Zář 30

Online „nádeníky“ asi fakt nemá význam hledat na fórech

30.09.2012 v kategorii Zajímavosti. / Zobrazeno 10 127x / 23 komentářů

Dnešní článek bude opět tak trochu připomínat spíše nějaké PR. Ale není tomu tak. Když se mi něco nelíbí, tak o tom píšu a lidi mi vyčítají, že jsem příliš negativní. Tak prostě pro změnu napíšu něco pozitivního, ikdyž nadpis článku tomu zrovna moc neodpovídá. Ale jo – fakt to bude pozitivní.

A o čem že to vlastně budu psát a koho mám na mysli tím, když mluvím o „online nádenících“? Pochopitelně různé pisálky (copywritery), překladatele, plniče webů a jiné tomu podobné profese. Prostě lidi, kteří nedělají nic vlastního, ale poskytují své služby těm, kdo něco vlastního dělají.

Hlavně to prosím nechápejte tak, že k těmto lidem nemám úctu. Naopak. Jejich služby jsou často nedoceněné a pokud se najde opravdu kvalitní člověk, který kteroukoli z těchto věcí dělá, tak je třeba si takového člověka opravdu vážit.

Znám to z vlastní zkušenosti. Dávám vydělat spousta takových lidí a když to přepočítám na hodinovou sazbu, tak jsou na tom možná lépe než kdejaký odborný pracovník a mě se kroutí prsty, když jim mám platit.

Ovšem dělají tak neskutečně otravnou a stereotypní práci, že sám bych to prostě za tyhle peníze nedělal ani náhodou.

No a teď konečně k věci. Mluvit budu o službách, které nabízí Jirka Rostecký a jeho iParťák.cz

Když jsem mu psal, že o něm napíšu pár řádků, tak mě prosil, abych o něm nemluvil jako o zprostředkovateli. Že to prý vypadá jako že on jen přeposílá e-maily a inkasuje za to provizi a že to lidé nevidí rádi, že se někdo na nich takto přiživuje.

A já ho neposlechnu a přesně jako o zprostředkovateli o něm napíšu. A proč? Protože to já na tom vidím jako to hlavní pozitivum.

Chci napsat článek nebo něco přeložit. Nic světoborného.

Co mě napadlo jako první, než jsem začal využívat služeb iParťáka? Hodil jsem poptávku na Webtrh. A lidé mi psali nabídky.

A já kvůli pár článkům či překladům probíral nabídky. A často to byly i moc pěkné perly, kdy v nabídce na psaní odepisoval člověk bez diakritiky, nebo do ní nasekal spoustu gramatických chyb.

A nebo je skvělé sledovat ty ceny. Když jsem napsal rozpočet 500 Kč, tak mi přišly nabídky z 90% v rozmezí 450-500 Kč. Jakoby ti lidé neznali cenu svojí práce. Najednou všichni mají cenu stejnou.

A já se tím mám probírat? A hledat toho správného, kdo mi to napíše? A proč proboha? Ten čas nad procházením těch nabídek mě stojí mnohem víc, než kolik dám jako provizi za zprostředkování někomu, kdo toho správného člověka najde. Resp. on ho nemusí hledat. Má pro každý obor vyzkoušených několik lidí, o nichž ví, co od nich může očekávat.

Prostě ty lidi zalarmuje. Předá jim moje požadavky a hotovo. Za termín a kvalitu mi ručí on. V kontaktech na skype a ICQ nemusím mít 100 kontaktů na překlady do Němčiny, Agličtiny, Polštiny…. na psaní takových a makových textů…. a od každého alespoň dva, protože spousta lidí nebývá online neustále a já (stejně jako většina lidí z tohoto oboru) potřebuji mít vše hotové pokud možno včera.

Nebo mám se dohadovat s každým pisálkem zvlášť o formě odměňování? Někdo může vystavit fakturu, někdo chce nějakou dohodu, někdo chce zaplatit na PayPal, někdo na účet, někdo ani vlastně neví, co chce a co může a co nemůže. Tohle mám řešit u prací v řádu stovek korun?

Z toho už jsem opravdu vyrostl.

Dám jen dva malé příklady. Jeden byl takový můj pokus a druhý přímo z praxe.

1 – jako pokus jsem poslal naprosto shodnou poptávku Jirkovi Rosteckému a vložil jsem jí na Webtrh. Jednalo se o článek na téma „soukromí na Facebooku“ a to ve dvou provedení. V češtině a slovenštině.

A jak vypadala komunikace:

a) S Jirkou

ON: a chceš tam i screenshoty pro každý jazyk zlvášť?

: jo

ON: ok – termín dodání české verze do zítřka (psal jsem mu to v neděli odpoledne), pokud to bude ok, tak překlad do SJ do úterního večera. Celková cena 350,- Kč

: ok

A jak to napsal, tak se také stalo.

b) Na Webtrhu

Dostal jsem X nabídek. Ceny byly přibližně stejné. Mnohdy i mnohem větší. Ovšem totálně mě dostaly odpovědi „napíšu vám v ČJ – pak si to jen necháte přeložit“ a nebo „a o čem přesně ten článek má být“…..

Abych pravdu řekl, ani jsem na žádnou z těch nabídek neodpověděl, takže kvalitu posuzovat nemohu. Možná bych dostal srovnatelnou a možná i lepší kvalitu. Nevím. Články od pisálků, které zajistil Jirka mi ale naprosto vyhovovaly. A vyhovovalo mi to, že nemusím řešit blbosti s deseti lidma.

2 – Druhý příklad je ze včerejška

Už to nebyl pokus. Prostě jsem Jirku odchytil na ICQ, kde smrdí v podstatě nonstop, a napsal mu, že potřebuju dva překlady. Jeden do AJ a jeden do polštiny. A to tak že pokud možno včera. Prý žádný problém. Že zjistí, jak na tom jeho lidi jsou. Za pár minut odpověď, že AJ bude ještě dnes (a už ji skutečně mám) a polština v pondělí. A cena? Když mi ji poslal, tak jsem mu odeslal jen nechápajícího smajlíka ťukajícího si na čelo a nějakou tu pětku mu ještě přidám.

Tak – a teď mi můžete psát, že už sem nebudete chodit, protože vás PR články nezajímají. Ne – tohle fakt není PR článek. Je to článek, který jsem prostě napsat chtěl.

A abych naplnil dvorní etiketu tohoto mého blogu, nesmím vynechat na závěr jedno jméno a nějaký ten přívlastek k němu: David Kirš je lhář a Milionové impéritum totální sračka. Vím, že tento článek s tím nijak nesouvisí, ale prostě jsem musel 😀

Pro ty, kdo mě ještě nešmírujou:


Velké díky patří sponzorům tohoto mého blogspotu:

Airport transfers Prague airport transfers - taxi přeprava z letiště Václava Havla.

Ušetříme vám čas Vandeo.cz - splníme vámi zadané úkoly a tím šetříme čas.

Překlady - Langeo.cz , když je řeč o kvalitních překladatelských službách...

Zadat zakázku Zadejte nám jakoukoliv zakázku a o víc se nestarejte


Chcete se i vy stát sponzorem tohoto mého článečku a mít na tomto místě inzerát?
Inzerát můžete vložit a více se dozvíte TADY.


23 komentářů / Online „nádeníky“ asi fakt nemá význam hledat na fórech

 1. Petr Jirásek blog dne 30.09.2012 v 9.07 hod.

  Závěr pobavil. Upřímně, já jsem k těmhle službám skeptický, ale ty argumenty zde jsou podle mě dostatečné. Je fakt, že na takovém webtrhu bude mít člověk neuvěřitelnou režii s tím, někoho vlastně vybrat. A pak ta komunikace, způsob platby atd atd…

 2. Pavel Půjčky před výplatou dne 30.09.2012 v 9.54 hod.

  Proč PR? Normálně si napsal pozitivní zkušenost. To musí být každý kladný článek ve kterém je odkaz PR?
  Ach jo…

 3. Jakub Kočí Sezónní potraviny dne 30.09.2012 v 11.39 hod.

  Taky jsem už využil jejich služeb a naprosto se ztotožňuji s článkem. Pokaždé splněný termín, perfektní rychlá komunikace a k textům jsem nikdy neměl žádnou připomínku. Zaslouží si, aby se o nich mluvilo.

 4. Raddo Zensky Magazin dne 30.09.2012 v 15.38 hod.

  Naprosto suhlasim , ten webtrh je des niekedy , napises poziadavku konkretne , a ie dilina maju este okolo toho dalsich xx otazek..

 5. honza ch. www.pochlubtese.cz dne 30.09.2012 v 16.16 hod.

  Tak ti pěkně děkuju 😉 Právě se probírám nabídkama z webtrhu, kterých mi přišlo mraky a je to fakt nářez… Na iParťáka mrknu!

 6. Kvasnička Jan Kvasnička Jan dne 30.09.2012 v 17.57 hod.

  Za mě jednoznačně souhlasím a mám s projektem Jirky stejnou zkušenost. Vždy splnili termín, mnohdy to bylo vše uděláno i před termínem, žádné smlouvání, řeči okolo, prostě vše na rovinu, šetření času a maximální spokojenost. Můžu jedině doporučit.

 7. Radek Akce na Prajzské dne 30.09.2012 v 19.18 hod.

  Jaký PR článek? Proč se omlouváš, že někomu vysekneš poklonu? Je to tvůj blog a pokud to chce někdo číst, čte to. Ostatní ti přece můžou být ukradeni, ne?

 8. psi slevy dne 30.09.2012 v 20.23 hod.

  je to dobra sluzba, ale asi jak na co, nebral bych to jako pr, blogeri bezne doporucujou ruzny sluzby..hlavne pravda teda ty s affil linky 😉 nicmene bych rekl, ze asi zalezi co presne a jakou narocnost clanku clovek potrebuje..spickovy text nejde napsat za tri kila..zajimave postrehy jsou o tom na lupe http://bit.ly/SdCqOV

 9. Petr Kosmetika z Mrtvého moře dne 30.09.2012 v 20.32 hod.

  No, ono je to asi o tom, jestli potřebuješ jednorázovku nebo na dané téma najít co nejvhodnějšího parťáka;-). V druhém případě se možná vyplatí počáteční „probiraní se“. Rozhodně ale díky za tip.

 10. Radim Hasalík Virtuální asistentka - Vandeo.cz dne 30.09.2012 v 21.43 hod.

  Děkuji za podnětný článek. Podobnou situaci běžně vyřeší virtuální asistentka. V případě inzerátů na Webtrh.cz za vás vybere nejlepšího dodavatele. Může také najít vhodného překladatele. Navíc umí zajistit i další služby: aktualizace webu, správa internetových kampaní, SEO, PR atd. Službu jsem spoluzaložil a sám ji jako zákazník používám.

 11. Fit Fitův blog dne 30.09.2012 v 22.50 hod.

  Služby iPartak.cz jsem už také využil. Bylo to v začátcích tohoto projektu. Byl jsem také nadšen rychlostí práce a hlavně i dobrými texty. A přesně jak píšete, tato služba parádně šetří čas a s Jirkou a jeho týmem je výborná domluva. Myslím, že měl Jirka dobrý nápad a že to i výborně zrealizoval. Moc mu to přeju a fandím, je to fajn kluk, kterej je slušnej a poctivej :).

 12. Adam Prachy dne 01.10.2012 v 2.49 hod.

  Ha! A copywriteři teď nebudou mít co žrát…! 😉 iParťák je zajímavá služba a kdybych sám nepsal, určitě se na něj obrátím.

 13. Kaco di tuti www.creocom.cz dne 01.10.2012 v 3.50 hod.

  Niektory typ a styl pisania clankov mi prijde ako nasilne roztiahnutie podstaty toho co chcete povedat. Nic v zlom, ale casto mam po precitani pocit, ze to, co chcete ludom povedat v dvoch riadkoch je roztiahnute zbytocne na dve strany.

 14. goman Volejbal Brno dne 01.10.2012 v 8.02 hod.

  Sice to chvíli trvá se probrat nabídkami, ale díky tomu jsem si udělal databázi asi 15ti pisatelů s různými cenami i kvalitou článků a tak si můžu nyní jednoduše vybírat podle toho, kam je článek mířen, cenu a kvalitu. Začátek je náročnější, ale nyní mám dobrou databázi, kterou můžu využívat pro různé projekty. Tedy určitě bych nezatracoval nabídky webtrhu, občas člověk kápne na opravdu kvalitní pisálky, ale chce to ten čas :-)

 15. Libor Kamerové systémy dne 01.10.2012 v 10.32 hod.

  Když je někdo dobrý, jen ho pochval. Služba je to dobrá, jen aby majitel zvládnul více poptávek a dokázal ustát růst.

 16. dkoudela kravaty, manžetové knoflíčky, dne 01.10.2012 v 16.35 hod.

  Pr kde se píše vlastní zkušenost je rozhodně jedním z nejlepších možných příspěvků. Pána si dávám do záložek a bude první komu napíši jakmile budu potřebovat překlady.

  K tématu – nikdy jsem nikoho z webtrhu nevyužil, nabídky jsou povětšinou velice směšné.

 17. Marek rc modely dne 01.10.2012 v 20.15 hod.

  Dík za tip, toto určitě využiju :-)

 18. Antonín Bouchal JustMe.cz - Moderní Mysl dne 01.10.2012 v 23.43 hod.

  Opět jsem si díky tobě rozšířil obzory. Díky. ;-). Zrovna se mi někdo šikovný na napsání textů hodí, takže je brzy využiju.

 19. peter čítačky kníh dne 02.10.2012 v 11.47 hod.

  Aj keby to je PR, nevadí. napísal si čo je naozaj pozitívne na tej službe a mnoho ludom to ušetrí čas. A či si dostal za to peniaze alebo nie tak to je už totálne jedno.

 20. Kapibara dne 02.10.2012 v 12.04 hod.

  Na internetu se dají nalézt lidé, kteří si Váží například přepisovaní, popisování a psaní textů. Divili by jste se někteří jaký článek dokáží napsat některé maminky na mateřské za 60.- případně studenti VŠ, Asi nepochopíte, že paní v důchodu bravurně přepisuje texty za 3.- Kč. Všichni mají jedno společné jsou spolehlivý, přesní a Váží si práce. Je ovšem třeba dát si tu námahu a vybrat si je a následně jim vždy včas zaplatit za práci.

  Jedna zajímavost na závěr pokud si to tady pisálek přečte, ať se kousne …
  V měsíci červnu objednal na foru kde byznys roste 20 článků po 150/ks před týdnem mi dorazili s tímto: Ahoj, měl jsem nějakou jinou práci tak mám malé zpoždění …

  Další akce jako absolutní totální blamáže články úplně na hlavu co mi přišli impozantně 50 x kw v textu s tím když jsem poprosil předělat mi bylo odepsáno já jsem SEO specialista a moje texty jsou optimalizovány jak pro lidi tak pro vyhledávací (doslova takto →) boti a prodávají nic Vám opravovat nebudu a už mi nepište zakázek mám dost.

  Vyplývá z toho pro mě přesně to, co P napsal do titulku a má pravdu

 21. Martin Kohout IT magazín dne 02.10.2012 v 13.41 hod.

  Webtrh je už internetová fraška, kde jsou ty časy, kdy byl Webtrh místem, kde jsi sehnal podstivého a kvalitního Webtržníka.

 22. Ondra Osobní bankrot dne 06.10.2012 v 16.58 hod.

  Takhle se získávají PR články: uděláš práci pořádně a hlavně kvalitně a spokojený zákazníci na tebe budou odkazovat sami

  Přesně takhle to předvedl i iParťák

 23. Stephan Lionel Messi dne 12.10.2012 v 14.22 hod.

  Martin Kohout:
  Webtrh se stal „fraskou“, protoze se o internet zacala zajimat i skupina obycejnych lidi hledajici snadny vydelek.Štítky: , , , , , , ,