Čec 19

Jeden velký propracovaný web nebo velkou spoustu malých nekvalitních?

19.07.2011 v kategorii Podnikání. / Zobrazeno 5 148x / 8 komentářů

Každý, kdo se živí podobně jako já tvorbou a správou vlastních webových stránek, si čas od času pokládá otázku, zda je výhodnější provozovat jeden velký a skutečně propracovaný, navštěvovaný a tedy i komerčně úspěšný web, nebo zda je lepší mít ve svém portfoliu desítky až stovky malých webů vytvořených pouze za účelem generování zisku.

Je mnoho pro a proti a téměř vždy jde o čas. Ten je totiž neúprosný a do 12 hodin práce denně prostě musíme nějak rozvrhnout všechno, co je potřeba udělat, protože čas prostě nafukovací není.

I já jsem momentálně na vážkách a přemýšlím co dál. I přesto, že jednoho většího webu jsem se před nedávnem zbavil (Krimidoma.cz – prodáno do lepších rukou, aby o něj bylo postaráno lépe, než jak se mu dařilo u mě. Nestíhal jsem ho a protože to je opravdu navštěvovaný a troufám si říci kvalitní web, byla by škoda ho nechat upadnout v zapomnění) jeden mi stále zbyl (TipFórum.cz).

TipFórum má samo o sobě relativně slušné příjmy, které na uživení stačí. Bylo by určitě vhodné se mu věnovat na 100% a tím zisky z jeho provozu ještě zvýšit. Navíc bych v očích ostatních postoupil do „vyššího levelu“ protože už bych neprovozoval malé nekvalitní weby, což bývá často považováno za odpad internetu.

Zdá se to být ideální řešení, ale je tu jedno opravdu velké ALE a tím je až příliš velká vázanost na jeden zdroj příjmů. Nechci nic přivolávat, ale stát se může cokoli. Co když si inzerenti inzerci rozmyslí? Co když hráči získaní v affil programech přestanou hrát? Co když vznikne mnohem lepší konkurenční web a na TipFórum už nepřijde ani noha?…..

Stát se může cokoli. Jeden nebo dva měsíce bez příjmů by se daly ještě unést, ale delší časové období bez příjmů by bylo opravdu velmi nepříjemné.

Proto raději volím kompromisní cestu a budu i nadále provozovat mnohé malé a střední weby, které sice zabírají v poměru k TipFóru více času za méně peněz, ale jsou takovou pojistkou.

Navíc minimálně jeden (možná dva) mají velmi dobře našlápnuto k tomu, aby i z nich se vyvinul větší projekt a to už by mohlo být zajímavé.

Nespoléhat se na jeden jediný druh příjmů na internetu radím i ostatním. Diverzifikace příjmů je myslím při podnikání na internetu jediným možným řešením.

Pro ty, kdo mě ještě nešmírujou:


Pokud se chcete stát sponzorem tohoto mého blogspotu a mít na tomto místě svůj inzerát, není nic jednoduššího.
Více se dozvíte a vložit svůj inzerát můžete přímo TADY.


8 komentářů / Jeden velký propracovaný web nebo velkou spoustu malých nekvalitních?

 1. Honza web dne 19.07.2011 v 20.58 hod.

  Díky za článek. No já se snažím spíš o menší weby, přece jenom v začátku není tolik zkušeností…

 2. Honza web dne 19.07.2011 v 21.00 hod.

  Jinak teda zajímavé články a už mám web v Google Readeru. 😉

 3. unlucky dne 21.07.2011 v 9.55 hod.

  spise cemu rikas velky web. Obsahove velky nebo funkce? Osobne delam tedka uz jenom „velke“ weby, ktere postupne dopiluju

 4. unlucky dne 21.07.2011 v 10.20 hod.

  jsem si vsiml az tedka ze jste autorem malejjarda.cz. Zajima me vysledky http://malejjarda.cz/kratce.php?id=52

 5. Petr Jeník dne 21.07.2011 v 10.30 hod.

  Výsledky čeho? Toho PR článku napsaného jen kvůli odkazům? 😀
  Ten produkt jsem nezkoušel – dostal jsem jen pár stovek za napsání toho článku.
  S odstupem času jsem dospěl k závěru, že PR články na osobní blog nepatří. Pár slov jsem na toto téma psal tady: http://owww.cz/jak-vydelat-na-blogu-a-pritom-neodradit-pravidelne-ctenare/

 6. Tkim web dne 24.07.2011 v 10.28 hod.

  I já se musím přidat k Honzovi, který píše, že lepší je mít 5 malých projektů než jeden velmi specifický a co do budoucna třeba nejistý. Značka ideál je mít cca 2 – 3 projekty – z růzbého oboru aby když přijde silná konkurence bylo se o co opřít kdyby jeden zanikl.

 7. Online hry web dne 07.08.2011 v 23.48 hod.

  Myslím že to záleží na mnohem víc faktorech. Udělat pár malých webů (myšleno pár desítek), znamená poměrně slušnou náročnost na údržbu, i kdyby jen správa aktualizací, občas nějaká ta malá změna nebo úprava. Pokud to není opravdu dobře vymyšleno a uděláno, po přehoupnutí se přes určitý počet webů, začíná být přidání každého nového miniwebu zátěží i pro stávající weby.

  Vytvoření jednoho silného webu může vypadat jako přílišné vázání se na jeden zdroj příjmů, který ale bude klidně o jeden řád vyšší než u spousty malých projektů. Navíc takový projekt může být od začátku vytvářen s cílem vstupu na burzu nebo přímo prodejem nějakému velkému subjektu a tím pádem může být jeden projekt výhodnější nejen o jeden ale i o dva a více řádů. … tedy ne že by se tak nedala prodat síť malých webů, ale ty si obvykle umí rychle nadělat s malými náklady kde kdo 😉

 8. online hry web dne 08.08.2011 v 9.56 hod.

  Afrodita půjde na burzu. :-)
  A co takhle kompromis? Ze začátku dělat spoustu malých projektů, které poskládají slušný příjem. Mezitím se ukáže, které má cenu vypilovat a které za to nestojí. Když už jste potom zajištěni, tak není problém dělat na jednom pořádně a i kdyby padnul, máte své jisté.
  Tady se taky přikláním k té diverzifikaci, např. kombinace dropshipping e-shopy + weby na prodej odkazů + affiliate jako tipforum.cz. Přijde přepočet ranků Seznamu, odkazy se přestanou prodávat, ale další dvě věci frčí.
  Zároveň ale souhlasím s tou časovou náročností a třeba já se snažím na jednoduché činnosti najímat brigádníky.Štítky: , , , , ,