Úno 4

Jsi uznávaný člen Webtrhu? Něco bude nejspíš špatně

04.02.2012 v kategorii Podnikání, Úvahy. / Zobrazeno 8 856x / 19 komentářů

Během uplynulých pár týdnů a spíše měsíců se celkem dramaticky mění můj postoj k online byznysu a především měním priority. Né, nebojte. Na online byznys jsem nezanevřel a na peníze taky ne. Nehodlám začít pěstovat kukuřici ani se nechci dát na nějakou víru v cosi vyššího. Jen už prostě nemám čas dělat to, co jsem dělal a dělám něco trochu jiného a jinak.

Začínám si všímat i článků, které mě do teď příliš nebraly. Jeden příklad za všechny jsem našel na webu Na volné noze.

Tento článek mě velmi zaujal, protože v něm autor přesně popsal fázi, ve které se právě nacházím.

Přibližně od září makám na webových stránkách LeagueSpy.com. Za sebou mám tisíce hodin práce a nemalé investice do lidí, kteří pracovali taktéž tisíce a tisíce hodin, aby se tento projekt dostal tam, kde je nyní.

Mohl jsem se dál věnovat prodeji odkazů a tvorbě a provozování MFA webů. Co se příjmů týká, je to dostačující a mám z toho své jisté. Začal jsem ale místo toho dělat na projektu, kde nebyl jistý konec. Žádný podobný web ani v ČR ani na světě neexistuje. Lidé nejsou zvyklí platit za přístup k serióznímu obsahu. Ale už teď, po dvou měsících ostrého provozu webu můžu říci, že to bylo moje nejlepší podnikatelské rozhodnutí, které jsem kdy udělal.

Abych se ale vrátil k tématu článku, lépe řečeno k jeho titulku.

Proč do toho tahám Webtrh? Včera tam kdosi založil téma, ve kterém si stěžuje, že na webtrhu není ke koupi k mání dost výdělečných webů. K tomu se vyjadřovat nebudu, ale zaujal mě jeden názor:

„Výdělečné weby koupíš v ČR jedině na webtrhu.
Zbavuju se jich zde profíci, kteří jdou dál stále kupředu zpátky ni krok. Své starší výdělečné projekty dávají na aukci k dispozici a tím poskytnou šanci sehnat výdělečný web i ostatním.“

Tohle tvrzení není úplně tak pravdivé. Já jsem minulý týden prodal 4 weby, které mi každý z nich vydělávaly jen na prodeji odkazů cca 1000,- Kč měsíčně. A prodal jsem je mimo webtrh. To ale není důležité. Důležité je, že jsem se opravdu asi dostal o kousek dál, když se takovýchto bezúdržbových výdělečných webů zbavil. I ten čas strávený nad fakturováním odkazů v řádu stovek či tisíců korun pro mě byl dražší, než ten samotný výdělek z toho, a tak jsem na to kašlal a weby pomalu odumíraly.

V prosinci mě agentury žádaly o prodloužení odkazů. Vydělal bych na tom nejspíš víc, než za kolik jsem ty weby nakonec prodal.

No to je fuk. Teď už ale opravdu k tomu titulku článku, abyste mi neřekli, že jen naháním na blog lidi bulvárními titulky a skutek utek.

Proč mám pocit, že každý uznávaný člen Webtrhu by se nad sebou měl zamyslet? Ono se to nestane ze dne na den, že vás někdo začne uznávat. Není to otázka ani týdnů ani měsíců. Jde spíše o roky.

Webtrh ale chápu jako takový online podnikatelský inkubátor. Něco se naučit, něco vydělat a jít dál. Je to skvělé místo pro rozjezd. Získání obrovské reputace a spousty obdivovatelů z řad webtržníků je ale něco, co je myslím opravdu špatně. Být stále na začátku a nikam nepostupovat totiž špatně je.

Je to jakoby nějaké dítě chodilo do školky místo tří let, roků šest. To dítě bude mít mezi ostatními dětmi velkou reputaci. Bude vědět, kde jsou uložené jaké hračky, bude si už umět samo zavázat tkaničky a utřít zadeček. Paní učitelky ho budou chválit, jak je šikovné a on bude šťastný, protože má své jisté.

Ostatní děti jej budou uznávat jako velkého borce. Nikdo z těch menších si nedovolí o něm říci cokoli špatného a naopak o čemkoli, o čem toto velké dítko prohlásí, že je špatné, musí začít nenávidět i ostatní dítka.

Toto dítko má dokonce tak velkou reputaci, že si může dovolit navážet se i do školáků. Školák příchozí mezi ně, se musí podrobit zvůli onoho přerostlého předškoláčka. Tohle dítko je prostě šťastné.

Já si ale říkám, zda to není tak trochu špatně, být ve školce dlouho jen proto, abych měl tu moc ovládat ostatní předškoláčky.

Jasně. Občas se tam vrátit podívat se na paní učitelky a setkat se tam s těmi, kteří tam chodí za stejným účelem, to k tomu patří. Spoustě prvňáčků se po školce stýská a odpoledne, až si napíší úkoly, se na své paní učitelky chodí podívat.

No a na Webtrhu je to stejné. Je to taková školka ve vzdělávacím procesu online byznysu. Vychoval spoustu dobrých podnikatelů, kteří se tam čas od času ukážou. Některé postýlky má ale zaplněné právě těmi tlustými přerostlými dětmi, které se ne a ne odpíchnout a naprosto jim vyhovuje být v pozici která by se dala shrnout i příslovím „mezi slepými jednooký král“.

Pro ty, kdo mě ještě nešmírujou:


Pokud se chcete stát sponzorem tohoto mého blogspotu a mít na tomto místě svůj inzerát, není nic jednoduššího.
Více se dozvíte a vložit svůj inzerát můžete přímo TADY.


19 komentářů / Jsi uznávaný člen Webtrhu? Něco bude nejspíš špatně

 1. Derek dne 04.02.2012 v 10.34 hod.

  Jak jindy beru tve nazory s rezervou a souhlasim treba jen s casti, tak tady jsi to myslim vystihl vic nez dobre.
  Sam jsem WT vzdy spis jen sledoval (a posledni rok dva uz ani to ne) a co jsem si odtamtud bral byl spis entuziasmus a chut neco delat, diky tomu, ze se tam lidi vice ci mene otevrene delili o ukazku svych uspechu. Sam jsem do webbizu za ty roky nikdy poradne nevstoupil (ale treba jeste vstoupim) a smeroval svoje aktivity spis jinym smerem, ale i tak to prostredi dost zformovalo moji zivotne-pracovni filozofii.
  Coz je nemaly prinos, kdyz se clovek musi potykat s tim „bahnem“ beznych lidi a nazoru na to, co je v zivote dulezite a jak by se mel clovek „realizovat“.
  Fandor to dobre vystihl frazi „malomestacky sen (hypo & octavia2)“.
  Z tohohle stereotypu bezne reality, o praci na nekoho jineho a jeste na pichacky, je pak WT nebo rybnicek webtrznickych blogisku docela dobre nakopnuti…

 2. Stránský Browser hry dne 04.02.2012 v 10.59 hod.

  Tady se neda nijak nez souhlasit. Moc peknej clanek, puvodne sem ocekaval nakej flame nebo neco podobnyho, ale tohle me dost prekvapilo :)

 3. petr Online byznys blogy dne 04.02.2012 v 11.35 hod.

  Celkem pěkný článek, nezbývá než souhlasit. Jen bych doplnil, ještě je tam kategorie dítek, kteří tam sice chodí už 6 let, ale žádní borci se z nich nestali a stále se ustrašeně rozhlížejí kolem sebe jako první den. Do této kategorie jsem sebekriticky zařadil právě sebe:-)

 4. LukasP Affiliate dne 04.02.2012 v 13.11 hod.

  V podstatě se s tím dá souhlasit, ale chce to jeden hlavní impulz a to bylo pro tebe právě Leaguespy.com. Desítky možná stovky lidí se snaží denně příjít na projekt, který bude jedinečný a posune je dál ve smyslu podnikatelském i finančním. Bohužel to tak jednoduché vymyslet něco originání není. V podstatě se to pak povede pouze malému zlomku lidí. I tak by se ale lidi měli posunovat dopředu alespoň v tom, co dělají aktuálně. Ono to platí i na osobní život, nedovedu si představit, že bych neměl motivaci se nějak vyvíjet i po lidské stránce, mít nějaký sny, cíle a za těmi jít těmi pomalými krůčky. Znám ve svým okolí spoustu lidí, který to prostě nemaj, žijou tzv. ze dne na den v hospodě, pak do práce a po práci do hospody, nejezdí na dovolené, nejezdí na výlety, nejezdí do kina. To je smutný i přesto, že ty peníze by na to byli. Ale to jsem trochu odbočil jinám.

  Hezký článek k zamyšlení po sobotním dobrém obědě 😀

 5. Okoliduci dne 04.02.2012 v 20.53 hod.

  Je to tak ako pises. Niektori jedinci sa proste zasekli na webtrhu. Namiesto aby napredovali dalej a posuvali sa dopredu, tak zakrpateli a ostali na mieste. Tito jedinci sa hlavne vyskytuju medzi designermi, kodermi a programatormi. Ti rozumnejsi a schopnejsi pochopili, ze je lepsie robit pre seba, cize sam pre seba navrhovat, kodovat, programovat a rozbiehat projekty z ktorych sa da vytrieskat viacej ako zo sluzieb co ponukaju teraz. A ti co zakrpateli, tak ostali len pri ponuke svojich sluzieb tym schopnejsim businessmanom, pretoze nicoho ineho su schopni ani neni. Taka je situacia. A teraz robia velke ramena na webtrhu a honia si ego a sami si neuvedomuju, ze stoja na mieste.

 6. Sergejevič dne 05.02.2012 v 3.27 hod.

  zdravím…. idem sa opytat nieco celkom mimo tohoto clanku, ale ako si na zaciatku spominal ze si tvoril MFA weby, tak som si spomenul na tvoj serial o MFA, konkretne o stranke barva-vlasy.cz ….spominal si ze sa budes venovat este minimalne jednej (stvrtej) casti a ze budes zverejnovat ako sa ti s tym webom dari zarabat….. rad by som sa teda dozvedel ci sa v tom este pokracovat a uverejnit aspon nejake zisky…

 7. Petr Jeník dne 05.02.2012 v 8.18 hod.

  Sergejevič: Už jsem si najal šikovného linkbuidera, kterému vysvětlím co a jak a on začne makat. Sám to bohužel nestíhám. Během pár dní ten postup zveřejním a pak i výsledky.

 8. Luboš dne 05.02.2012 v 10.51 hod.

  Jo smyslem života je neustálý vývoj. Takže by jsme se měly určitě vyvíjet i ve svém podnikání a postouvat je postupně dopředu.

  Tady se asi hodí přísloví: Kdo chvíli stojí, za chvíli stojí opodál.

 9. honza web dne 05.02.2012 v 19.10 hod.

  Jen taková poznámka na odlehčenou. Zaujalo mně, že jsi napsal, jak od září jsi odpracoval tisíce hodin. Tak jsem to hodil do kalkulačky a vyšlo mi, že od začátku září do konce ledna je necelých 3700 hodin. Předpokládám, že jsi taky někdy spal, tak těch tisíců nebude tolik, jak to vypadá 😉

  A pokud jde o Webtrh, výstižně napsáno!

 10. kenthanio web dne 05.02.2012 v 19.49 hod.

  honza: Predpokladam, ze to bylo myslene spis obrazne. Obecne vzato se pocet odpracovanych hodin urcuje dost obtizne, zejmena kdyz clovek pracuje z domova a nikdo na nej netlaci s terminy.

 11. Petr Jeník dne 06.02.2012 v 8.46 hod.

  honza: No vzhledem k tomu, že dělám 12 a více hodin denně, tak to i vychází. Další věc je, že na webu takto fulltime děláme ve dvou lidech. + ti, kterým za práci platíme.
  Každopádně je nutné to brát trochu s rezervou. Rozhodně to bylo více než 1000 odpracovaných hodin co se mě týká. Totéž mohu říci o kolegovi a dalších minimálně dvou lidech. Ostatní se počítají na desítky, až stovky hodiny. (máme cca 10 editorů).

 12. Petr Václavek Fotobanky, prodej vašich fotek a ilustrací dne 06.02.2012 v 8.59 hod.

  Moc pěkné přirovnání ke školce a přerostlému chlapečkovi. Opravdu trefné! :)

 13. Mirek Dárky a hračky pro každého dne 12.02.2012 v 18.26 hod.

  Ono hlavně na Webtrhu lze nahnat hodnocení prostým flamováním. Stačí se v pár sekcích opřít do několika lidí a hned hodnocení naskakuje. Kdyby se hodnocení mohlo získávat pouze za kvalitní rady tak neřeknu, ale v současné době to nemá žádnou vypovídající hodnotu.

 14. Petr Jeník dne 12.02.2012 v 18.32 hod.

  Vůbec nejde o počet získaných bodíků. O tom tenhle článek není. Jde o skutečném hodnocení (reputaci, uznávání od druhých apod..) a nikoli o nějaké bodíky. O těch jsem i psal přímo na webtrhu, že by je měli zrušit, protože se rozdávají za kraviny, ale minulo se to účinkem. Trochu paradoxně jsem dostal spoustu těhlech bodíků právě v tom tématu, kde jsem o jejich zrušení žádal 😀

 15. Jakub Musil Perfektní web developer ;-) dne 21.02.2012 v 17.47 hod.

  Souhlasím Petře. Webtrh je super pískoviště českého internetového podnikání. Ovšem plastovou lopatkou se díra do světa dělá velmi špatně. I když tam pár lidí občas postaví super hrad, zámek nebo malý tunel, pořád to je jen z písku. Skutečné domy se staví na úplně jiných staveništích.

 16. Josef dne 20.04.2012 v 9.14 hod.

  Je zajímavé, jak tady všichni píšete, že Webtrh je jen pro začátečníky, jen na takový rozjezd a přitom tam beztak jste každý den a hledáte nové příležitosti, jak si vydělat. Viz autor článku, jehož příspěvky se objevují na WT téměř každý den.

 17. Petr Jeník dne 20.04.2012 v 9.18 hod.

  Ano
  Rád se tam vracím. Rád poradím začínajícím online podnikatelům a rád využívám služeb webtrhu ke zvýšení svých příjmů. Je na tom něco špatného?
  Webtrh není ani zdaleka jediným zdrojem mých příjmů a už vůbec mi nezáleží na tom, jak moc mě tam lidé uznávají.
  Řekl bych, že co mě se týká, jsem naopak mezi tamními „tlustými dítky“ (viz. článek) ve velké nelibosti.

 18. Nestranný Pozorovatel dne 29.04.2012 v 13.43 hod.

  Výborný článek, vážně mne rozesmál. :)

  Řekněme, WT je prostě WT, člověk se tam občas podívá a buď se pobaví a nebo může najednou přijít k něčemu zajímavému. Proč ne, že? Jako odrazový můstek, určitě není k zahození.

  Ale ti velevážení dinosauři tam vážně jsou. Pamatuju si, že když jsem byla va WT poprvé, tak jsem si myslela, že to jsou všechno admini. 😀

  Ale nevím jestli to jsou lidi, kteří postupují nebo ne, nijak je nepozoruju. Pokud ne, tak pravděpodobně ani nemají touhu. Vyhovuje jim přesně ta úloha, kterou popisuje výborně tenhle článek.

 19. Honza dne 16.05.2013 v 9.23 hod.

  Trefný článek!Štítky: , , , , ,