák k internetu dostal aneb počítačové peripetie pasáčka krav.“ :)

 75. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 19.57 hod.

  Aneb když nemám co říct, napíšu nějakou zhovadělost. Jsi hlupák.

 76. Štefan Mazáň web dne 22.12.2011 v 19.59 hod.

  Petře, zadal jste poptávku v cenové relaci, kterou si můžete dovolit nebo chcete investovat, určitě jste dostal i nějaké nabídky, tak si z nich vyberte tu která Vás oslovila a nehaňte ty, kteří Vám nemohou z duvodu pro ně neadekvátní cenové poptávky vyjít vstříc, každý si své práce cení jinak, toto jest standardní tržní chování, je ztrátou času zde „hovořit“ o tom samém stále do kola.

 77. Michal dne 22.12.2011 v 20.01 hod.

  Jestli je Vám jedno jestli pivo stojí 20 nebo 30 Kč, proč na něj chodíte když je někde dražší, když platit víc není nutné?

  Pokud jste někdy viděl kvalitní grafiku za dva tisíce, mohl bych jí vidět? Ať si taky udělám obrázek o tom co považujete za kvalitní. Za ty peníze se prostě kvalitní grafika udělat nedá. Vždycky bude rozdíl mezi kvalitním dražším a nekvalitním levným. To mi nikdo nevymluví. Je to tak se vším, nejen s grafikou.

 78. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 20.03 hod.

  Štefan:
  Já je nehaním. Resp. teď už jo, ale né proto, že pro mě nechtějí udělat práci za peníze, které nabízím, ale proto, že oni haní mě. Okamžitě po zadání poptávky jsem díky jednomu z ukřivděných nedoceněných grafiků putovat do tématu „porouchaní uživatelé webtrhu“ a to pochopitelně vyvolalo mou reakci nejprve přímo na webtrhu a následně na mém blogu.
  Jinak s vámi souhlasím. Mé chování bylo naprosto standardtní. Nestandardně se zachoval pouze jeden člověk, který mě okamžitě za mé standardní chování osočil, já se začal bránit a tím vyvolal nevoli těch, kteří s oním člověkem, co mě osočil souhlasí.

 79. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 20.09 hod.

  Michal: U piva je mi to úplně šumák, protože pivo není můj byznys. Na pivo chotím tam, kde to mám rád.

  K tomu ostatnímu se nebudu vyjadřovat. Už to tu padlo několikrát a nebudu se znova opakovat.

 80. Michal dne 22.12.2011 v 20.17 hod.

  Petr Jeník:

  A jen poslední ode mně: to že se do Vás začali profíci navážet docela chápu. Docela bych to považoval za urážku řemesla a podporu šmeliny. Někteří to řeknou veřejně a otevřeně, někteří si to řeknou jen mezi sebou. Každý dle svého uvážení.

 81. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 20.26 hod.

  Slovem ŘEMESLO jsi to celkem vystihl. Třeba elektrikář je také řemeslo. A protože mi před časem doma trochu zlobila elektrika, zavolal jsem toho o kterém vím, že si za práci říká X krát méně než ostatní. A práci udělal dobře. Já ušetřil a žádný ukřivděný nedoceněný elektrikář nikde nehulákal, jak jsem urazil jejich řemeslo tím, že jsem jednomu z nich dal méně, než by si řekli oni.
  To jen někteří designéři mají pocit, že hulákáním a urážením něčeho dosáhnou. Dosáhnou ovšem jen toho, že z nich mám srandu.

 82. Jarin dne 22.12.2011 v 20.31 hod.

  Tak jeden uživatel webtrhu tě nazval „porouchaným uživatelem webtrhu“. A ty hned bulíš kde to jde, urážíš, osočuješ, pliveš. Když nemáš na investici do grafiky tak ji dělej sám. Když někdo odmítne za haluz dělat je to taky jeho právo. Stejně tak je jeho právo vyjádřit názor na práci někoho jiného. Svým chováním mi připomínáš jednoho politika. Dr. Ráth se vyjadřuje přesně stejně jako ty. Ego máš až na půdu ale zkušenosti z netem typuju tak na dva, tři roky.

 83. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 20.40 hod.

  1 – Jeden to tam vložil. Další se k němu v komentářích přidali.

  2 – Nebulím, jen jsem konstatoval fakta o tom, jak funguje tržní mechanismus.

  3 – Nekonstatoval jsem fakta „všude kde se dá“, ale pouze na webtrhu ve vlákně, kde mě tito experti uráželi a na svém blogu.

  4 – Ano, každý má právo vyjádřit názor na práci někoho jiného. Ovšem v tomto případě nikdo jiný kromě mě neviděl práci těch, kteří mi dali nabídky a přesto se o jejich práci vyjadřovali a psali o ní, že je špatná.

  5 – Všude kde se dá bulí právě ty potrefené husy, což je patrné z návštěvnosti tohoto článku, kam proudí lidé po stovkách z míst, kde právě tito ukřičenci kňučí jak postřelená podsvinčata.

 84. Jarin dne 22.12.2011 v 20.49 hod.

  Ale kokrétně tady nikdo nebulí. Asi tu málo kdo pochopil tvůj problém. Tržní mechanizmus je sice fajn ale to na tvém příkladu moc neplatí protože tu nekupujeme rohlíky ale duševní/kreativní práci * prestiž/reference. Pořád nějak nechápu proč zmiňuješ experty na webtrhu – oni tam nějací významní kreativci působí?

 85. Roman Pištěk dne 22.12.2011 v 21.58 hod.

  Jeník’s 15 minutes of fame.

 86. Mtf dne 22.12.2011 v 22.13 hod.

  To ze se takto vypracovanymi zakazky nechlubite, jasne svedci o jejich kvalite. A samozrejmne i o vasem vkusu.

  Nastesti jsou na trhu (tim myslim opravdovy trh a ne zlomek internetoveho trhu) klienti, kteri nejen ze dokazi poznat kvalitni design, ale take ho dokazi odcenit. Jejich produkt je pak neprehlednutelny a plne funkcni.

  Uzijte si vase „designery“ se zasobou vektoru a templatu z gfxworld.com :) a utivejte jejich kýčoidních a neoriginálních výplodů :)

 87. Captcha dne 22.12.2011 v 22.41 hod.

  Dal by se někde vidět ten web za 2000 Kč? Nebo je to přísně tajný?

 88. Skaars dne 22.12.2011 v 23.27 hod.

  @captcha: mám pocit, že ten web ještě dlouho neuvidíme, protože kdyby byl, tak by se pan Jeník určitě pochlubil kvalitou odvedené práce.

  Pročetl jsem komentáře a utvrdilo mne to pouze v jednom – autor článku si dokáže odporovat několikrát v jeden den, ve dvou článcích, v několika komentářích. A převážně používá argument o křiklounech.

  Ale počkám si milerád na ten design, který se pro jeho web objeví. Jsem opravdu zvědav, co vyberete vy jako kvalitní návrh a jak bude vypadat.

  Poslední věc – jsem zvědav, jak dlouho ta vaše elektrika doma vydrží. Taky jsem si ji nechal doma dělat od někoho, kdo si říkal X krát méně, byl jsem spokojen, že jsem nezaplatil daleko víc. A po roce jsem musel elektriku opravovat znova, protože opravil pouze poruchu, která byla na konci, nikoliv příčinu. Poté jsem raději zavolal někomu, kdo se sice cení navíc, ale od té doby nemám jediný problém.

 89. Petr Jeník dne 22.12.2011 v 23.43 hod.

  Tak jen v rychlosti.

  Zajímalo by mě, kde si čím odporuju.

  Nejde o celý web za 2 tisíce, ale od design, lépe řečeno návrh designu pro web http://leaguespy.com

  Jsem si jistý, že vybraný design bude příšerný. Tedy alespoň v komentářích, které se objeví tady a kdekoli jinde, kde kňučí ukřivdění designeři. Ostatně jako příšerný označují tihle experti každý design, kteří nevytvořili oni sami. A levný design a navíc na mém webu, nemůže být ohodnocený jinak.

  Vzhledem k tomu, že elektřina udělané levným elektikářem prošla bez problémů revizí a mám na tu práci záruku, neobávám se problémů.

  15 minut slávy? Podle čeho usuzuješ? Podle návtěvnosti blogu? To máš hodně malé nízké cíle, pokud toto považuješ za slávu ikdyž chápu, že pro většinu těch, kteří zde diskutují je i toto nedosažitelná meta. Já to za slávu skutečně nepovažuju. To bych byl vlastně slavný každý den několikrát, protože mé weby navštěvuje denně řádově více lidí.

 90. Michal dne 22.12.2011 v 23.58 hod.

  Ta grafika za dva tisíce bude příšerná i pro „neexperty“. Já jím nejsem a mám na to svůj názor. Jsem špatnej?

 91. Ladislav Šulc web dne 23.12.2011 v 0.22 hod.

  Jen výjimečně mě situace donutí reagovat, ale naposledy:)

  „Takže podle tebe já nemohu rozhodnout o tom, co je dobré pro můj web.“ A to jsem napsal kde? Prostě házíte profesionály do jednoho pytle a do něj bez sebemenších argumentů a výrokové logiky kopete. Proto ta reakce. A také – opakuji po druhé: „„A kvalita? Tu nechte na mě. Já jsem zadavatel a já rozhoduji o tom, co je kvalitní“. Klient nemusí mít vždy dostatek znalostí jako dodavatel a většinou nemá. Veškeré aspekty kvality jako celku rozhodně neposoudí. Nepleťte tedy pojmy kvalita s dojmem, vlastním názorem. Nebo alespoň uvádějte konrétní příklady. Nikdo Vám neupírá právo rozhodovat, o tom, co koupíte, nebo co si tu píšete. Jen by to chtělo trochu soudnosti. Jako existují BMW, Audi a trabanty mezi auty, je tomu stejně u webů a tomu by také měla odpovídat cena. Nerozumím tomu, jak může mít někdo tak zkreslené vnímání o fungování trhu.

 92. Michal dne 23.12.2011 v 0.23 hod.

  Petr Jeník:

  Cituji: „Proč tak málo? Protože na zahraničních webech je možné získat ve výběrovém řízení design za cenu v řádu desítek USD a platit víc jen proto, že jsme na webtrhu a někteří zdejší designéři jsou „Páni“, to opravdu nebudu.“

  Tak se pak nedivte té reakci. I opravdu dobrý freelancer si řekne víc než ti podle Vás „Páni“. Jo a ty grafiky za pár desítek USD ze zahraničí, ty považujete za kvalitní? Které?

  „Koupím si ty hnusné špekáčky z Polska které neviděly maso jen proto že stojí kilo 35 korun, protože proč bych měl kupovat ty české, poctivé za 80 – 90 Kč. Proč platit víc?“ – toť můj pohled na danou věc. Je to jen příklad, nevykládejte mi pořád do kolečka že to je něco jiného. Je to to samé.

 93. Michal dne 23.12.2011 v 0.27 hod.

  A ještě jedna poznámka – „Stejně tak ale nechci, aby mi někdo vytvořil celý design a já pak MUSEL zaplatit i v případě, že se mi nebude líbit. To už jsem jednou absolvoval a už takovou chybu opakovat nebudu.“

  Ty dva tisíce by bylo u mě tak možná skicovné. (Úplně) zadarmo ani kuře nehrabe.

 94. Ladislav Šulc dne 23.12.2011 v 0.29 hod.

  A ještě malý dodatek. Často se nacházím v roli klienta i dodavatele. Jako mladá firma máme ceny tak 2X – 4x nižší než největší agentury, co mají maximálně stejnou výstupní kvalitu (za tím si stojím, prošel jsem si jimi) a vyšší flexibilitu. Nicméně ty firmy si svou pozici za ty roky vydobily a z většiny na to mají nárok. Místo toho abych tedy „brečel“ nad cenovou politikou, snažím se dělat věci pořádně a třeba si takovou pozici vydobít v budoucnu.
  Za málo peněz prostě kvalita neexistuje. Ať už nakupuji nebo prodávám. Jsou určité meze toho, co je adekvátní, každý je může mít jinde. Proto byste ale ještě nemusel urážet všechny, co si cení své práce více než amatéři a studentíci.

 95. Petr Jeník dne 23.12.2011 v 9.07 hod.

  Oni ale urazili mě.
  Můj článek byl jen reakcí na jejich egoistický a ničím nepodložený útok na mou osobu.

 96. Jarin dne 23.12.2011 v 9.45 hod.

  Jeník je uraženej. Tak proto. Tak mu už přestaňme vysvětlovat jak funguje cenotvorba protože on to prostě nepochopí. Nikdy nic netvořil a nenabízel v konkurenčním prostředí. To je z jeho reakcí zcela jasné. Logikou jsi takový typický zákazník Kauflandu, který chce to nejlevnější na úkor kvality a proto i ti kteří chtějí opravdové párky z masa a pod. žerou sračky nebo nic. A tak je to i s webem protože kvůli takovým „designérům“ jaké znáš ty by byly na světě jen „úžasné weby“. Tak to ale nebude. Možná i ty párky budou lepší až lidé jako ty tu nebudou.

  O tohle ti tady ale podle mě nejde, ty tu jen prskáš a solidní lidé se ti snaží cosi vysvětlit načeš je posíláš do zadele. Tak ses snížil na úroveň joudů z webtrhu.

 97. K.B. dne 23.12.2011 v 10.13 hod.

  Kaufland sedi pekne. Pohlreich ma docela pekny priklad: nebojujte cenou nebo pochybnym ‚mnozstvim‘ nabidky (bonusove balicky), ale bojujte tim, co muzete dat v ramci sve ceny jako bonus a je to ‚bezplatne‘. Cili invence, kreativita, neco ze sebe navic. Pro nekoho, kdo nema kognitivni schopnosti na to, aby rozeznal kvalitni praci, staci papundeklova ctyrka. Na rychly pivo u vlaku muze bejt i ta dobra, nekdy, za nekterych podminek. Kazdopadne lepsi restauraci o kus dal klientelu neubere – je totiz pro ty, kteri ji umeji ocenit. Panu autorovi clanku bych doporucil mene paranoii, ze je svet plny zlych grafiku, kteri jej chteji oskubat a pritom mu prodaji nejaky petisetprocentne nadhodnoceny printscreen nebo neco, co se jim urodilo ve slozce ‚Clipart‘ bez sebemensiho usili.

  I kdyby vam nekdo prodal sablonu za ty dva litry, tedy neco, co muze nekolikrat uspesne otocit, je to porad neadekvatni a spis je to znamkou neprofesionality. Minimalismus dokazu ocenit, ale i ta vami neustale prezentovana ‚jednoducha grafika vydelavajiciho webu‘ by mohla vypadat uplne jinak = dobre. Ted je znamkou pouze a toliko toho, ze se zadavatel nejspis neorientuje v terminologii a vyznam slova ‚grafika‘ teprve nejistymi krucky hleda.

 98. Petr Jeník dne 23.12.2011 v 10.30 hod.

  Jarin: Na webtrhu to celé začalo, když se tito „solidní lidi“ ukázali v pravém světle. Tímto článkem jsem se tak maximálně snížil na jejich úroveň.
  Zbytek už rozebírat nebudu. Je to pořád to samé dokola. Kňourání ukřivděných nedoceněných moulů, kteří mají pocit, že jsou lepší než jiní.

 99. K.B. dne 23.12.2011 v 10.50 hod.

  Zajimave je, ze i kdyz oponent zvlada sve argumenty
  formulovat bez pouziti agresivnich terminu typu ‚moula‘, ne tak protistrana :o)

  Take jsme meli nejednoho zajemce o spolupraci s nazory podobnymi tem vasim, dokonce i podobnou dikci. Ke spolupraci nastesti nedoslo, i kdyz potencialni klient jeste po case o navozeni spoluprace leckdy usiloval – to asi kdyz byl konfrontovan s par takovymi ‚sablonami‘.

  Nastesti ale nejsem ukrivdeny nedoceneny moula, mame klienty, kteri vedi, kolik casu a usili + kreativni invence jejim projektum venujeme v nasem studiu. Nesnazim se vam bourat vas kvalitne a lety zkusenosti vystaveny svetonazor, pisu spis kvuli tem laickym nahodnym ctenarum, kteri se sem jeste nejspis dostanou krze publicitu, ktera se tomuto vasemu clanku jeste asi dostane. Jak se rika, nejlepsi reklamou je publicita kazdeho druhu. Pro nas je nejlepsi reklamou kvalitni prace, a jak pravi velka kniha, i delnik je hoden mzdy sve.

 100. Martin umeaboi dne 23.12.2011 v 11.04 hod.

  Nesmyslnej článek vč. arogant. komentářů Petře. Jestli chceš za málo peněz velký divadýlko tak to si myslim dostal tady.Gratis žejo :) Vidim tu v komentech šikovný, v oboru úspěšný lidi a nepřijde mi že by někdy někde kňourali.Webtrh mi přijde legrační..

 101. Pavel dne 23.12.2011 v 11.33 hod.

  Chtěl bych to tu využít k dotazu jestli mohu.

  Také uvažuji o novém designu a dejme tomu, že chci kvalitní práci. Mám rozpočet 10K.
  Nevím, ale jak ji poznat. Když udělám poptávku, třeba na zmíněném webtrhu tak určitě dostanu nabídky i od těch nekvalitních designerů.

  Jak pak nenaletět a nedat 10K tomu, který by to udělal za 2000, kdybych je tam specifikoval jako pan Jeník. Jak mám v této oblasti jako zákazník poznat tu hodnotu, když ji nerozumím?

 102. Markus dne 23.12.2011 v 11.51 hod.

  Já prostě jenom nechápu, proč se pání grafici nachytali a řeší tenhle dobře udržovanej flame.
  Pravdu mají obě strany – Petr s tím, že pokud se spokojí s grafikou za 2000,- a někdo je schopnej mu to udělat, tak brek ostatních, že je to „málo“ je nesmysl. Nabídka a poptávka – tak to prostě je.
  Na druhou stranu alespoň trochu rozumnej design celého webu nikdo za 2000,- udělat nemůže – tak to prostě je. Petr je evidentně „pouze“ obchodník a tuto stránku věci moc neřeší a je to vidět na vzhledu jeho projektů – jsou všechny hnusný jak prdel. Každý dostane jen to co si zaslouží a co si zaplatí.

 103. Lostindream dne 23.12.2011 v 12.08 hod.

  „Zdravím, hledám architekta, který udělá kompletní dům a to vč. zahrady. Je třeba udělat základy, zdivo v jednotlivých místnostech, střechu, návrh zahrady, bazén, kůlnu na nářadí (info o zbylé práci dám zájemci). Za práci nabízím 100 000,- Kč + zmínku se jménem architekta na mém novém krytém bazénu. Celý návrh budu dokumentovat. (Veřejné promítání dokumentu v místní tělocvičně.) Proč tak málo? Protože v zahraničí je možné získat ve výběrovém řízení návrh za cenu v řádu sta tisíců USD a platit víc jen proto, že jsme v Čechách a někteří zdejší architekti jsou „Páni“, to opravdu nebudu. A protože kupování domu je vlastně něco jako kupování zajíce v pytli, tak je mi líto, ale vyhrazuji si právo hotový dům odmítnout v případě, že se mi nebude líbit a nevyužiju ho. Nabídky s referencemi prosím na mou adresu…“

  Asi tak. Vypovídá za vše. Arogance v textu je snad jasnější. Souhlasím s tím, že pokud se obě strany dohodnou, problém není. Všichni souhlasí a není tak co řešit. Problém je v tom stylu zadání té poptávky. Od věty „Proč tak málo…“ si na sebe autor ušil bič.

 104. Petr Jeník dne 23.12.2011 v 12.13 hod.

  Martin: článek není nesmyslný ani trochu. Naopak. Je to popsaný princip tržního mechanismu, který funguje ve všech odvětvích.

  Pavel: dobrý dotaz. Jsem zvědavej, zda ti někdo z těch expertů dokáže odpovědět 😀

  Markus: No comment

  Lostindream: pokud se ti nějaký architekt na takotouto poptávku ozve, tak je v pořádku. Mě se lidi ozvali. Co myslíš tobě? Ozvou se? Myslím že ne, protože ta cena je tak nízká, že jí nikdo z architektů akceptovat nebude. Tu mou designéři akceptovali a to je ten zásadní rozdíl. Pokud si se pokusil tímto nesmyslem udělat hlupáka ze mě, nepovedlo se ti to a udělal jsi ho sám ze sebe.

 105. Petr Jeník dne 23.12.2011 v 12.14 hod.

  Ještě něco pro Martina: Ano, webtrh je legrační a skutečně kvalitní grafik s dobrým jménem nemá potřebu tam shánět zakázky a kňučet tam na výší cen. To ale právě ti, o kterých ty mluvíš a kteří se tu vyjadřují, dělají.

 106. Lostindream dne 23.12.2011 v 12.37 hod.

  Víte co? Přečtěte si to ještě jednou. Své jsem řekl. Jen dodám, že můj komentář obsahuje prvky jako hyperbola, ironie, sarkasmus. Pro doplnění je asi potřeba zmínit, že já osobně žádnou poptávku nedávám, a toto je váš text převedený na něco hmatatelnějšího pro lepší představu, jak absurdně poptávka zní.

  1 – Pokud se Vám ozvou, v pořádku. Vyberte si. Uzavřeno, dále se o tom již nebavte. Děkuji.

  2 – Druhá část poptávky začínající textem „Proč tak málo…“ je arogantní a nedivím se, proč se profesionální grafici ozývají. To je ta část, kvůli které jste grafiky bičován, když se do nich takto navážíte.

  3 – Pokud máte potřebu zmiňovat výrazy typu „hlupák“ apod., obrázek si o Vás udělá hned každý sám.

  P.S. Kritiku byste měl přijímat jako muž. Kdyby ta poptávka byla zcela bez problémů, asi by se lidé neozývali a Vy jste nemusel psát tento článek.

 107. honza web dne 23.12.2011 v 13.03 hod.

  Komentáře jsem raději nečetl, ale osobně mám problém se studenty. Ti opravdu kazí ceny, protože dělají mnohdy kvalitní práci za zlomek ceny, protože je to neživí. Jsou živeni rodiči a weby dělají jako přilepšení ke studiu. Tohle opravdu není regulérní tržní soutěž. Patlalové, kteří dělají weby za pár korun a živí se tím, mi naprosto nevadí.

 108. Adam Amran dne 23.12.2011 v 13.29 hod.

  Honza: to je přesně můj názor. Dokud se nemusí sami živit, tak není divu, že jsou schopní vyplodit něco za 2000 Kč. Taky jsem byl student, ale od začátku jsem věděl, že jestli se tím mám někdy uživit, tak s podobnými cenami to nepůjde.

  Tady nemá cenu diskutovat, protože jakmile člověk přijde s rozumným argumentem, který se však neshoduje s názorem autora článku, tak je označen za moulu či hlupáka.

  Profesionálové s kvalitními pracemi a odpovídajícími cenami se s tímhle nebudou zahazovat a lidé jako pan Jeník ať si vesele vypisují poptávky za almužnu. Dostanou odpovídající výsledek a jsou asi spokojení. A když ne, přijdou za profesionálem s vědomím, že za tu vyšší cenu dostanou nepochybně i lepší výsledek.

 109. Petr Jeník dne 23.12.2011 v 14.14 hod.

  Bohužel žádný rozumný argument vyvracející naprosto jasný tržní menchanismus nepadl a opravdu každého, kdo neustále argumentuje nesmysly, toho za moulu a hlupáka označuji. V tom jsme za jedno.
  O tom, s kým mám v této diskusi čest se přesvědčuji i díky vulgárním komentářům, které se zde vyskytují a které z pochopitelných důvodů mažu, ale které mě celkem těší, protože to jasně ukazuje na mentalitu těch, kterých se můj článek dotkl.

 110. Petr Jeník dne 23.12.2011 v 14.19 hod.

  Honza to vystihl celkem přesně. Vadí mu kvalitní práce studentů, kteří dělají velmi kvalitní práci za zlomek ceny těch, kteří se tím živí.
  Proč ale já, jako zadavatel bych měl koukat na to, zda pro mě práci odvede student s nízkými životními náklady, nebo zda tutéž práci odvede člověk s vysokými náklady, které si chce nechat zaplatit ode mě? Mě jako zadavatele naprosto nezajímají náklady toho, kdo pro mě práci udělá. Zajímá mě výsledek a cena. A pokud výsledek bude stejný od studenta za 2000, upřednostním z pochopitelných důvodů jeho před desetkrát dražším profesionálem a je mi úplně jedno zda tento profesionál musí platit hypotéku či nájem v kanceláři. Je mi líto, ale tak to prostě chodí. Vím že chcete vydělat, ale mě provozování webů živí, také platím hypotéku a také mám vysoké náklady a proto koukám na především na své potřeby, než na ty vaše.

 111. Adam Amran dne 23.12.2011 v 14.46 hod.

  Ty jsi opravdu přesvědčen o tom, že práce člověka, který vytvoří design webu za 2000 Kč se vyrovná práci zkušeného profesionála? Pokud ano, tak to vypovídá o tom, že práci webdesignera nerozumíš a to nemyslím jako urážku. Protože 90% klientů práci webdesignera nerozumí a to je v pořádku, pokud sami uznají, že webdesigner je onen profesionál a oni by mu měli důvěřovat s tím, že svou práci odvede na maximum a vloží do ní veškeré svoje schopnosti, talent, zkušenosti – a to není zadarmo, samozřejmě.
  Znáš-li někoho, kdo za tu zmíněnou cenu tvoří stejně kvalitní práce jako dle tebe „ukňouraní moulové“, proč nám jej neukážeš?

 112. Vlastimil Fišer Osobní web dne 23.12.2011 v 15.37 hod.

  Tenhle článek mě opravdu pobavil, děkuji.

  Plně souhlasím s Vodičkou, na to není co říct.

  Jen asi to, že Jeník patří do skupiny „mega podnikatelů“, (kam například řadím i Vašeho kolegu Rosteckého) kteří podle mě (a jejich projevů) nikdy velké projekty nezažili. I z tohoto článku je to zcela zřejmé.

  Plácat tady, že grafika za 10K se oproti grafice 2K neliší, dokáže opravdu hlupák. Myslím, že pánové mají klientelu (kterou ovšem Vy mít nikdy nebudete) a zkušenosti, že mohou tvrdit to co tvrdí, že to je opravdu nesmyslné, jak Vaše vystupování, tak evidentně i podnikání.

  Bohužel, šmelením na WebTrhu a podobných službách, za pár stováků, budete k profi designérům mít stejně daleko jako teď.

  Krásné Vánoce, pane Jeníku. :)

 113. Adam Amran dne 23.12.2011 v 15.39 hod.

  Vlasto, připrav se, že budeš označen za moulu či hlupáka 😀

 114. Vlastimil Fišer Osobní web dne 23.12.2011 v 15.42 hod.

  S tím počítám.

  Jsem malý smrad, nezkušený, ničemu nerozumím, mám všechno nelegální, protože je to přeci zcela normální a hlavně závidím. Ale myslím, že pan Jeník vymyslí na Vánoce něco nového, stejně „kůl“ jako jeho články. :)

 115. Petr Jeník dne 23.12.2011 v 15.52 hod.

  Vlastimile. Nejste hlupák. Jen máte pocit, že mluvíte s někým jiným, než se skutečně bavíte.
  Rozdíl mezi grafikou za 2 tisíce a grafikou na 10 tisíc je značný a tímto rozdílem je 8 tisíc. Kvalitativně to posoudit bez znalosti konkrétních grafik nelze.
  To že nikdy nebudu mít klientelu jakou mají páni grafici o nichž mluvíte, je jasné. Podnikám totiž v jiném oboru a jejich klientelu vůbec k ničemu nepotřebuji.
  Oněch „pár stováků“ už komentovat nebudu. Evidentně jste mě zařadil ve svých myšlenkách mezi dítka hrající si na byznys a já nemám zapotřebí vám oponovat.

 116. Albert Kleštl dne 23.12.2011 v 17.05 hod.

  Vážený pane Jeník,
  část vašeho projevu omlouvá pouze vaše neznalost problematik grafického designu. Bohužel vaše urážlivé výroky neomlouvá nic. Jste nevychovaný a neslušný člověk. Styď te se.

  Akad. mal. Albert Kleštl

 117. Petr Jeník dne 23.12.2011 v 17.16 hod.

  Vážený akad. mal Kleštl (divné že, když se neskloňují příjmení 😀 )
  Nesty dím se ani trochu.

  Proč já jen nevěřím, že ve skutečnosti nejste akademický malíř, ale jen nějaké dislektické dítko hrající si na velkého dospěláka?

 118. Pavel Zahraniční webhosting dne 23.12.2011 v 17.20 hod.

  Zažil jsem grafiky za 2t. i grafiky za desítky tisíc a musím poznamenat pánové, že občas se to fakt neliší 😀

  V čem se to liší je někdy jen ta omáčka kolem toho.

  Jsou větší rádobysuperfirmy, který se prezentujou jako nevím co, na jednání od nich chodí super kravaťáci, mají reprezentativní prostory, svou práci umí skvěle odprezentovat, přilepit k ní analýzy nevim čeho a kdesi cosi. Ovšem ve výsledku u nich grafiku dělá jeden mladej grafik, kterej je chudák rád, že má dvacítku čistýho a musí dělat přesčasy.

  Ovšem jsou zadavatelé, který prostě nejsou schopní práci zadat jednotlivýmu živnostníkovi, prostě musí mít tuhle omáčku, jinak mají pocit, že to není dost dobrý bo co.

  To je tak, když o věcech rozhodují lidi, který jim nerozumí.

  Ovšem pak jsem taky viděl drahé práce, které opravdu stály za to. Je to různý.

 119. Petr Jeník dne 23.12.2011 v 17.24 hod.

  Díky Pavle za snad první příspěvek k tématu.

 120. Jakub Haluška dne 23.12.2011 v 17.34 hod.

  Reagovat na každý konstruktivní komentář s podložitelnými fakty slovy „hlupák“ a „moula“ může opravdu jen člověk, který se s těmito argumenty nedokáže srovnat a není schopný příjmout jakoukoliv kritiku.

  Chyba není v ceně za práci. Tady je především problém v tom, že srovnáváš práci lidí, kteří se v oboru pohybují roky, mají za sebou prokazatelné reference, vzdělávají se a investují do osobního rozvoje s prací těch, kteří jsou schopni dát pár jednoduchých prvků dohromady a brát to za webdesign (každý nějak začínal). Mezi tím je rozdíl ve vizuální stránce webu (neviděl jsem nabídky, mluvím obecně – kdybys chtěl zase zmínit to, čím tady pořád nesmyslně argumentuješ) tak v těch věcech, o kterých ty (jak je vidět) nemáš ani páru (ux, typografie, content). Tohle je jádro problému, díky kterému jsi rozpoutal tuhle debatu (ve které jsi v pozici tonoucího oponenta bez argumentů chytajícího se posledního stébla v podobě „hlupáků“, „moulů“ a „no comment“.

  Když to vezmu již zmíněný příklad. Pokud bys hledal architekta při stavbě domu a někdo by ti nabídl kompletní projektovou dokumentaci za 1.000 Kč, věřil bys mu, že ten dům nespadne, neshnije či neshoří?

 121. Albert Kleštl dne 23.12.2011 v 17.43 hod.

  Možná neovládám klávesnici jako vy pane Jeník, ale rozhodně se nesnižuji k tak ubohým a primitivním výrokům jako vy. Číší z vás nedozrálost a bylo by vhodné váš stav konzultovat s odborníkem.

 122. Albert Kleštl dne 23.12.2011 v 17.44 hod.
 123. Adam Amran dne 23.12.2011 v 18.42 hod.

  „Díky Pavle za snad první příspěvek k tématu.“

  Úsměvné. Proč považuješ příspěvky, které s tebou nesouhlasí, za ty mímo téma?

 124. Petr Jeník dne 23.12.2011 v 19.39 hod.

  Kleštl: právě jste se snížil osobním urážkám. Velmi vtipné od moralisty jako jste vy 😀

  Adam: Nepovažuju. Jen jsem byl rád, že od urážení se konečně opět přešlo k tématu.

 125. Jakub web dne 23.12.2011 v 19.45 hod.

  >> Je naprosto logické, když zadavatel, tedy ten, kdo poptává nějakou službu, bude chtít zaplatit za onu službu jen tolik, kolik mu tržní prostředí dovolí.

  Je bezva, ze o tom nekdo premysli a take o tom pise.

  Je potreba si uvedomit, ze trzni prostredi funguje i na strane zadavatelu – dnes jiz nestaci jen web, ale dobry web s videem, s integraci komunikacnich kanalu a reflektujici nejnovejsi trendy. A to za 2 tisice korun nikdo nevymysli natoztak aby to profesionalne vypracoval a ten web nejakou dobu splnoval to, co si zadavatel predstavoval.

  Webdesign nejsou omalovanky, ale analyticka a kreativni prace. A velkou chybou webdesigneru je, ze davaji cast teto prace prostrednikum vaseho typu, kteri pak mohou narusovat trh nabidkami smesneho charakteru a radoby delat vlny.

  Neberte si to prosim osobne. Nemam rad flamy ale objektivni rec. A uz tu asi nic dal psat nebudu.

  Jakub

 126. Petr Jeník dne 23.12.2011 v 19.56 hod.

  Bavíte se úplně o něčem jiném než o čem je celá tato diskuse a článek. Předpokládám, že ani netušíte, jaká poptávka toto celé vyprovokovala. Kdyby ano, věděl byste, že nepožadují žádnou analýzu webu, žádné super videa…. požaduji jednoduchý návrh desingu pro již úspěšný projekt. Nepotřebuji zde vymýšlet žádné vychytávky. Jak má web fungovat zvládnu myslím docela dobře sám. Ostatně více než 900 registrovaných uživatelů za jediný měsíc, výdělky nad očekávání, více než 1100 followerů na twitteru za jediný týde provozu twitter acountu….. to myslím dokazuje to, že web udělat umím.
  Design pro mě není důležitý. Očekávám jednoduchou šablonu příjemnou pro oči.
  Řeči o tom, jak by mi nějaký designer chtěl vylepšit systém a zvýšit prodeje, těm se jen směju. Pochybuji, že toto některý ze zdejších designérů umí a ani to proto od nich neočekávám.

  O jakém „prostředníkovi mého typu“ to mluvíte? Evidentně nemáte skutečně ani páru o zde probíraném tématu a přesto ze zapojujete do diskuse. To je přesně ta skvělá mentalita „kopou do něj ostatní, kopnu do něj taky ikdyž nevím proč. Ale protože ti, co do něj koupou jsou uznávají davem oveček, tak je to vlastně jedno proč. hlavně že budu u toho“

 127. Adam Amran dne 23.12.2011 v 22.58 hod.

  Jsi rád, že se přešlo od urážení zpět k tématu a přitom od tebe vidím několik příspěvků obsahující „moulu“ či „hlupáka“, aniž by to na tvou adresu použil ten, na koho tím reaguješ. Nesnižuj se na úroveň těch, jejichž vulgární komentáře mažeš.

  Ale k tématu: nebylo by lepší opravdu nějakou šablonu koupit, když pro tebe design není důležitý? To tě přece vyjde ještě levněji a možná to bude i vypadat lépe.

 128. Petr Jeník dne 24.12.2011 v 10.35 hod.

  Adam: Moulové a hlupáci jsou ti, kteří stále melou dokola to samé, aniž by tušili s kým a o čem se baví.
  Tím „s kým“ nemám na mysli něco povýšeného, ale to, že ti lidé netuší, jaké provozuji projekty a co dělám – někteří mají pocit, že jsem grafik, někteří že poptávám tvorbu kompletního webu, někteří že využívám služeb levných grafiků, která pak kamsi přeprodávám….. A ano, pokud se někdo zapojí do diskuse aniž by znal základní fakta a zapojí se jen proto, aby si mohl „kopnout“, takového člověka skutečně považuji za hlupáka a nemám nejmenší problém to říci.
  K té šabloně: Skutečně se mi ozvalo X kvalitních, většinou začínajících grafiků a minimem referencí. A věřte nebo ne, cenu 2000 respektují. Ty peníze totiž nejsou to jediné, co dostanou. Pokud se jim web povede, bude pro ně obrovskou referencí protože zaprvé projekt LeagueSpy je opravdu kvalitní velký projekt na mezinárodní úrovni s vysokou návštěvností a prestiží (ano, troufám si toto tvrdit už po měsíci provozu). A za druhé, jejich design a jejich jméno díky tomuto blogu prakticky okamžitě vstoupí v povědomí IT veřejnosti a to je mnohem víc, než ony nabízené dva tisíce korun. A opravdu je to víc. Věří v to i zkušení obchodníci točící desítky a možná stovky milionů korun.

  Co myslíte, dostal bych se do tématu „porouchaní členové webtrhu“, kdybych zadal poptávku ve znění: „hledám serverhosting zdarma pro všechny své projekty – nabízím místo peněz zmínku na svém blogu“?
  Nejspíš bych byl opět středem zájmu a posměchu. A přesto: jedna velmi významná a úspěšná firma s tím neměla nejmenší problém.

 129. Adam Amran dne 24.12.2011 v 11.19 hod.

  „…projekt LeagueSpy je opravdu kvalitní velký projekt na mezinárodní úrovni s vysokou návštěvností a prestiží…“

  Nepoložil sis otázku, zda by pro projekt s takovou charakteristikou nebylo lepší oslovit někoho zkušeného místo začínajících grafiků s minimem referencí?
  Navíc, jak poznáš, že ti grafici jsou kvalitní, zvláště když začínají a referencí mají málo?
  Kvalitu každý posuzujeme jinak a v případě webů se dá nejideálněji posoudit až analytikou, ale i tak: kdybych vlastnil takto úspěšný projekt, hledal bych někoho zkušeného s opravdu dobrými referencemi, který by dodal projektu odpovídající vzhled.
  Protože pokud je úspěšný a má předpoklad být ještě úspěšnější, tak si to zaslouží více než šablonovitou grafiku od nějakého začátečníka.
  To máš jako třeba s pivem: Plzeň by se klidně mohla prodávat v naprosto ošklivé láhvi a pořád by to bylo výborné pivo. Ale prodává se v láhvi, která vypadá k světu a má to nějaký důvod. Tady je to to stejné.

  Každopádně přeji hezké Vánoce a myslím, že mluvím za všechny zúčastněné v této diskuzi, když řeknu, že se opravdu upřímně těšíme na to, jak bude výsledek té poptávky vypadat :)

 130. Petr Jeník dne 24.12.2011 v 12.29 hod.

  Tuto otázku jsem si položil.
  Došel jsem k závěru, že oslovením začínajících grafiků nic nezkazím.
  Proto také má podmínka, že si vyhrazuji právo design odmítnout.
  Navíc každý grafik někdy začínal a já věřím, že i začínající grafik umí udělat kus dobré práce.
  Jsem momentálně v kontaktu s několika grafiky, kteří právě vytvářejí nějaký hrubý nástřel designu pro můj web.
  Já si podle těchto hrubých návrhů vyberu toho, koho nechám zpracovat kompletní design.
  Také se těším na výsledek a vím, že bude kvalitní. Ovšem počítám pochopitelně s negativní odezvou křiklounů, jejichž slova si umím už teď představit.
  A jak to vím, že bude kvalitní? Protože o kvalitě rozhodnu já jakožto zadavatel a nenechám o tom rozhodovat ty, kteří za kvalitní považují pouze své práce a práce svých soukmenovců.
  Zajímalo by mě, zda by některý z oněch ukřičených „kvalitních“ designerů přistoupil na takový jednoduchý pokus, kdy bych mu zaplatil tolik, kolik si řekne, ovšem jako cenu bych zde na blogu uvedl cenu 2000 a jeho jako tvůrce až po té, co bych zde nechal tento design posoudit jeho „kamarády“. Myslím, že z celkem jasného důvodu by do tohoto pokusu nikdo z nich nešel, protože je naprosto jasné, že ani na jeho designu by nenechali jeho „kamarádi“ nit suchou už jen proto, že by se domnívali, že design byl za 2000 a dělal jej nějaký začátečník.

 131. Adam Amran dne 25.12.2011 v 13.02 hod.

  Několik grafiků pro tebe vytváří návrh a ty si nakonec vybereš jednoho. Zní to docela přesně jako veřejná soutěž (viz http://webtrh.cz/164146-poptavkach-vyberte-jednoho-dodavatele-nevyhlasujte).
  A předpokládám, že ti, které si nevybereš nebudou mít ani skicovné, že?. Nebo se mylím a nenecháváš je dělat zadarmo?

 132. Petr Jeník dne 25.12.2011 v 13.07 hod.

  Připravují pouze hrubý nástřel jedné stránky. Vědí do čeho jdou a souhlasí s tím.
  Ti, jejichž práce se mi líbit nebude, nedostanu nic.
  S Retalem jsem to konzultoval a nemá nic proti a i tobě je do toho kulový.
  Nechci od nikoho vytvořit celý design a pak mu nezaplatit.

 133. Adam Amran dne 25.12.2011 v 13.47 hod.

  Mně se nelíbí, když někdo dělá zadarmo. Byť je to pouze hrubý nástřel. V tomhle případě je to především jejich hloupost, když s tím souhlasí, pro tebe je to jen výhodné.
  Až se jednou tihle kluci budou muset sami živit, tak se budou podivovat, jaké hlouposti v začátcích dělali :)

 134. honza web dne 25.12.2011 v 17.45 hod.

  ad 110. S tím samozřejmě nepolemizuji, pokud někdo pro mne odvede stejně kvalitní práci za méně peněz, tak mě to zajímat nemusí. I já si raději zaplatím za kvalitní hosting v USA o polovinu méně, než tady.
  Já jen polemizuji s tvým tvrzením, že to je zdravé tržní prostředí. Podle mého názoru není.

 135. Mato dne 26.12.2011 v 1.48 hod.

  lol, no toto je ina komedia. Autor je vsevediaci, najmudrejsi v galaxii a prilahlom vesmire, takze mu ani nejdem skusat oponovat. Aspon posielam pozdrav a prajem skore uzdravenie. Poprial by som aj Vam ostatnym zabavajucim sa citatelom aspon pekne sviatky, ale aj tak tento komentar nebude schvaleny, tak naco. :-)

 136. Martin Rus dne 26.12.2011 v 20.11 hod.

  Pan autor je uplne mimo misu…a jeste k tomu pripoji fotku :)

 137. asd dne 27.12.2011 v 2.20 hod.

  Věřím, že nabídnete-li za práci 2000 korun, dostanete i výsledek tomu odpovídající. Je pravděpodobné, že nad ním budete plakat. Proč, to zjistíte v libovolné učebnici ekonomie. Kupte si prosím jednu, abyste se dozvěděl, proč jsou Vaše úvahy mylné. Předpoklady ze kterých vycházíte jsou špatné, způsob kterým jste k jednotlivým závěrům dospěl je zcestný. Abych nebyl nařčen z planého blábolení tak se ptám na obsah následujícího výňatku:

  „Nevezmeš zakázku za menší peníze ty, vezme ji někdo jiný a ty nebudeš mít nic.“

  Můžete prosím nějakým způsobem podložit, že grafik (ke kterému promlouváte) nebude mít nic?

  Já jsem přesvědčen, že kdyby měl nic, tak vezme Vaši zakázku a Vy si tady nebudete stěžovat. Ale on zřejmě měl na výběr, Vaši zakázku nevzal, a tak si tady stěžujete. Opravte mě prosím, jestli se pletu.

 138. Petr Jeník dne 27.12.2011 v 7.18 hod.

  Martin Rus: Velmi věcný komentář ukazující na tvou duševní vyspělost.
  asd: plakat nad výsledkem nebudu. Pokud bude výsledek k pláči, nevyužiju ho. To je úplně jednoduché. A promlouval jsem „k mnohým grafiků“ – přesně tak o píšu i v článku. Především k těm, kteří právě neměli na práci nic jiného, než mě začít urážet a stěžovat si, že jim někdo kazí ceny. Kdyby měli právě něco jiného na práci, mé poptávky by si ani nevšimli.
  Co se teorie o tržním prostředí týká, není třeba abych si kupoval nějakou knihu. Mám jich načtených velkou spoustu a především, takto to funguje v praxi, což dosvědčil i tento příklad. I přesto, že cenu jsem stanovil velmi nízkou, ozvala se spousta lidí, které poptávka oslovila, což by se nestalo, kdyby měli jinou, lépe placenou práci.
  Nevím, co je na tom tak těžkého k pochopení.

 139. Adam Amran dne 27.12.2011 v 13.22 hod.

  Podle mě je zakopaný pes v tom, že ty jsi přesvědčen, že dokážeš posoudit kvalitu návrhu lépe než kdokoliv jiný, včetně webdesignérů s mnohaletou praxí, a z toho pramení i představa, že za 2000 Kč dostaneš kvalitní návrh.
  Anebo je problém v tom, že nechceš design jakožto něco, co klade důraz na funkčnost a použitelnost, ale omalovánky, které se musí líbit především tobě.

 140. Petr Jeník dne 27.12.2011 v 15.33 hod.

  Naopak
  Design musí být podřízený funkčnosti a použitelnosti a proto vůbec nestojím o žádné omalovánky, které by se líbily profi designérům, ale běžné uživatele by odradily.
  A použitelnost a funkčnost je na vysoké úrovni už nyní, což není má domněnka, ale osvědčené tvrzení, které dokazují reakce běžných uživatelů. A tedy ANO, jsem přesvědčen o tom, že co do použitelnosti a funkčnosti webu mi opravu designér nemá co říci a proto požaduji jen drobnou korekci designu. (změna písma, barev, logo, hlavička, rámečky, stíny – něco ubrat, něco přidat)

 141. Jakub dne 28.12.2011 v 0.06 hod.

  Vedel jsem, ze ze spousty fotografu cisi arogance, ale nevedel jsem, ze stejne to je i u grafiku. Nevim, co se odehralo na webtrhu, pokud ale tamni panove narazeli na to, ze za 2k je sehnat kvalitni design slozite, pak s tim souhlasim. Za kvalitu se plati, nicmene ne vzdy plati umernost vyssi cena rovna se vyssi kvalita. Pokud narazi na to, ze jim to kazi ksefty, tak sakra vzdyt je to jen jejich problem.

  Funguje nejaky pravidlo nabidky a poptavky, pokud se domluvi obe strany, tak je vse v poradku. V tomto pripade byla navrhnuta castka poptavijicim, nabizejici na castku i podminky pristoupil. Hotovo. A co se tyce legalnosti SW pro vysledny produkt. Pokud nekdo pouziva nelegalni SW, je to jen jeho pruser a v nejhorsim si to odskace prave on.

 142. Jakub dne 28.12.2011 v 0.07 hod.

  taky koukam, ze je tu posunutej cas vkladani komentaru… :)

 143. asd dne 28.12.2011 v 17.06 hod.

  „Design musí být podřízený funkčnosti a použitelnosti a proto vůbec nestojím o žádné omalovánky, které by se líbily profi designérům, ale běžné uživatele by odradily.“

  „Profi designer“ Vám právě nakreslí web tak, aby „běžnému uživateli“ seděl co nejlépe. Ale takový designer skutečně nemá čas odpovídat na poptávku ve které se hovoří 2000 CZK, a to jen pokud se to někomu bude „líbit“ (on si dobrý designer umí obhájit každý prvek, který na webu je; nějaké subjektivní líbí/nelíbí o _grafice_ nehraje na odborné úrovni roli, protože je jen důsledkem dobrého _designu_).

  Nyní již vidím, kde je problém. Vy jste oslovoval wannabe grafiky. Není se potom čemu divit. Ti, kteří jsou zvyklí pracovat za zmíněnou částku by to vzali. Ti, kteří by chtěli víc (i když kvalita jejich práce je třeba stejná jako u předchozích) si vám zase stěžovali na „kažení cen“. Odborníci ale nejsou v žádné z těchto dvou skupin. Svůj článek jste nešťastně vztáhl na všechny designery. Zvažujete-li pouze wannabe grafiky, tak asi máte pravdu (popravdě se mi nechce článek znova pročítat).

 144. PJ dne 28.12.2011 v 23.22 hod.

  Myslím, že vysvětlení „nového loga“ a „nového designu“ se nachází v předchozím článku: http://owww.cz/za-kvalitni-sluzby-si-lidi-radi-zaplati-tedy-krome-cechu/
  Je to dokonale výstižné a dokonale české!

  Nemohu posoudit specifickou skupinu sázkařů ani kvalitu informací na webu, ale obecně platí, že kvalitní informace je třeba prezentovat kvalitní formou. „Nové“ logo ani vzhled tomu neodpovídají. Ale to je rozhodnutí každého…

  Mne jen nesmírně pobavila souvislost s předchozím článkem. To se často nevidí…

 145. Margot dne 29.12.2011 v 20.35 hod.

  Ty jsi asi snědl celou moudrost světa že se opovažuješ napsat a zveřejnit ten poslední odstavec článku. Jak si to jako laik můžeš vůbec dovolit! Komentuje snad někdo tvou práci a přitom sám pracuje v úplně jiném oboru!? My mladí grafici nekazíme trh ale kazí ho právě lidi jako ty. Hloupí zákazníci co si myslí, že vědí jak to je a že oni sami si můžou takhle dovolit klást podmínky.

  Doufám, že se někdo z jiného oboru taky takhle otře o tebe tak, jak jsi to udělal ty webdesignérům!

 146. Petr Jeník dne 30.12.2011 v 9.12 hod.

  PJ – Ale já zaplatil a byl jsem ochotný zaplatiti i víc. To je ten rozdíl oproti článku, na který odkazuješ. Kdyby bylo v článku „češi si za kvalitní služby odmítají PŘIPLATIT“, opravdu by to byl protimluv, ale protože já nemám problém s placením za služby, které potřebuju, tak motáš hrušky s jabkama. Já jen prostě nechci platit víc, než je nutné.

  Margot: Mentalitu českých designérů jsi vystihl přesně frází „Hloupí zákazníci“. Opravdu geniální postoj. Pročpak tedy designéři nedělají to, co těmto „hloupým zákazníkům“ radí, aby dělali? Protože to neumějí. Jediné, co grafici umějí je malovat. Kdyby uměli něco jiného, dělali by to. Proč proboha tito designéři radí někomu „udělej to takhle, bude ti to vydělávat statisíce“. Proč takový web raději neudělají pro sebe a chtějí jen tu svou almužnu za design? Protože oni sami vědí, že tak to není. Svými kecy se jen snaží zvýšit cenu své práce, kterou není nic jiného než to jejich malování.

 147. Sharp dne 02.01.2012 v 17.50 hod.

  Přijde šohaj do prodejny s názvem Baťa, vítězoslavně práskne igelitkou do pultu a zvolá:“Ha, tyhle vynikající botky jsem před chvílí pořídil v nedaleké vietnamské tržnici. A stáli mě 300,- Kč!!! To je důkazem, jak nesmyslně předražené jsou ty vaše škrpály!“
  …a pak odchází s vítězným úsměvem na rtech, vyprovázen soucitnými pohledy nakupujících i personálu…

 148. Petr Jeník dne 02.01.2012 v 17.57 hod.

  No trochu to pleteš.
  Spíš by to mělo být:

  Přijde šohaj do prodejny s názvem Baťa, vítězoslavně práskne igelitkou do pultu a zvolá:“Ha, tyhle naprosto stejné botky jsem před chvílí pořídil v jiné prodejně. A stáli mě 300,- Kč!!! To je důkazem, jak nesmyslně předražené jsou ty vaše škrpály!“
  …a pak odchází s vítězným úsměvem na rtech, vyprovázen ukňouraným pohledem vedoucího obchodu a slovy o tom, kterak mu někdo kazí ceny…

 149. Sharp dne 02.01.2012 v 17.15 hod.

  :DDD bez komentáře…

  Ad PR – jen taková malá glosa ohledně návštěvnosti – ano, podobný trolling pobaví (alespoň prvních pár postů), podobné PR však může být kontraproduktivní. Přišel jsem na Váš web (nevím, že bychom si potykali) s tím, že bych se mohl něco hodnotného dozvědět (názvy článků zněly poměrně zajímavě). Po přečtení této diskuze (cca 30ti% z ní) ovšem další články číst nebudu – je paradoxní, že právě Vy někoho obviňujete z arogance a egoismu. Škoda, že potenciální čtenáře odrazujete podobným způsobem…

  PS.: Myslel jsem, že derivace slovesa „plakat“ slouží k dehonestaci vyjádření ostatních diskutujících mezi dětmi a puberťáky. Je to vážně k pláči :-(

 150. Petr Jeník dne 02.01.2012 v 17.32 hod.

  No já dostal za méně peněz stejnou kvalitu.
  Tudíž je nesmyl porovnávat můj případ a vjetnamské botky vs. baťovky.
  Zbytek příspěvku je stejně jako to předtím nesmysl.

 151. Basti Burival.com dne 11.01.2012 v 9.39 hod.

  On je problém bohužel složitější, viz. vodička hned nahoře. Tohle je nedomyšlené: „No já dostal za méně peněz stejnou kvalitu.“ Ty ano, ale někdo jiný někde jinde prodělal. Možná ne ten „designér“, ale třeba výrobce SW, který onen „designér“ šlohnul, nebo jiný zákazník, na kterém se musel zahojit.

  Celý byznys funguje na jediné věci: Co nejvíc srazit cenu dodávek a co nejvíc napálit vlastní produkty. Tedy přeloženo čím víc někoho oškubu, podvedu a natáhnu, tím víc vydělám. Neberu argumenty o nějaké „hodnotě“. Drtivá většina věcí je ukrutně předražená, nekvalitní, redundantní a zbytečná. Celý ekonomický systém totiž přesně takhle funguje a odrbávání dodavatelů je jen systémový důsledek. Ale ti odrbaní dodavatelé jsou v právu – každý chceme nějak rozumně žít a ne přežívat. Nediv se, že nadávají. Každý máme nějaké minimum a pak buď začneme podvádět a šidit, abysme udrželi nižší cenu a mohli to nahradit kvantitou, nebo chcípnem. To je taky systémový důsledek. Výběrová řízení s jediným kritériem „CENA“ jsou jasným důkazem. Prošel jsem jich dost abych věděl jak to funguje.

  Každý byznysák ti tvrdí „mě nezajímají tvoje náklady a tvoje životní potřeby“. Mě jako dodavatele zase nezajímají tvoje pláče, abys měl o 100% vyšší vejvar. Zaplať nebo jdi někam. Bohužel v naší společnosti je 80% populace co nic netvoří a jenom „šoupá šuplíky a papíry“, ale šikanujou zbylých 20%, kteří něco skutečně vyrábí a vytváří. Vývoj EU a USA je myslím jasným důkazem, kam podobný „volný trh“ vede.

 152. Sony dne 14.01.2012 v 16.36 hod.

  2 Sharp:
  Vy jste sem prisel, a mozna jiz nikdy neprijdete, coz pana Jenika az tak moc bolet nebude, i kdyz takovych ctenaru budou tisice (najou se jini).

  Mne však po precteni nekterych rozumne napsanych clanku napadlo s panem Jenikem spolupracovat, coz jsem ovsem po precteni jeho reakci v diskusich (na urovni putyky 6. cenove skupiny) kategoricky zamitl a doufam, ze tak ucini vsichni, kt eri si preji, aby u nas slovo „podnikatel“ nebylo povazovano za nadavku.

 153. Petr Jeník dne 14.01.2012 v 16.42 hod.

  Sony: nabídek na různou spolupráci dostávám týdně několik. A kupodivu 99% z nich odmítám. Za poslední rok jsem přijal pouze jednu takovou nabídku a to na vytvoření a společné provozování LeagueSpy.com.
  Zajímalo by mě, jakou nabídkou byste mě chtěl oslnit vy.

 154. Jozo dne 18.05.2012 v 6.47 hod.

  Sám som robil grafiku a chvílu som sa tým aj živil.Tento článok a celá diskusia je proste skvelá.Vypovedá o jednom a to,že Petr Jeník má proste pravdu!!! Zopár desiatok výborných designerov s konexiami a zabehnutými klientami je v pohode.Takých ani nenájdete v diskusiách ne webtrhu.Oni nemajú na také čas a sú radi,že stihajú.Potom je ta „elita“ ktorá síce robí grafiku dobrú,ale nemá takých klientov a práce je pomenej a tí najviac kričia,pretože im lacní grafici ,ktorí tiez nemusia byt zlí beru kšefty.Hlavne taký čo robia loga za 10000 musia mať hrsť kecov aby obhajili svoju vynimočnosť.Doba je zlá a trh je neuprosný.Ja som skončil s webdesignom,práve preto,že je konkurenica hrozne veĺká-je jedno akú kvalitu robíte,pretože tých grafikov je dobrých mraky.Takže buď cenu snížite,alebo máte problém.Navyše byť dobrým grafikom je pomerne náročné na študium.Musíte na sebe stále makať a ceny idú dolu.Až si zvykneme na to,že grafiku budu dodávať aj azijsky grafici,bude to este horsie. No a tie reci o tom a ako grafika zásadne pomože predaju sú blbosť ak tá grafika slpna normálne štandardy.Nikoho to nezaujíma.Ja som si kedysi urobil prieskum trhu a asi 100ludom som ukázali podla mna kvalitné weby od madea a 2am.Z tých 100 ludí 80% nevidelo na nich nič zaujímavé,5% sa to páčilo a 15% sa nepáčilo.

  TAKZE pre koho vlastne tie weby sa robia? moj oznatok je ten…webdesign by mal byť prehladný,čistý a má čo nejmenej ludom vadiť.Oni totiž hladaju informácie a nezaujíma ich grafika ani trochu-ta je len na dotvorenie prijemného prostredia,ale nik to nerieši ak to nieje vyložene škaredé.Este raz Petrovi Jeníkovi-palec hore.Štítky: , , , ,