Úno 10
Odměna v podobě podílu na zisku, který dosud žádný není
„Hledám spolupracovníky, kteří budou pracovat na mém projektu. Jako odměnu nabízím podíl na zisku….“ Naprosto typická věta v mnoha poptávkách nejen na Webtrhu. Když k tomu pak poptávající dodá, že se jedná o velmi ambiciózní začínající projekt, tak se někdy opravdu docela směju.
Než zadáte takovouto poptávku, tak zkuste nejprve zapřemýšlet a položte si pár základních otázek.
1 – Jedná se opravdu o originální projekt?
2 – Proč by měl někdo pracovat za vás? Proč když to umí a vy ne, tak proč si by se měl s vámi dělit o zisky?
3 – Co do projektu kromě nápadu vkládáte vy? Je to dost na to, abyste někoho přesvědčili ke spolupráci?
Pokud na tu první otázku zní odpověď NE, tak se těmi dalšími ani nezabývejte. Na práci na nějakém tuctovém projektu spolupracovníka, který by byl ochotný pracovat s možnou vidinou nějakého budoucího zisku, fakt neseženete.
A právě to je zásadní problém. U většiny podobných poptávek je odpovědí na onu první otázku NE, ikdyž si to většina lidí nedokáže připustit a myslí si, že nový herní server či web s online hrami je něco originálního s obrovským potenciálem. NE. Fakt není.
A pokud se vám někoho přeci jen podaří přesvědčit ke spolupráci, mohu vám garantovat, že to fungovat nebude. Během pár dní či týdnů spolupráce skončí. Nikoho nebaví pracovat zdarma na webu, který mu nepatří a kde není jistý zisk.
Jsou samozřejmě výjimky, ale těch je opravdu málo. Aby se vám podařilo sestavit tým lidí, kteří budou ochotní pracovat s pouhou vidinou budoucího profitu, musí projekt splňovat několik naprosto zásadních podmínek:
1 – Web musí být skutečně originální
2 – Vy musíte do projektu vložit mnohem více času a práce než ti, které hledáte
3 – Musíte umět něco víc, než ti, které hledáte
4 – Vy i vaši kolegové musíte být zabezpečení a mít čas na práci zdarma po dobu minimálně několika měsíců
5 – Adekvátní podíly na zisku a rozhodování o projektu. Tedy žádné „byl to můj nápad, takže budu mít 80%“. Nápad, byť i originální s velkým potenciálem, prostě nestačí.
6 – Ať chcete nebo ne, peníze to stát bude tak jako tak. Budete muset zajistit propagaci či zaplatit za práce, které vy ani váš kolega neovládá.
Projektů, které splňují tato kritéria, je opravdu velmi málo. Dají se počítat v řádu spíše desetin procent z poptávek, které se na Webtrhu či jinde nacházejí.
Takže – než podobnou poptávku zadáte, hodně přemýšlejte.
Pro ty, kdo mě ještě nešmírujou: Sledovat @PetrJenik
Pokud se chcete stát sponzorem tohoto mého blogspotu a mít na tomto místě svůj inzerát, není nic jednoduššího.
Více se dozvíte a vložit svůj inzerát můžete přímo TADY.
Takový člověk se stává investorem. Neinvestuje peníze, ale svůj čas. Takže chyba není v poptávce, ale chyba je v člověku, který nedokáže odhadnout zda to za to stojí nebo ne ;P
Člověk, který má nápad na projekt, vždy vidí prosperující projekt. Otázkou jestli je to originální a bude stát za to si prošel.
„Nikoho nebaví pracovat zdarma na webu, který mu nepatří a kde není jistý zisk.“
– Tohle není úplně pravda. Jenom je třeba hledat jinde, ne na Webtrhu, kde jde o peníze až v první řadě. Samozřejmě to nebude odborná práce typu programování, ale např. zapálené pisálky najít lze.
Ale víceméně se dá souhlasit.
Tyto poptávky obvykle zadávají náctiletý uživatelé webtrhu. Ještě nejsou odkojený realitou a tak mají moc velké oči. Jinak si nemyslím, že je nutné být originální a naopak si myslím, že přesně na ty neoriginální typicky třeba herní weby člověk sežene lépe spolupracovníky. Lze předpokládat, že náctiletý tvůrce webu sežene opět jen náctileté spolupracovníky a jejich znalosti kolikrát nepřekračují hranici vkládání her a popisků. Nějak se začínat musí a toto je dobrá škola základů náctiletého „podnikání“.
Osobně moc nevěřím, že se takové zakázky vyplatí. Pokud někdo nepoptává pomoc za fixní částku, ale za podíl na zisku, tak to většinou značí, že ani on sám není přesvědčen o potencionální ziskovosti jeho projektu. Kdyby totiž byl, tak raději zvolí fixní náklady a pak si celý zisk nechá pro sebe. Pokud ovšem nejsou náklady příliš vysoké, ale i v takovém případě by se vyplatilo vzít si půjčku. Nicméně i tak je možné sehnat dobré projekty, ale asi je potřeba tomu projektu věřit více, než mu věří samotný autor.
Nejdulezitejsi je si vysvetlit, PROC jsou lide na tom projektu. Co dokazi udelat, lip, nez jini? Kdyz se nadtimto zamyslite, tak zjistite, ze hodne lidi – ac uz to jsou pratele nebo ne – nejsou k projektu prinosem a tudiz je nepotrebujete