Led 24

Potvrzeno z ministerstva: Novinky, Livesport a stovky dalších porušují zákon

24.01.2012 v kategorii Reklama, Trendy a události. / Zobrazeno 7 627x / 10 komentářů

Milionové pokuty hrozí od Nového roku provozovatelům internetových stránek za propagaci zahraničních sázkových kanceláří. A nejen webům. Propagovat zahraniční sázkovky nesmí nikdo. Zahraniční sázkovky jsou totiž v Česku zakázané a propagace nelegálních sázkovek protiprávní.

Protože tento zákon odporuje zákonům EU, které jasně hovoří o volném pohybu služeb a také o tom, že hazard je v tomto ohledu nutné jako službu chápat, rozběhla se mezi odbornou veřejností diskuse nad tím, zda je nutné takovýto „protizákonný zákon dodržovat“.

Nejsem právník a nehodlám čekat na dopis s červeným pruhem o udělení pokuty v řádu statisíců až milionů a tak jsem zahraniční sázkovky propagovat přestal. Vzniká mi kvůli tomu měsíčně škoda cca 400€, ale to je pakatel oproti tomu, co bych mohl platit na pokutách a za to mi to fakt nestojí.

Chtěl jsem mít jistotu a napsal jsem proto dotaz na Ministerstvo financí ve znění:

Provozují několikery internetové stránky věnované tématu sázení na sport

Nový loterijní zákon, ač odporující evropským zákonům, mi zakazuje propagovat zahraniční sázkové kanceláře a já kvůli tomuto „protizákonnému zákonu“ přicházím o značnou sumu peněz plynoucích z inzerce právě pro zahraniční sázkové kanceláře.

Rád bych věděl, zda budete uplatňovat tento zákon odporující zákonům EU a zda se tak mám obávat sankcí, nebo zda mám postupovat stejně jako 99% podobně podnikajících lidí jako já, tedy tento protizákonný zákon ignorovat.

Také bych rád věděl, na koho se mám obrátit s požadavkem náhrady škody, která mi vzniká kvůli tomu, že tento protizákonný zákon dodržuji.

Odpověď se dostavila a to dokonce v podobě doporučeného dopisu do vlastních rukou.

Cituji z odpovědi: Zákon č. 202/1990 Sb. („Loterijní zákon“) upravuje od 1.1.2012 v ustanovení § 1 odst. 9 zákaz propagace, reklamy a podpory prodeje loterií nebo jiných podobných her nepovolených nebo neoznámených podle tohoto zákona. Porušení tohoto zákona podléhá sankci ve výši stanovené jinými právními předpisy. (tím mají na mysli zákon č. 40/1995 Sb. o regulaci reklamy a zákon č. 468/1991 Sb. o provozování rozhlasového a televizního vysílání.)

Dále jsou celkem nudné kecy, ale co je důležité je toto:

K namítané „protizákonnosti loterijního zákona“ Ministerstvo financí uvádí, že loterijní zákon je platným a účinným právním předpisem, podle něhož se správní orgány a adresáti této právní normy mají povinnost řídit.

Podepsán ředitel odboru Státní dozor nad sázkovými hrami a loteriemi

Tak a teď to méně nudné. Už vím, že zákon je zákon a ten by měl platit pro každého.

Schválně ale jukněte na Novinky.cz na nějaký článek o sportu. Co vidíte vpravo? Já tam viděl reklamu na bwin, tedy sázkovou kancelář, která nemá a ani nemůže mít povolení provozovat v ČR loterii. Nemá zde pobočky, nemá český kapitál…. Totéž na obřích webech jako je Livesport.cz, Liga.cz a mnohých mnohých dalších. Nedávno jsem zahlédl dokonce projekt podporovaný, nebo dokonce provozovaný samotným Seznamem.cz, který velkou měrou propaguje sázkovou burzu BetFair.

Můžu jít ještě dál a to do veřejnoprávní televize. Jak asi bude vypadat fotbalový zápas vysílaný na ČT4, kde jeden z celků bude Real Madrid. Na bílých dresech jim už tradičně svítí logo bwin a totéž okolo jejich stadionu. To se budou panáčkové z české režie muset pořádně otáčet, aby to logo na dresech všech pobíhajících hráčů rozmazali a nebylo vidět.

Co si o tom mám myslet? Co je tohle za bordel? Já se musím zákonem řídit a oni ne?

Pro ty, kdo mě ještě nešmírujou:

DOPORUČUJI: Objednejte si webhosting se slevou 50% (slevový kód: WWW50)

Pokud se chcete stát sponzorem tohoto mého blogspotu a mít na tomto místě svůj inzerát, není nic jednoduššího.
Více se dozvíte a vložit svůj inzerát můžete přímo TADY.


10 komentářů / Potvrzeno z ministerstva: Novinky, Livesport a stovky dalších porušují zákon

 1. polakpet dne 24.01.2012 v 18.23 hod.

  Petře, diskutéři na webtrhu jsou leckdy rozděleni na tvé podporovatel a odpůrce. No, možná je to malicherné tahání za slovo, ale tímto článkem lehce provokuješ své odpůrce.

  Konkrétně mluvím o části, kde popisuješ, jak by asi ČT měla rozmazávat loga na dresech Realu Madrid.

  Jako chytrému člověku ti nejspíše neušlo, že jako reklama, která může být povolená nebo ne, se určitě počítá reklama, ze které máš zisk. Za reklamu platí bwin Realu Madrid, ne České televizi. Tahle (úmyslně absurdní) otázka proto asi ztrácí svou předmětnost?

 2. K dne 24.01.2012 v 18.57 hod.

  Mě zajímá co mám dělat když mi chodí někde 300/500 eur od lidí co pode mnou hrajou to mám vyhodit nebo vrátit nebo se na to nevztahuje ?? nikdo mi na to neodpověděl zatím. Nějaké názory?

 3. Petr Jeník dne 24.01.2012 v 19.02 hod.

  polakpet: Stejně jako tvůrci webů i ČT by měla být zodpovědná za vysílaný obsah. Jednou je nelegální propagace zahraničních sázkovek a tak by se na obrazovce podle mě prostě nemělo logo nelegální sázkovky objevit. Je to stejné, jako bych já vložil na stránku banner sázkovky zdarma. Kdo z toho má zisk není podle mě rozhodující.

  K: To fakt nevím. Také mi chodí provize z dříve získaných affilů.

 4. Radek Disneyland Paříž dne 24.01.2012 v 19.30 hod.

  To, proč velký hráči typu Seznam.cz atd zobrazují dle tvého článku reklamu protizákonně je určitě na zamyšlení a aby někdo píchnul pořádně do vosího hnízda. Myslím si tedy, že se do pár měsíců někdo klepne přes prsty a tento zákon odporující pravidlům EU zruší. Co však ušlé zisky za tu dobu?

  Vymazávání reklamy z přenosů Ligy mistrů apod. je dle mě samozřejmě blbost. Ta reklama se řídí zákony území na kterém se hraje, nikoliv, kam je přenos vysílán. Jak je psáno výše, musíš z toho mít ty nějaký profit, což ČT rozhodně z reklamy na dresu Realu fakt nemá.

 5. Petr Jeník dne 24.01.2012 v 19.43 hod.

  Radek: Až zákon zruší, reklamy nasadím a občanskoprávní cestou budu ušlé zisky vymáhat po státu. Nic jiného mi nezbude. Druhá věc je s tou reklamou v televizi. Je to absurdní, ale zákon je zákon. Televize je zodpovědná ze obsah vysílání a pokud obsah odporuje zákonům ČR, měla by s tím něco dělat. S tím kdo na tom profituje to podle mě nemá nic společného. Kdybych dal na svůj web reklamu zdarma, tak z toho taky profitovat nebudu a zákon bych zcela určitě porušoval.

 6. aa dne 24.01.2012 v 20.34 hod.

  Nejsou to 100% potvrzené informace, ale Seznam tuším část svých aktivit řídí odněkud ze zahraničí stejně jako firma provozující livesport.cz, liga.cz, eurofotbal.cz a dalších X portálů, takže těch se zákon netýká jestli dobře chápu. Novinky nevím zda podléhají seznamu nebo jsou samostatné

 7. honza web dne 24.01.2012 v 20.42 hod.

  Pokud ten zákon opravdu odporuje evropské legislativě, tak dát podnět k evropskému soudnímu tribunálu, či jak se to jmenuje. Pokud je protiústavní, tak podnět k ústavnímu soudu. V občanskoprávním sporu se státem v naší republice nevysoudíš nic. Spíš nějaký instrument, jako arbitráž, ale to hádám…

 8. HC Zrcadlo.blogspot.com dne 25.01.2012 v 8.00 hod.

  Odpověděli, jak odpovědět museli. Nedalo se čekat, že napíší (i když si to třeba myslí): „Zákon je paskvil, brzy se změní, budeme na něho kašlat, Vy se zachovejte stejně.“

  Zda bude či nebude někdo popotahován, záleží na libovůli úředníků. Třeba na to vypíše nějaká sázkovka kurzy 🙂

 9. Inwebstor web dne 25.01.2012 v 10.06 hod.

  Předpokládám, že velké servery mají z těch reklam daleko vyšší výnos a tudíž se jim může vyplatit toto ustanovení s ohledem na výši pokuty ignorovat.
  Zároveň třeba Seznam má vlastní právní oddělení, a proto je taková firma schopna se lépe bránit. Navíc odvolání by v tomto případě mělo mít suspenzivní (odkladný) účinek (ale nejsem právník)

  Druhou možností je, že to není úmysl a prostě na to „zapomněli“ nebo zatím neřešili.

  K Ústavnímu soudu je to nadlouho a obávám se, že nikdo jiný nemá pravomoc platný zákon zrušit, i kdyby byl v rozporu s čímkoli (v některých případech ještě NSS).
  Takže pokud toto ustanovení nezmění samotný zákonodárce, bude tak 2-3 roky platit … což je beztak scénář, s nímž ten, kdo to do zákona pro své kamarádíčky z českého loterijního byznysu prosadil, musel počítat.

  Úředníkům ministerstva nepřísluší hodnotit soulad zákona s Ústavou či mezinárodními smlouvami. Jejich úkolem je tento zákon slepě vykonávat (a věřte, že Vy-víte-kdo, kdo se postaral o prosazení toho zákazu, se postará i o to, aby BYL vykonáván).
  Jediný, kdo je může klepnout přes prsty, je soud. Bohužel soudy první instance jsou předposrané, takže nějaké zajímavé rozhodnutí bych očekával až u soudů vyšších instancí. A to chce prostě čas a money – nebo stáhnout ocas a najít si jinou obživu.

  … nebo změnit bydliště (za pár korun založit britskou/irskou společnost, provozování portálu převést na tuto firmu a jste v klidu) Založení firmy Vás vyjde do 12000 Kč, roční „údržba“ (hlavně účto) tak 5-7 tisíc.

  Pokud Vám to hodí 400euro měsíčně, pak návratnost takové investice je 1 měsíc, to by se Vám i mohlo vyplatit.

 10. Justice poker, online poker, pravidla pokru, texas holdem hra dne 10.02.2012 v 13.59 hod.

  Tak po poriadku:

  -presne jak pises uradnik je na to aby dodrzavial zakon a takz. vykonavaci predpis. Takze uradnikovi je jedno zda ten zakon porusuje nejake europske pravo. On je tam na to aby vykonaval pripadne vynucoval a trestal dodrziavanie platnych zakonov

  -co sa tyka uvadznaneho prikladu s reklamou Bwinu na dresoch RM tak sa priklanam k nazoru, ze je to tiez protizakonne.

  -vcera akurat vysiel clanok, ze hokejova Plzen dostala pokutu 13.000.000czk za propagaci Bet at Home. Pokuta je dusledek velkeho tlaku zo strany Tipsportu

  -Vsetky velke firmy ako livesport.cz a pod maji firmy mimo cz v statoch jako Malta a pod.

  =co sa tyka dotazu na stare affiliate programy tak podla mojho nazoru novy zakon nemam na to zadny vplyv. Prijmas platby na zaklade „starych“ partnerstiev, po 1.1.2012 uz nic nepropagujes.Štítky: , , ,