Bře 28

Minimální náklady na provoz webu – připravte si 1,75 milionu

28.03.2012 v kategorii Trendy a události. / Zobrazeno 8 872x / 14 komentářů

Provozování internetových stránek není vůbec levná záležitost. Ví to každý z nás, kdo nějaký ten web provozuje. Především pak ti, kteří provozují skutečně kvalitní a rozsáhlé weby. Placení hostingu, nákup domény, plnění webu obsahem a další nutné činnosti k tomu, aby web mohl fungovat.

A to opravdu něco stojí. A pak jsou tu samozřejmě náklady na samotnou výrubu webu. To je ale oproti těm minimálním nákladům na provoz spíše maličkost.

Příkladem budiž opět můj oblíbený web ToJeCool.cz.

Do včerejšího dne měli všichni za to, že pořízení tohoto webu stálo bez mála dva miliony korun. Není tomu tak. Dva miliony jsou celkové náklady na tento web. Mluvčí kraje uvedla ve zpravodajské relaci české televize (přetočte na 13:45 min.), že samotná tvorba webu stála 60 tisíc.

Tato suma je v pořádku a není nutné kraji vytýkat plýtvání s veřejnými penězi. Takovýto web se dá sice pořídit i levněji, ale budiž. Proti ceně 60 tisíc nic nenamítám.

Zbylé „drobné“ jsou dle jejích slov „ňáké minimální náklady na provoz“.

Tyto „ňáké minimální náklady na provoz“ činí tedy více než 1,75 milionu korun. Co se v těchto nákladech skrývá, těžko říci. Hosting stojí v horším případě dva tisíce ročně. Doména dvě stovky ročně. Za jeden článek platí studentům 200,- Kč a i kdyby tam přibyl článek každý pracovní den, náklady na to by činily přibližně 50 tisíc za rok.

Kam jde zbytek? Co jsou ty zbylé „ňáké minimální náklady na provoz“? Skutečně těžko říci. Smlouvu na toto veledílo z nějakého důvodu Středočeský kraj novinářům ukázat nechce.

Osobně si myslím, že zbylý provoz by mile rád obstaral za 3 tisíce měsíčně k platu jakýkoli středoškolský učitel informatiky a korektury článků by velmi ráda dělala za stejnou částku jakákoli středoškolská učitelka češtiny.

Za stejné peníze by tento web ráda obhospodařovávala i kdejaká agentura. Dostávat paušálně 6 tisíc měsíčně za provoz takovéhoto webu je pro mnohé agentury snem. Je to práce všehovšudy pro jednoho člověka na 3 hodinky týdně. A i kdyby to bylo deset tisíc, pořád jsme na částce, která se rovná cca desetině toho, co kraj za provoz nabízí.

Roční náklady na provoz takovéhoto webu:

250 článků: 50 tisíc

hosting: 2 tisíce

doména: 200,- Kč

korektury článků: 60000

provoz webu: 60000

Celkem tedy nějakých 172000,- Kč ročně a to jsou ty ceny myslím ještě slušně nadhodnocené.

1,75 milionu by tak bohatě pokrylo deset let provozu takovéhoto webu, přičemž ten web by naprosto nijak nestrádal a všichni zúčastnění by byli nadmíru spokojení.

Možná to tak ve smlouvě Středočeský kraj má. Těžko říci. Znění smlouvy úskostlivě tají a můžeme tak jen hádat.

No nic. Jdu pracovat, abych si vydělal na provoz svého webu, který běží v 17 jazycích, navštěvují ho lidi z celého světa a na jeho provozu se podílí cca 15 lidí taktéž z celého světa. Škoda že neznám nikoho na Krajském úřadu :( jimi zmiňované minimální náklady na provoz toho paskvilu ToJeCool by pokryly náklady na zmiňovaný celosvětový web na dobrých 5 let.

Pro ty, kdo mě ještě nešmírujou:


Pokud se chcete stát sponzorem tohoto mého blogspotu a mít na tomto místě svůj inzerát, není nic jednoduššího.
Více se dozvíte a vložit svůj inzerát můžete přímo TADY.


14 komentářů / Minimální náklady na provoz webu – připravte si 1,75 milionu

 1. PROFIK web dne 28.03.2012 v 7.57 hod.

  Zdravím, velice pěkně napsané. Také by mě zajímalo ty ňáké minimální náklady.
  Jelikož já vlastním několik webu a podle tiskové mluvčí mám již velkou sekeru co se týče nákladů, a nebo se do nákladů píše také věci co si koupim domu? Nové auto?
  Pokud ano tak by každý měl takto vysoké náklady webu. 😉

  Vřele doporučuji pracovat s tímto krajem 😉

 2. Honza dne 28.03.2012 v 8.54 hod.

  Easy. 1,7 milionu to je plat plat pro dva lidi na rok (včetně všech zdravotních, sociálních atd.). Takže zaměstnali dva lidi, aby se o web starali. Jeden bude asi administrátor a druhý šéfredaktor…

  Což je teda zbytečný (navíc oba jsou počítaný s 50k na měsíc. To je job snů. Dělat za tyhle prachy admina a šéfredaktora webu na kterej nikdo nechodí…

 3. Tomáš Jochmann NETOR - Váš internetový mentor dne 28.03.2012 v 8.58 hod.

  Šťastní lidi, ti, co si umí sehnat státní zakázky…Jinak, hezky článek!

 4. unlucky dne 28.03.2012 v 9.59 hod.

  Petre, oni pocitaji jako na 50 let dopredu, vis? :)

 5. Marek L. Linkbuilding & Domaining dne 28.03.2012 v 13.33 hod.

  Potom sa čudujme, prečo tu máme krízy, pri takomto šetrení to inak ani vyzerať nemôže..

 6. Kamczik Browser hry dne 28.03.2012 v 15.25 hod.

  Takovy prachy bych bral taky … ale v tomhle státě to je celkem normální … nic lepšího stejně očekávat nemůžeme …

 7. Radek Seo a Linkbuilding dne 28.03.2012 v 18.36 hod.

  Státní správa je prostě zlo. Mám několik známých, které platí stát (tedy my) a to jakou pracovní dobu a morálku tam mají je prostě strašné. Místo 8 hodin pracují polovinu, zbylou polovinu se někde zašívají, kafíčkují nebo jdou prostě domů.

 8. Jelenik Půjčky a úvěry dne 03.04.2012 v 21.05 hod.

  Keď čítam o takýchto zákazkách tak ma to iba vytočí – zvlášť keď viem ako autor tohto článku tie náklady podstatne zminimalizovať…

 9. Mara Spodní prádlo dne 18.04.2012 v 21.17 hod.

  A jaké jsou novinky na webu tonenicool.cz?Dlouho jsem neviděl žádné info na webtrhu.

 10. Michal Krčmář Copywriter dne 18.04.2012 v 22.26 hod.

  Korektura: 60 000 za 250 článků – to jsi to nadhodnotil docela slušně :-)

  Nějak mi v těch nákladech chybí peníze a čas na propagaci webu. Ostatně tohle měl (snad) dělat ten projekťák za 30-40k. Snad, realita je možná úplně jiná. Zajímalo by mě, jestli ten web bude mít návětěvnost aspoň 20k měsíčně.

 11. Petr Jeník dne 19.04.2012 v 5.12 hod.

  Mara: Momentálně se pracuje na nové verzi webu. Bohužel to nadšení ostatních upadlo a je to tak jen na mě a ještě jednom člověku. Chystám se o tom napsat v brzké době nový článek.

 12. Honza Hry pro dívky dne 22.04.2012 v 13.43 hod.

  Je to WordPress? Já bych až to krachne od nich koupil šablonu. Je taková pěkně barevná. :-)

 13. Lydie Levné snubní prsteny dne 15.05.2012 v 18.07 hod.

  Ode dneška je ještě jasnější, jak to ve Středozemi v politice vlastně chodilo. A nejsem asi vedle, když napíšu chodí a chodit bude. Jen budou všichni opatrnější a budou si předem zajišťovat důkazy o tom, že chtěli úplatky vlastně hned po jejich převzetí nahlásit. Vsadila bych se, že to bude tvrdit i Rath, hejtman to zřejmě bývalý. Co mu taky jiného zbude, že? Macek teď musí být ráth, že tu facku kdysi uštědřil. A chudáci středočeští webmasteři budou mít zase menší výdělky.

 14. Dejf dne 31.07.2012 v 18.33 hod.

  S názorem nemůžu říci, že úplně souhlasím. Píšete, že je pro agenturu snem za 6 000,- měsíčně provozovat web, o který se musí starat administrátor 3 hodiny týdně. Což pokud tedy převedu na 12 hodin měsíčně, tak jsme na 500,- / hod. za práci administrátora pokud nepočítám jakékoliv náklady na samotnou infrastrukturu. Sám vedu maličkou online agenturu a toto bych teda v žádném případě nepožadoval za nějakou vysněnou zakázku ale spíše jako prodělečnou. Znáte nějakou firmu, která bere ze administrátora méně než 500,-/hod.? Nemyslím středoškolského učitele, ale opravdového administrátora. Jestli znáte poraďdte, asi začneme outsourcovat.

  Navíc se mi nelíbí klasický český přístup „na to najmeme učitelku, stejně nemá po práci co dělat“. Kdyby se takovýmto stylem spravovaly všechny weby, tak každá učitelka by měla ve správě 10 webů a mohla by se na školu vyprdnout -> čímž se zase dostaneme zpátky na začátek.

  Tímto se v žádném případě nesnažím obhajovat zmiňovaný projekt, neznám, nechci soudit, pouze jsem se zamyslel nad Vašimi propočty. Jinak blogu fandím :-)Štítky: , , ,