Srp 19
Úspěšné MFA krok za krokem – díl 1. – způsob monetizace, téma, doména
Provozuji několik relativně úspěšných MFA webů a v tomto seriálu se s vámi podělím o své zkušenosti při jejich tvorbě a zvolil jsem takový způsob, že jeden takový MFA web budu postupně tvořit a krok za krokem budu popisovat jednotlivé činnosti.
Nejprve je nutné si říci, co to takový MFA web je. Mnozí zkratku MFA překládají jako Made for adsense, tedy Vyrobeno pro Adsense (pro ty kdo nevědí, adsense je reklamní systém provozovaný Googlem). To je ale všeobecně rozšířený omyl. MFA znamená Made for ads, tedy Vyrobeno pro reklamu – pro jakoukoli reklamu.
Než začneme vyrábět MFA web, je proto nutné si předem ujasnit, jakým způsobem budeme web monetizovat (jak na něm budeme vydělávat). Možností je spousta. Od klasické PPC reklamy (adsense, etarget, sklik), přes prodej odkazů či PR článků, až po affiliate programy či prodej bannerových ploch.
Ruku v ruce při přemýšlení o způsobu monetizace musíme přemýšlet o tématu webu.
Důležité je vybrat takové téma, které dokážeme díky našim znalostem a kontaktům monetizovat. Pokud vím, že mám spoustu kontaktů na firmy nakupující odkazy z webů s finanční tématikou, nebudu dělat web o koloběžkách.
Já to ale tentokráte zkusím tak, jakobych neměl žádné známé ani žádné kontakty. Nevím, komu bych měl prodat články ani odkazy, natož pak bannerové plochy. Spolehnu se proto na osvědčené reklamní systémy a sáhnu tak pro adsense a pokusím se vytvořit web, kde budou lidi klikat na reklamy a mě tak vydělají nějakých pěkných pár centíků.
Aby lidi na reklamu klikali, musí na web nejprve přijít a dostat lidi na web není žádná sranda. Musím tedy vymyslet nějaké téma, které lidi zajímá, které hledají a které není až příliš konkurenční, protože prosadit web ve velké konkurenci není vůbec jednoduché.
Tématu bych také měl trochu rozumnět, abych o něm mohl na web něco napsat. Platit hned na začátku nějakým pisálkům se mi nechce a kopírování textů je k ničemu. Duplicitní obsah vyhledávače snadno rozpoznají.
Dále je pak důležité zjistit si, zda na dané téma inzeruje u google dost inzerentů, aby i mezi inzerenty byla dostatečná konkurence a tím se zvedala cena za proklik.
Rozhodně doporučuji vyvarovat se tématům, která vyloženě lákají k vytvoření MFA webů. Půjčky, práce, zaměstnání, pojištění, letenky, dovolená a jiná podobná témata raději opravdu vynechte. Takových MFA webů už je obrovská spousta a prosadit se s novým webem je opravdu těžké. (Nyní jsem mluvil o MFA, které budeme monetizovat prostřednictvím PPC inzerce – tedy díky návštěvnosti – u webů, které chceme monetizovat prodejem odkazů jsou tato témata naopak vhodná, protože poptávka po těchto odkazech je veliká)
Zvolte raději téma, jehož hledanost není až tak vysoká. Třeba jen v řádu stovek lidí denně. Oním slovem „hledanost“ pak nemám na mysli přesnou shodu nějakého jednoho výrazu či fráze. Mylsím tím rozšířenou shodu. Nebudeme „chytat“ lidi pouze na jednu frázi.
Nebudu dlouho teoretizovat a představím vám svou doménu, kterou jsem vybral pro tento seriál a vysvětlím vše na ní.
Mou doménou je doména kotle-dakon.cz (byla volná i kotledakon.cz a tak jsem jí pro možnou následnou spekulaci registroval také a přesměroval ji na onu pomlčkovou verzi)
Tématem mého MFA webu tedy budou Kotle – konkrétně kotle značky Dakon.
Průměrná hledanost slova Dakon v rozšířené shodě je na Seznamu přes 600 lidí za den. Slovo „kotle“ pak denně v rozšířené shodě hledá více než 2000 lidí.(zkotrolovat si můžete hledanost frází TADY)
Zda je na dané téma dostatek inzerentů si zjistíte tak, že v Google jednoduše zadáte klíčová slova o nichž bude váš web. V mém případě tedy Kotle Dakon. Jak sami vidíte, inzerenty na toto téma se to jen hemží.
A nyní kontrola konkurence. Vyhledávejte na Seznamu své téma a sledujte, jak kvalitní weby jsou v popředí výsledků. Na téma Kotle Dakon kvalita nejlépe umisťovaných webů nic moc. Dostat se na první stránku výsledků vyhledávání na mnohé související fráze by tak opravdu neměl být velký problém.
Zdá se, že téma Kotle Dakon i zvolená doména jsou pro vytvoření MFA webu ideální.
Budu pochopitelně rád, když si najdete jiné téma a mé rady v příkladu Kotlů Dakon budete brát jen jako vodítko. Pokud se ale rozhodnete konkurovat mi, nevadí.
V příštím dílu už začnu se samotnou tvorbou webu. Já už jsem s tím ve skutečnosti začal a tak mé kroky můžete sledovat přímo online.
Všechny díly seriálu najdete přehledně pod výpisem článků dle tagu Seriál MFA
Pro ty, kdo mě ještě nešmírujou: Sledovat @PetrJenik
Pokud se chcete stát sponzorem tohoto mého blogspotu a mít na tomto místě svůj inzerát, není nic jednoduššího.
Více se dozvíte a vložit svůj inzerát můžete přímo TADY.
Nebude problem ochranna znamka?
Pokud dělám MFA, chce to u té monetizace trošku popřemýšlet.
Je fakt, že v půjčkách a letenkách je plno konkurence, ale asi to má smysl. Jsou tam totiž velmi slušné ceny za proklik.
Pokud uděláš web o kotlích Dakon, můžeš snadno prorazit. Nasbíráš návštěvnost, ale ceny za proklik můžou být několikrát menší.
Když udělám půjčko-mfa tak sice nebudu mít tolik UIP denně jako ty, ale za ty kliky tam dostanu mnohem víc.
Takže to vyjde docela podobně. Na začátek jsou tyhle „snadné“ kotlové MFA asi lepší, ale v konečném důsledku budou zisky podobné.
Navíc u např. u půjček existují další možnosti monetizace – affily, prodej odkazů..což u kotlů tak snadné nebude.
MenoX: Nebude
Kdyby byla volná doména dakon.cz a já ji registroval, mohli by ji po mě vyžadovat soudně a prohrál bych.
Jedná se ale o informační web o nějakém produktu nějaké značky. To není nic proti ničemu. Takových stránek je velká spousta.
Radek Strouhal: jak jsem psal, je nutné se podívat na konkurenci mezi inzerenty. Pokud je dost vysoká, bude vysoká i cena za proklik.
Jeden „kotlový MFA web“ jsem už před časem provozoval a ceny za proklik jsou minimálně srovnatelné s půjčkovými prokliky.
Stačí mít trochu fantazie a neupínat se pořád jen na to samé dokola.
I další důvod, proč nesahat po „osvědčených tématech“ je ten, že to prostě dá mnohem víc práce se prosadit.
Přesně, o cenu za proklik bych se v tomto odvětví vůbec nebál.
Proč si myslíte, že konkurence na toto kw je malá? Co jsem si zatím všiml, tak kvalita webu u seznamu zas takovou roli nehraje
Keywords tool udává cenu za proklik 3,60 Kč
Sklik kolem 3 Kč
Na první pohled to sice není žádný zázrak … Na druhou stranu potenciální traffic je dost velký, konkurence mizivá a díky cílení na produkt je tam do bucoucna potenciál i na CPA monetizaci (jestli tady nějaký affil dělá kotle)
Well done, pane Jeníku, a držím palce, ať se s webem daří.
Měl bych dotaz na autora. Kolik očekává průměrný příjem z této stránky, když vememe jen adsense prokliky, jistě máš podobných MFA více tak by neměl být problém aspoň odhad, díky
V řádu nižších stokorun za den. Je to ale jen odhad.
Zmiňovaný web možná nebude dělat nic, protože jej někdo ze Seznamu ručně vyhodí z výsledků.
(ale dělám jeden velmi podobný web na jiné téma souběžně, takže mě to u tohoto výukového tolik trápit nebude 😀 )
Záleží také na období. Na podzim a na začátku zimy víc, v létě míň.
mistrlister:
Konkurencí nemyslím počet webů ani jejich zpracování co se designu apod. týká, ale jejich zpracování co se týká optimalizace pro vyhledávače.
Ty weby co tam jsou, tak jsou tam víceméně přirozeně řazené a já se pokusím tu „přirozenost“ malinko popohnat.
No, být tebou, tak se svými MFA weby nechlubím. To je zásadní chyba
Jak jsem psal výše. U tohoto prezentovaného webu je mi to jedno a i s tím tak trochu počítám. Někteří lidi jsou fakt dementi.
U rozhodovani pro volbu AdSense mi v manualu chybi jedna zasadni vec a tou je nutnost byt platcem DPH, pokud se to uz nezmenilo. Jestli je clanek pro laiky, pak je to zcela zasadni info.
Zdavím, díky za článek. Při čtení jsem ho hltal, protože jsem se asi před měsícem pokusil vytvořit můj první (a doufám, že ne poslední) MFA web – ekredity.cz. Doménu jsem si zaregistroval již před lety, původní záměr byl provozovat elearning pro nelékařské zdravotnické obory, ale to se mi nepodařilo dotáhnout do konce. Jiným se to však podařilo, tak jsem zkusil na této doméně udělat přehled elearningu a umístil reklamu. Cílová skupina uživatelů, kterým by se tato stránka mohla hodit, je 152 tisíc.
Co se podařilo – po zadání slova ekredity je web na Seznamu i Googlu na prvním místě, vcelku dobře se na první stránce objevuje i při zadání různých klíčových slov, které mi napadají.
Na webu však není návštěvnost, od začátku srpna tak 60 návštěv a na reklamu nikdo nikdy neklikl :).
Co by mě zajímalo – je ta cílová skupina příliš malá, abych měl vyšší návštěvnost? Nebo je web obsahově prázdný? No nic, těším se na další pokračování dakonů, snad něco vylepším
Linky: Máš pravdu, že plátcem DPH člověk při vydělávání na adsense být musí. Také mu musí být 18, být svéprávný, mít živnost nebo společnost, podávat daňové přiznání, podávat souhrnné hlášení…. Tento seriál ale není o daních ani o podnikání. Je o tvorbě MFA webu.
buffus: tvůj web potřebuje opravdu od základu překopat – sleduj seriál 😀
dík, tak schválně, budu překopávat podle seriálu..
Pěkné téma, už se těším na pokračování. K tomu vyklikávání u Google, co jsem slyšelt a četl tak to mají ošetřené. Je to proto aby tě někdo cizí nemohl schválně poškodit.
Jedná se ale o informační web o nějakém produktu nějaké značky. To není nic proti ničemu…
To nemas tak uplne pravdu. Na te domene ti pobezi web na kterem bude adsence, nebo jinný výdělečný zdroj. Pokud se na tebe obrátí právní zástupce Dakonu a bude argumentovat parazitovaním na dobrém jméně, ochranné známce…, tak jim doménu ještě rád v rámci mimosoudního vyrovnání převedeš.
Na druhou stranu pravděpodobnost, že by tak učinili je poměrně malá. Mě už se to ale stalo, sice to nebylo v kotlích ale v realitách, nicméně princip je stejný.
Jinak, já osobně preferuji spíš obecné domény. Kromě toho, že chci omezit riziko případného sporu s držitelem ochranné známky, tak je obecná doména dlouhodobě investičně zajímavější – občas se najde někdo, kdo ji chce od tebe koupit.
V tomto případě mě celkem zaujalo, že je volná http://www.i-kotle.cz. Je pravda, že bezpomlčková varianta by byla podstatně lepší, ale i tak to má vyšší cenu než regfee.
Navíc podkud se na ní sbastlí nějaké MFA, tak by si na své náklady měla být v klidu schopná vydělat.
Koukám, že kotlových MFA vyroste jako hub po dešti 😀
Jsou stovky jiných témat. Opravdu se stačí rozhlédnout okolo sebe. (myslím kouknout třeba z okna)
Opravdu to není tak těžký.
Kouknu z okna – vidím souseda jak opravduje plot – řeknu si. Plot – pletivo – poplastvoané pletivo.
Juknu na seznam a vidím: Poplastované pletivo – hledanost 163 lidí za den. Juknu na iznerenty – je jich tři prdele – juknu na domény – pletivopoplastovane.cz pletivo-poplastovane.cz – obě volné. (jo fakt jsou – schválně jak dlouho ještě budou 😀 )
Šup – a dělám MFA. Co je na tom proboha tak těžkýho?
Vážení čtenáři,
s politováním vám musím oznámit, že tento první díl seriálu o výstavbě MFA je posledním, který je zde pro vás uváděn zdarma.
Další pokračování si můžete přečíst v nové vynikající e-knize, která je vám nabízena za poplatek mnohonásobně nižší, než výtěžek z pouhopouhého jednoho měsíce provozu dobře fungujícího MFA webu, postaveného přesně dle pravidel v e-knize uvedených. Prostě jenom o chlup víc, než úplně ZDARMA!!!
Dobrý nápad
Asi to tak opravdu udělám 😀
Zlobře Lidie, z tebe jednou něco bude 😀
Podvodník asi ne, hned jsi to odhalil. A přitom jsem si změnila IP!
Já jen, když pořád vidím monetizace monetizace monetizace…
Taky se divím tomu, že autor jen tak přechází TM v doméně. Ono tam stačí mít něco takového a pokud bude web třeba do 5. místa seznamu a začne odvádět klienty od hlavního webu, pak je čas na mail od Dakonu a o ukončení činnosti webu a převodu domény k nim.
Není to zrovna sranda, když to pak čte člověk v mailu, „informační web“ jako argument stačit nebude…
buffus: Ty tam máš třeba chybu v tom, že ty tam máš fůru odkazů v tom textu, které ti odhání tvé potenciální klikače na adsense Vysledováno za několik sekund, co jsem byl na webu. Další věci jsem nehledal.
No můžeme se bavit o mé doméně a o tom, jak jsem zase udělal něco špatně.
Jen pro zajímavost: http://dakon-kotle.cz/
Docela drsný že – „parazitují“ na značce a ještě tam přímo propagují prodej konkurenčních značek.
Ne – opravdu se nebojím nějakého dopisu – dostal jsem jich za život už moc, než abych se jich měl bát.
Jak se asi staví majitelé dvoupísmenných ochranných známek, které se shodují s iniciálami majitele webu? Bůhvíproč mě první napadá LG.
Ale co když třeba Čestmír Sergejevič Antonov si bude chtít udělat MFáčko na doméně csa-letenky.cz, kdyby byla doména teoreticky volná, což není (další poučení pro Petra, jaké příklady uvádět ;-)) a vytuní to na první pozici na letenky? Jinak má volnou ještě csa-letenky.ru
Petr Jeník by do toho očividně šel, ale co ostatní?
A v tom samém okamžiku zmizely pracky-lg.cz z volných domén…
Nějak mi uchází smysl, proč prozrazuješ svoje know-how. Nemáš strach z kopírovačů, když nalezení všech tvých webů je otázkou pár minut? Čím víc bastličů „pozveš“ do MFA rajónu, tím víc bude trh saturovaný a prodělají na tom všichni ;-). Vím to z vlastní zkušenosti (kdysi jsem objevil výbornou niku, přesto že jsem pořád na prvních místech v SERP, tak zisky a návštěvnost už jsou oproti začátku sotva pětinové).
Vím, že ti jde o pozornost, ale ta je docela draze vykoupená ;-).
Kotlových MFA vyroste jako hub po dešti 😀
Primarne mi jde o tu domenu, pripadalo mi skoda ji nechat lezet a zarekl jsem se, ze na kazde domene, kterou nove koupim musi byt nejaky obsah. Prece jenom kdyz mas 500+ domen a na 2/3 nic nebezi, tak to leze do penez.
Jinak MFA na ploty uz mam, stejne jako na radu dalsich podobnych oboru okolo dum, stavba, zahrada…
Petr Jeník (15): k čemu pak bude takový seriál, když zájemce o tvorbu MFA legálně z činnosti nevyvede peníze (nebo ho později vyhmátne FÚ), ergo mrhá časem…
Ale to je na okraj, na obsahu to nic nemění.
S věkem a svéprávností fakt moc nenaděláš. Ten zbytek snad problém není?
Tak, uvidíme čo s MFA spraví Google Panda. Seznam asi svoju „pandu“ ešte nemá, ale uvidíme časom . . .
Osobne v tomto úsilí Google i Seznamu fandím, nemám rád keď niečo hľadám a skončím na MFA, kde sa nič nedozviem.
Pripúšťam, že ako forma zárobku može byť MFA na prvý pohľad vabivé. Ale prajem si, kiež by to radšej nefungovalo.
Pekne, pekne
Moc pěkný, začínám pomalu s MFA a toto se mi určitě bude hodit
Takže doufám, že u toho vydržíš …
Měl bych otázku, uvedené MFA (kotle Dakon) je hotové? Toto je konečný stav? Protože jsem jej nenašel na nějakém solidním místě ve vyhledávačích. Tento způsob podnikání jde mimo mě, ale myslím, že to nemůže moc vydělávat, pokud to nemá dobré pozice a tedy i návštěvnost.
Hotový není
Je to první díl seriálu
Jak jsem psal, své další kroky budu popisovat průběžně v dalších dílech.
Příště si stačí před napsáním komentáře přečíst ten článek 😀
Aha, sry, to téma jde mimo mě. Prolétl jsem to v rychlosti a jen jsem se juknul na ten web. No budu to tedy sledovat dal. Docela mě zajímá, jak to dostaneš nahoru. Bude tedy zajímavé sledovat poměr nákladů a zisků.
Doufám, že to popíšeš do detailu, když už si se do toho pustil. Sice MFA nikdy dělat nebudu, ale protože podle mě je s tím stejná práce jako s jakoukoli minisite, tak to pro mě bude zajímavé srovnání.
No i minisite je vlastně MFA – tedy Vyrobeno pro reklamu.
Minisite vyrobená jako podpůrný nástroj pro nějaký shop je úplně totéž, jen na něm nebudeš vydělávat prostřednictvím adsense ani prodejem odkazů, ale tím, že tam budeš podporovat odkazy, bannery, články a jakoukoli jinou reklamou svůj shop.
Tedy MFA – Made for ads – vyrobeno pro reklamu.
Bill Vochmelka: v prieskume internetového trhu nejaké extra know how nie je. Rovnako ho veľa nie je v linkbuildingu. Ono si stačí preletieť blogy seomoz a uvidíš, že to, o čom sa u nás len tak troška šepká a jeden si na tom ukája svoju grafomániu, sa tam diskutuje celkom otvorene, mnohokrát s číslami a peknými grafmi vo farbách 2.0… a trocha to tu zasmradím samochválou, stačí trocha pohnúť rozumom a na tom seomoze ti bude polovica z tých textov povedomá, pretože v podobnom smere si brainstormoval keď si si vyberal šušne z nosa…
Aj keď som to napísal asi trocha blbo… nech ma nikto nechytá za slov, nechcem byť prvotnou iskierkou nejakého flejmu. Väčšina serióznych offline podnikateľov sa v najnovších MFA trendoch neorientuje (resp. podľahnú nejakým lešteným reklamným seobulšitom), s minimom znalostí ich internetové prezentácie predbehneš. Jediná seriózna konkurencia budú podobní tvorcovia MFA resp. zaplatení SEO konzultanti v témach ohľadne pôžičiek, hypoték a pod.
Inak k tým vysokokonkurečným témam pôžičiek, hypoték, realít, šperkov, zlata …. by som rád doplnil, že dostať sa na vrchol nemusí byť problém. Samozrejme nie je to nič pre začiatočníka, avšak človek, ktorý má nejaké skúsenosti, má nejaké „kvalitné“ weby, ktorými sa môže podporiť (pre tento účel by stačil aj tento blog, vedie si celkom fajn) má šancu dosiahnuť veľmi zaujímavé výsledky. Na druhej strane, je to beh na dlhšiu trať a nikdy nekončiace obavy, že môj rozprávkový príjem rozpráši nejaký SEO rytier v zlatom brnení s mešcom dukátov, ktorými vmanipuluje nevinnú víly Google-vílu a rapavú (ale s bohatým venom) devuchu Seznam tam, kam chce a tvojim kvalitným web-junákom dajú v serpe košom… ale na to máme čo? No predsa diverzifikáciu.
Avšak je tu jedna veľká nevýhoda, podobne ako v prípade štátnych úradníkov, aj pri tvorbe zbytočný MFA či (rovnako zbytočné) minisite, môže absentovať nejaká ideál zanechania niečoho, na čo môžem byť hrdý. Jednoducho je to len o peniazoch a aj ten najposlednejší smetiar by bol v očiach mojej babky užitočnejší než MFA podnikateľ… A možno sa raz zobudíš a pozrieš sa na svoj doterajší život z iného uhla: http://www.nejuspesnejsi.cz/tak-se-nam-to-hezky-otocilo/
Kdy bude další díl ?
Někdy příští týden – středa, čtvrtek… neumím to říci přesně. Mám toho víc na srdci, co chci psát.
No_name: pěkně napsaný. díky
Jen bych rád řekl, že fakt, že píšu návod na tvorbu MFA neznamená, že mě MFA weby živí. To ani zdaleka ne.
Příště zkusím napsat důvod, proč MFA dělat.
Wow, jsem zvědavej, co z toho bude Hlavně diskuze se tu povedla, žádnej flame, ale rozumný názory
trochu OT, ale môže mi niekto vysvetliť, prečo mám platiť DPH z prenájmu reklamnej plochy na mojich weboch?
Prenajímam Googlu plochu, ked na nej zarobí, posunie mi raz za mesiac odmenu. Prečo mám platiť DPH? Štát mi to predsa zdaní, tak prečo doboha ešte aj DPH?
Mám živnosť, nie som platca DPH. Pri všetkom čo robím je to OK, ale pri AdSense nie?
Ja nič nekupujem a následne nepredávam, tak aká pridaná hodnota, čo mi chcú cez DPH ťahať z vrecák???
Páni štátny výpalníci zaviedli DPH po vojne, na obnovu, ale nejako ju zabudli zrušiť.
Platím daň z príjmu, keď míňam peniaze platím 20% DPH – to nestačí? Musím z príjmu odviesť ďaľšie DPH? Nasrať!!!
3x zdanený príjem!!!
K tomu DPH něco napíšu
Jen v rychlosti:
Z těch výdělků z adsense nic platit nebudeš
To DPH bude odvádět google a tvých výdělků se vůbec nijak nedotkne. Ta povinnost registrovat se k DPH je jen kvůli tomu, že se tímto způsobem zabraňuje praní špinavých peněz jejich mezinárodním přesouváním mezi různými firmami.
Plátci DPH musejí o každém mezinárodním přesunu peněz informovat FÚ na tzv. souhrnném hlášení, které je součástí daňového přiznání k DPH.
Dám tomu nějaký koncept a něco o tom napíšu někdy příští týden
Ahoj,
díky za pěkný článek. Zkusím postupovat podle tvého návodu a uvidíme jak to dopadne.
Rozhodl jsem se postavit MFA na špatném spellingu jednoho slova, přičemž ta špatně hledaná forma má asi 1000 návštěv/měsíc a avg. CPC okolo 8Kč. Co si o tom myslíš?
Nemůže se stát, že google bude upřednostňovat stránky se správně psaným klíčovým slovem oproti mému webu? A nemůže být problém s tím, že můj web bude postaven na špatně napsaném jménu jiné společnosti? Aby mi nepřistála na stole nějaká jejich žaloba:)
U google s tímto postupem příliš neuspěješ. Seznam ti to zbaští.
Stačí se podívat na výsledky vyhledávání např. Slova „nokie“ – google ti předloží výsledky rovnou na slovo „nokia“ a ani se tě nezeptá, zda jsi náhodou neměl na mysli něco jiného.
Seznam ti to zbaští. Ani ho nenapadne, že by „nokie“ mohla být vlastně „nokia“.
Těžko říct, co je správně. Zda to, že google rovnou považuje za špatné. Seznam to bere jako skloňování slova a tedy je to vlastně správně. Velkýho bratra ze zámoří na druhou stranu ani nenapadne akceptovat naše české skloňování a články, kde se píše např. o „hrách do nokie“ jsou pro něj špatný.
Myslím, že žaloba ti na stole nepristane…Pre nich je asi tiež menej nákladné ťa najskôr kontaktovať, aby si neparazitoval na ich značke a podobne…Až potom myslím, keby si odmietol nastane žaloba…
Čo sa týka toho, či si môžu nárokovať na preklepové domény, Drago myslím na svojom blogu niekedy dávnejšie písal, že google, facebook a aj twitter si domény, na ktoré plynie traffic z preklepov vymáhajú…Pred pár dňami som myslím na webfair čítal aj to, že jeden človek, čo chcel prevádzkovať nejakú twitter službu si chcel registrovať nejakú nejakú doménu z ktorej by bolo jasné, že ide o twitter službu. Písal na twitter a odpísali mu, že si nemôže založiť ani doménu, ktorá by obsahovala twit kvôli ich ochrannej známke…To len tak pre zaujímavosť…Takže nárokovať si na ňu určite môžu…
Dnes se mi na stránce objevily poprvé reklamy Google. Docela mě to šokovalo – na prvním místě byla reklama na kotle Dakon. Relevantnost reklam je fakt super věc…
Lydie:
Mám pocit, že Google v AdSense předkládá inzeráty relevantní nejen ku obsahu webu, ale v lepším případě i vzhledem ke zvykům (často navštěvovaným webům) uživatele.
Jsem totiž v prohlížeči trvale vědomě přihlášen do služby Google (Vy také?), a přejdu-li ze svého webu na půjčky na web o golfu, ukáže mi často i tam nějaký ten inzerát na půjčku.
V horší variantě pak má Google jakousi setrvačnost, a po přechodu na nový web ještě chvíli zobrazuje inzeráty relevantní k předchozímu navštívenému webu.
Aha! Tak jsem to zkusila z PC své ..náctileté dcery a zlepšení je opravdu rapidní. První inzerát je na pohřební služby. Asi předtím koukala na nějaké EMO.
Ale vážně to už je lepší, protože KW je oznámení
Měla jsem za to, že reklamy se umísťují dle klíčových slov na stránce, ale na té personifikaci asi něco bude.
Je to jak píše Jarek
Neboj – google ví komu tam má co nacpat aby lidi klikali.
Ostatní tam vidí buď reklamy tématicky spojené s webem a nebo to, co google uzná za vhodný, protože ty lidi zná a ví, co je zajímá nejvíc.
Jako vždy palec nahoru, informaci nesoucí článek.
Ještě mi není jasná jedna věc. Chceš optimalizovat web na KW „kotle Dakon“, ale asi nemůžeš předpokládat, že se dostaneš ve vyhledávači přímo před samou společnost Dakon. A když už někdo hledá kotle Dakon, tak asi má zájem přímo o tento kotel, takže ho uspokojí první odkaz, který ho nasměruje na oficiální web výrobce Dakon, proč by tedy klikal i na další web? Samozřejmě může hledat nějaké další informace, ale řekl bych, že to bude naprosté minimum návštěvníků.
tomas: optimalizovat web na jednu frázi se rozhodně nechystám. Nebudu vytvářet jednostránkový web a při linkbuildingu nebudu odkazovat jen na homepage, ale také na různé podstránky webu.
O tom ale budu mluvit v dalších dílech seriálu.
K TM, já bych se nebál až tak dopisu od právníků té firmy, bál bych se spíš googlu, když budeš reklamy ze svého Adsense účtu dávat na více takových TM webů tak o ten účet příjdeš, a to je horší než nějaký dopis.
Začínám vážně uvažovat o tom, že svůj ukázkový projekt rozjedu na jiné doméně 😀
Takových ohlasů co se TM v doménovém jméně týká, jsem fakt nečekal.
Dnes se rozhodnu, zkusím pošmejdit v zákonech a něco o tom napíšu.
On je ale fígl v tom, že když to budeš dělat na doménách kde nebudou ta TM slova, tak budou výdělky znatelně nižší, bude dost chybět to klíčové slovo v doméně. Prostě s HezkeKotle.cz nevyděláš na hledanosti kw Dakon tolik co na dakon-kotle.cz. Ten rozdíl mezi výdělky pak třeba ber jako prémii za adsenseban. Prostě něco co s sebou nese velké riziko nese s sebou i nějaký fin. bonus (nebo naopak)
tomas:
Na web Dakonu jsem se nedíval, ale obecně bych se souboje s weby výrobců co do návštěvníků nebál.
1) Na webech výrobců je bohužel dost často pro spotřebitele méně informací o jejich výrobcích, než na nezávislých webech či v eShopech.
2) Weby výrobců jsou bohužel dost často tak uživatelsky nepřístupné (vyumělkované “profesionální “ agenturou za minimálně stovky tisíc Kč), že se cokoliv lépe najde a čte na webu za pár hodin práce.
Terse:
To není tak úplně pravda. Já se navíc neupínám jen na ty kotle. Už jsem si zvolil jiné téma a našel i pěknou doménu.
Zítra o tom napíšu společně s tím, jak začít s tvorbou webu a na co při tvorbě webu dbát.
Jarek: A to pravda je 😀
Ahoj.
Mám dotaz na odhad ceny z klik… Jak se to vlastně dělá?
Vidím jen možnost najít si přes „odhad provozu“ v keyword tools. Frázi třeba „kotle dakon“ mají třeba pro druhou pozici cenu 0,5$. Takže z takového kliku bych měl 68% z 0,5$ tedy 5,1kč.
Počítám správně? Není na to ještě i jiný nástroj?
Díky
Především chci poděkovat za pěkný seriál.
Rád bych se zeptal, jestli máš nějaké zkušenosti s rozdílem mezi URL s pomlčkou „dakon-kotle.cz“ a bez pomlčky „dakonkotle.cz“. Zajímalo by mě, která z variant je pro vyhledávače relevantnější.
Díky
Je to myslím jedno. Pro MFA weby raději volím pomlčkové verze, ale vyhledávačům je to myslím opravdu jedno. Rozdělovat slova umí jak Google, tak Seznam.
Jak už bylo uvedeno výše, při použití domény kotle-dakon.cz nebo dakon-kotle.cz se jedná o Parazitování na pověsti dle §48 Obchodního zákoníku,takže buďte opatrní než regnete podobnou doménu. Věřte zákonům a ne tomu, co tu dělá každý druhý. Výmluva 90% neúspěšných je „Vždyť to tak,dělá každý…“. Je jen otázka času než skončí IphoneTips.cz, Iphone.cz apod. Vždy je lepší mít v záloze jinou doménu pro „plán B“. Nemluvě o tom,že transparentní doména jako eshop.cz , hodinky.cz apod bude mít vždy větší hodnotu než apple-eshop.cz…
Peace.