Čec 12

Český Seznam by se mohl inspirovat korejským Naverem

12.07.2013 v kategorii Zajímavosti. / Zobrazeno 9 634x / 20 komentářů

Protože máme spoustu jihokorejských zákazníků, tak jsem tak trochu pronikl do tajů tamního online byznysu. A přestože mě to totálně rozčiluje, tak musím uznat, že byznys model který tam zavedl Naver, tedy obdoba českého Seznamu, mě docela učaroval a je škoda, že se Seznam tímto modelem neinspiruje.

Naver.com je v podstatě totéž, co český Seznam. Tedy portál a především vyhledávač. A se Seznamem má společné to, že konkuruje Googlu. Oproti Seznamu v Česku je v Jižní Korei ještě mnohem oblíbenější a lidé ho tam využívají daleko více než Google.

To ale jen na okraj. O čem chci psát je onene geniální byznys model, který využívá. Má stejně jako Seznam i vlastní PPC i bannerovou reklamu. O tom ale psát nechci.

Geniální mi připadá jejich blogovací systém. Každý uživatele Naveru si může založit vlastní blog. A často toho také využívají. Na tom není nic neobvyklého. Google to má taky.

Ovšem Naver má jednu geniální funkci a tou je zpoplatnění obsahu. Bloger si prostě jednoduše zvolí část svého blogu, kterou chce zpoplatnit.

Lidé si nakoupí přímo od Naveru nějaké kredity a ty pak za přístup na placený obsah na blozích utrácejí a blogeři z toho mají provizi a to buď za jednotlivá zobrazení nějakého článku či jako paušální poplatek za přístup do jejich placené sekce na nějaké období.

A protože Naver využívá každý Jižní Korejec stejně jako každý Čech využívá Seznam, tak se penízky jen sypou. Jednoduché, lépe řečeno geniálně jednoduché řešení jak pro blogery, tak pro Naver.

Kdyby se Seznam nechal tímto modelem inspirovat, tak by online byznys v Česku dostal úplně jiný rozměr a opravdu by začalo platit tolikrát opakované moudro, že „obsah je král“.

A jak jsem na to přišel? No jednoduše. Jak jsem psal, máme spoustu jihokorejských zákazníků. Bohužel velká spousta z nich nám obsah krade a umisťuje na své blogy právě na Naveru.

A já se divil, proč tomu tak je. Proč platí za obsah, který následně zveřejní zdarma. Navíc se nám dost často stává, že ho celkem snadno odhalíme a zabanujeme a on si okamžitě zaplatí znova a pokračuje v kradení.

No a tak jsem se po tom začal pídit. Nikdo přeci není takový idiot, aby za něco platil a to tak že dost velké peníze a to ještě opakovaně a nic z toho neměl. Na těch blozích není ani reklama, ani affiliate odkazy. A tak jsem přišel na to, jak to tam funguje. Oni to nezveřejňují zdarma, ale dávají to právě na takto placené blogy. A vydělávají na tom slušný prachy.

Naštěstí jsme našli v tom jejich systému skulinku, že se dostanu zdarma i k placenému obsahu, takže není problém tyhle vykuky banovat, ale raději bych byl, kdyby se to nestávalo.

Každopádně možnost založení blogu na největším portálu a možnost využívat centrálního platebního místa tamtéž, je něco, co tu chybí a co by mohlo opravdu hodně zahýbat online byznysem.

Doufám tedy, že se tenhle můj článek k seznamákům dostane.

P.S. – pokud píšu moc nesrozumitelně či se moc opakuju, tak mě omluvte – má v sobě tři píva :)

Pro ty, kdo mě ještě nešmírujou:


Velké díky patří sponzorům tohoto mého blogspotu:

Odkaz24.cz všeobecný katalog odkazů, bez registrace a zdarma.


Chcete se i vy stát sponzorem tohoto mého článečku a mít na tomto místě inzerát?
Inzerát můžete vložit a více se dozvíte TADY.


20 komentářů / Český Seznam by se mohl inspirovat korejským Naverem

 1. Red dne 12.07.2013 v 19.50 hod.

  Píšeš nesrozumitelně a moc se opakuješ. Počkám na článek verze 2.0 abych myšlenku pochopil :)

 2. Petr Jeník dne 12.07.2013 v 19.55 hod.

  Až se vydadynkám, tak udělám korekturu do verze 2.0 a snad to bude srozumitelnější 😀

 3. Práskač dne 12.07.2013 v 21.18 hod.

  Bylo by to zajímavé, ale tohle nabízí i blogspot od G… Seznamáci měli jen jakýsi sBlog a ten už stejně zabalili. U nás jinak fičí (a to je zajímavé) neplacený Blog.cz od TV H@vna.

  Když tak námět na zajímavý článek: czemoney.com/forum – značky: teenageři se učí podnikat, alík 2.0, antifórum o podnikání, 1 zajímavost z 1000: veřejný splátkový kalendář (czemoney.com/forum/deliczero-verejny-splatkovy-kalendar-vt64851.html), povšimněte si počet stránek v nezajímavých firmách a SCAM list podvodech, počet příspěvků a témat v Kecárně a Zábavě oproti celému obsahu webu 😀

 4. frances Affilblog dne 12.07.2013 v 21.20 hod.

  Problem je ze u nas ti nikdo za obsah nezaplati, sam si na to preci prisel z leaguespy takze takova sluzba u nas by nemela platici uzivatele. Schvalne porovnej kolik ti plati cechu a jihokorejcu vzhledem k populaci.

 5. Lydie Snubní prsteny dne 12.07.2013 v 21.23 hod.

  Dej si ještě dvě piva a piš. Konečně zase po čase něco čerstvého 😀

 6. Dr.Ozdi Focení a fotoblogy v Hledáčku dne 12.07.2013 v 21.32 hod.

  Já v těhle úvahách nerozumím jedné věci…placený obsah, dejme tomu…jaké množství obsahu, jaká kvalita a za jakou cenu? Kdo to učí a jak?

  Kolik uživatelů má zakázané zobrazení reklam? Sice vědí že je přeci tvůrci obsahu používají pro svoje financování, ale většina uživatelů chce vše zadarmo.
  Když si nějaký chytrý bloger přečte něco kvalitního, hned to kouká 2x přežvýkat pro svoje čtenáře a kámoše, kteří oplatí link.

  No a zbyde otázka množství a kvality a zde je to jasné…

  Osobně si myslím, že by měl Seznam spustit stránku, která by sloužila jen pro práci s vyhledáváním. Google zobrazuje jen „placené“ odkazy a tak tu Seznam může najít uplatnění (využít důvěry a znalost místa a trhu).
  Dr.

 7. Radim Hasalík ParMinut.cz - za 2 Kč do TV Nova :-) dne 12.07.2013 v 21.48 hod.

  Seznam.cz měl skutečně blogy, blogoval tam také Ivo Lukačovič. Jenže éra blogů je za námi a oni to potichu zrušili. Nedokázali totiž tu službu dostatečně masově využít, naučit lidi blogovat. Dnes většina lidí „bloguje“ formou krátkých statusů na Facebooku. Takže tudy cesta asi nevede.

 8. Negativa dne 12.07.2013 v 21.54 hod.

  Když nebudu počítat s tím, jestli to Seznamu vyplatí nebo nevyplatí (a tím i blogerům), tak mě úplně nejvíc dostává, jak teď každá hloupá slípka na podobně založeným jůťůb točí kvůli Adsense tyhle srance: youtu.be/zj-g3HS8EWs (proč je to vůbec na hlavní straně YT, to se fakt najde někdo s podobnou hloupostí, kdo se na to dívá?)

 9. Patrik Šíma web dne 12.07.2013 v 23.35 hod.

  Píšeš skvěle, ale dej si příště ještě 3 😀

 10. dk Pánské košile dne 13.07.2013 v 11.02 hod.

  Já sim yslím že pro mentalitu čechů by to nebyl vhodný byznys model. Lidi nechtějí platit za jiné věci, natož tak za přístup na ´blbej´´ blog kde se moýná něco dozví. Ale věřím že obecně to fungovat může.

 11. Tomáš Angličtina zdarma dne 13.07.2013 v 12.07 hod.

  Nějak mám také pochybnosti o tom, že v rámci ČR by to byl životaschopný projekt. Lidé by za blogové příspěvky neplatili. Ledaže by to bylo v rámci nějakého kreditu a za přečtení článku by byla opravdu směšná částka snadno odečitatelná z elektronické peněženky, částka, nad kterou by čtenář vůbec nepřemýšlel.
  Jo a Petře, pokračuj v demotivačních videích, jsou super!

 12. Karel inzerce psů dne 13.07.2013 v 14.23 hod.

  zajímavá myšlenka, jenže jižní korea má cca 50 mil. obyvatel, ČR pouze 10.

 13. Alex Enzymoterapie dne 13.07.2013 v 22.47 hod.

  A kolik se platí za přečtení 1 článku z blogu?

 14. Nishkam dne 14.07.2013 v 12.23 hod.

  Vidis, ze ti to jde, Petre. :) Zajimavy postup, zapada mi do konceptu, ktery prave tvorim.
  Akorat nechapu proc zrovna seznam? To muze udelat preci jakykoliv provozovatel blogovaciho system. Mozna ani bloguje.cz by nemusel zemrit kdyby je to napadlo.

 15. George Rychlá půjčka dne 15.07.2013 v 13.00 hod.

  V našem malém prostředí by asi něco takového dlouho nefungovalo. Obecně za obsah v čechách nikdo nechce platit a raději vydá mnohem více času a úsilí k hledání obsahu zadarmo. A další věc je obsah – nejsem si jistý, kolik blogů na blog.cz by stálo za zpoplatnění? :-)

 16. Radek http://financechytre.cz dne 15.07.2013 v 16.56 hod.

  Imho něco podobného už funguje celosvětově a asi i trochu vychytaněji – Squiddo

 17. Peter web dne 17.07.2013 v 18.33 hod.

  Za obsah v ČR nikdo platit nebude. Všichni co se na něm snažili vydělat, tak vždycky akorát zkrachovali.

 18. Mirek Alko Shoot dne 18.07.2013 v 14.14 hod.

  Já si myslím, že by to naopak mít šanci mohlo. Pro Seznam bohužel né masově, ale i tak věřím že je tu dost lidí mající ve svých oborech podobně exklusivní informace či znalosti jako Motejlek. Ne každý kdo ví je zároveň technicky schopný a nějaké blbuvzdorné řešení by jistě leckomu pomohlo.

 19. peto online counter dne 19.07.2013 v 19.20 hod.

  to je celkom zaujímavé, podľa mňa by sa také niečo uchytilo aj v čechách

 20. Jana Zajímavosti a informace ze světa čaje dne 01.08.2013 v 11.17 hod.

  Také by mne zajímalo bližší info jak vlastně to zpoplatnění funguje. Ale nemyslím si že by to u nás nefungovalo. Pokud by ty platební částky byly minimální a zároveň by seznam motivoval lidi (nějakými nadstandart službami) si ten kredit nabíjet, mohlo by to fungovatŠtítky: , , ,