9 komentářů

 1. 
  Jarda dne 28.07.2011 v 14.39 hod.

  Myslím, že faktura jako důkaz bude stačit jen v „běžném“ případě. Paní Novákové to ale nemusí stačit, pojme-li podezření, že něco není v pořádku.

 2. 
  Petr Jeník dne 28.07.2011 v 14.50 hod.

  A co udělá, když pojme podezření? Důkazní břemeno je sice v těchto případech na daňových poplatnících, ale jako důkaz, že obchoduju s někým z Třebíče prostě proplacená faktura z Třebíče prostě stačit musí a klidně se s ní o tom pak budu soudit. U soudu už by bylo důkazní břemeno na ní, což je takový zajímavý paradox. Na finančáku bych já musel dokázat, že jsem tam byl, u soudu ona bude muset dokázat, že jsem tam nebyl 😀

  (Mimochodem to Irsko byla nadsázka. To jen na upřesnění)

 3. 
  Jarda dne 28.07.2011 v 15.06 hod.

  Jako důkaz obchodu to je, ale nemusí to být důkaz absolvované cesty a tedy nákladů.

  U soudu to bude vypadat tak, že FÚ ti vyměří další daň, ty ji nezaplatíš, oni provedou exekuci (to mohou) a k soudu je budeš dávat ty, kde budeš muset prokázat, že to udělali neoprávněně.

 4. 
  Petr Jeník dne 28.07.2011 v 15.19 hod.

  To jsem si uvědomil, když jsem to psal – jsem z toho docela na budku. Tady prostě funguje presumpce viny.
  ( http://owww.cz/financni-urad-je-mocnejsi-nez-soud-a-policie-dohromady/ )

  Nicméně to je samé KDYBY. Už jsem s tímto postupem i prošel kontrolou na FÚ a nikdo neřekl půl slova. Cesťáky uznaly (byly to náklady v řádu vyšších desítek tisíc měsíčně) a to i přesto, že to byly v podstatě jediné náklady, které ten dotyčný měl.

 5. 
  Linki web dne 04.08.2011 v 22.42 hod.

  A co silniční daň za vozidlo použité k podnikání?

 6. 
  Petr Jeník dne 05.08.2011 v 6.23 hod.

  Tak silniční daň je samozřejmost. Ale protože to dělá nějaké necelé 4 tisíce za rok (podle obsahu auta) tak to je zanedbatelné oproti úsporám, které lze používáním auta v podnikání dosáhnout na dani z příjmů.

 7. 
  Jarda F. web dne 07.08.2011 v 11.49 hod.

  Dobrý den, Petře.
  Jednu či dvě faktury si obhájíte, pokud toho bude víc, tak vám to prostě FU vyhodí z nákladů. S tím problém mít nebude, protože ze zákona je podnikatel povinnen podnikat za účelem zisku. Pokud to uděláte víckrát ztrátově, tak máte smůlu. Velké firmy např. v přihláškách na VŘ u státních zakázek uvádění v kalkulaci, kolik jde na jejich zisk. Kdo to neuvede a nebo má sumu podezřele nízkou, tak má smůlu.
  Jinak k tomu Kalouskovi – on je obchodník – teď je paušál 60%, on prosazuje 20%, aby se to pak zastavilo někde mezi 30 – 40%. Jen tak mimochodem, když jsem začínal podnikat, bylo 25% a přišlo mi to skvělé :-).
  Ten, kdo vymyslel 60% paušál (a pro řemeslníky dokonce 80%)byl magor. Při příjmu FO do cca 200 tisíc (nevím přesně kolik) ročně, to vyjde tak, že nezaplatíte na dani ani korunu. Pouze sociální a zdravotní, ale do daně se po odečtení nezdanitelného minima nevejdete. Takže jste vlastně takovým parazitem proti své vůli, protože žijete na úkor ostatních, kteří daně platí a přitom mají stejné příjmy. Kdyby tenhle stát uměl vybírat daně tak jako třeba Německo, tak nám některé rádoby vzory prosperujících zemí budou koukat na záda.
  A pokud myslíte, že 200 KKč je málo, tak vězte, že znám dost lidí, kteří tak dělají třeba na polovinu pracovní doby a zbytek si užívají. Jsou to mladí kluci žijící u rodičů a cestují, kupují si bouráky apod a dělají jen když jim dojdou prachy…

 8. 
  Petr Jeník dne 07.08.2011 v 12.08 hod.

  I sám zastávám názor, že 60% je moc, ale co si panáčkové svým populistickým rozhodnutím natropili, ať si to také vyžerou.
  Takovéto zákony se mají dělat podle statistik, které se blíží skutečnosti a nikoli podle toho, komu právě politická elita potřebuje pochlebovat. TOP09 a ODS teklo před volbama do bot a tak si „koupila“ hlasy malých a středních podnikatelů zvýšením paušálů a teď, když je do voleb daleko, chtějí své rozhodnutí vzít zpět.

  Celé to bylo navíc myšleno ironicky a bylo to zveličené. Ovšem mít ve výdajích cesťáky, které jsou ve výši 50% z příjmů, to by prošlo úplně v pohodě. A to BY je tam zbytečné psát. Na kontrole na FÚ mi prošlo už i víc, než 50%. Zbylých 10%, aby se srovnal současný stav, je snadné pak získat něčím jiným.

 9. 
  Výklad karet web dne 08.08.2011 v 10.36 hod.

  Ono to bylo pojato jako sranda, ale škoda. Papírování se bojím a třeba kvůli Googlu a nutnosti počítat DPH atd. jsem vyřadil celé Google AdSense a dělám to přes někoho za provizi.
  Dokonce jsem si říkal, znát pár spolehlivých lidí, tak bych převedl vše na ně, třeba za 10$ a když by se podnikání ještě trochu více rozjelo, dal bych výpověď v práci a mohl jít na pracák.
  Kdyby se eliminovaly tyhle obstrukce a formality, tak mě to bude více motivovat dělat vše řádně a legálně.