23 komentářů

 1. 
  mikiqex dne 23.07.2012 v 8.49 hod.

  Nejlépe to kdysi vystihl Martin Malý: „Chovám v srdci naději, že nakonec i čeští webaři pochopí, že startup není „parta programátorů s nápadem“, ale „obchodní záměr““.

  Pokud web nemá životaschopný business model, není to startup. Na druhou stranu, Twitter je úspěšným startupem a nejsem si jist, jestli už konečně dali nějaký pořádný business model dohromady 🙂

  Bohužel čím dál více týmů pracuje na svém díle s tím, že se časem nechají koupit nějakým velkým subjektem a podle toho to také vypadá.

 2. 
  Martin IT Efektině dne 23.07.2012 v 8.52 hod.

  Tak já teď zrovna mám nápad na podnikání, je to o tom vytvořit software, který vám zpřístupní na internetu třeba web za firewallem, který máte na vašem laptopu. Nic takového přímo není, ale nepřímo konkurence samozřejmě existuje.

  Je to děsná geekovina, ale řešení tohodle problému hledá na Google asi 1 mil. lidí měsíčně. Neříkám tomu start-up, ale spíše projekt, mám část už realizovanou, ale nikdy by mě nenapadlo s tím za někým jít a žádat si o prachy v tomhle stadiu „téměř nápadu“.

  To mě na spoustě lidí udivuje, oni mají +- nápad a hned je to start-up a chtějí do toho peníze. Často ten nápad ani není unikátní (jak jsi říkal další shop, další seznam.cz, atd…). Lidi prostě nemají unikátní nápady a rádi kopírují!

 3. 
  David Lörincz blog David Lörincz dne 23.07.2012 v 8.56 hod.

  “ Popřípadě o vás napíší v magazínech, kam píší ti, kteří by hrozně rádi internetovými podnikateli byli, ale nemají na to. “

  To je trochu přehnané tvrzení ne ? Aplikování teze “ Kdo neumí – učí“ v tomhle oboru neplatí.

 4. 
  Petr Jeník dne 23.07.2012 v 9.05 hod.

  David: Nemluvil jsem pochopitelně o všech. Do mnoha magazínů přispívají i úspěšní online byznysmani.

 5. 
  Jakub Bank dne 23.07.2012 v 9.31 hod.

  Co říkáte třeba na Arounded.com – vidím trochu do zákulisí a pro tento projekt se domnívám, že se termín StartUP hodí…naopak u „e-shopu“ Chlapskazasilka.cz mi to přijde dost nadsazené. Ale všechno je to o pohledu na věc:)

 6. 
  @kadesignsk tempees.com dne 23.07.2012 v 10.06 hod.

  Zdravim 🙂 ja to vidim tak, ze ak chce niekto produkovat ci uz informacny portal, eshop, online sluzbu, dalsie soc. medium alebo cokolvek, nepotrebuje k tomu privlastok startup… osobne sa mi to zda byt strasne smiesne, ze ludia sa naucili nove slovo a uz aj deti na zakladnych skolach, ktore pridu do styku so zakladmi tvorby webov si spustaju svoj vytvor a rovno ho zacnu oslovovat startupom 🙂 ma rozbehnutych niekolko webov, jeden z poslednych je http://www.tempees.com myslienka je jednoducha… sme momentalne dvaja a mame niekolko ziadosti o rozsirenie tymu… jedine co robime je, ze poskytujeme ludom zdarma veci na stiahnutie, ktore povedzme klienti odmietli… navstevnost je fajn a stale rastie, stahovania pribudaju a vsetko je ako ma byt. dokonca mame aj business model, ktory je velmi jednoduchy a verim, ze bude ucinny, ale urcite to nie je o reklame 🙂 hladat na nieco taketo investora si ani neviem predstavit, ostatne ani nechceme a neplanujeme… co som chcel povedat je, ze tento web sme nikdy nenazvyli startupom a s najvacsou pravdepodobnostou to tak aj ostane… tak ci tak to vplyv na uspesnost projektu urcite nema 🙂

 7. 
  Radek To jste ještě nečetli! dne 23.07.2012 v 10.26 hod.

  Mě se nejvíc líbí, to co říká o startupech Ondra Bartoš z Credo Ventures – startup by měl značit novost. Měl by přinášet nové řešení problému, které pomůže uživatelům/zákazníkům řešit problém.
  Jde taky o to, mít nějaký business model a ne jen nápad, který bude mít tisíce uživatelů, ale minimální možnosti monetizace.
  Možná že i dalším klíčovým bodem startupů je to, že plánují přijmout investory a případně taky udělat exit.

  I když bych rád nazýval třeba můj nový obsahový web v angličtině startupem, startup to určitě není. Není to nic nového, neřeším žádný problém. Stejně tak nejsou startupy ani žádné (klasické e-shopy) a podobné weby.

 8. 
  Radek Novák dne 23.07.2012 v 10.33 hod.

  Dnes je startup v podstatě jakýkoliv začínající web či online služba. Dřív frčel portál, potom web 2.0, dnes startup, za pár let to bude .. kdo ví.

 9. 
  Michal Kubicek Startupy dne 23.07.2012 v 10.52 hod.

  Díky za dzmínku o našem projektu a tak jsem si to dovolil lehce nastínit: http://www.startupangels.cz/co-je-to-startup/

 10. 
  Mackiee meteleska dne 23.07.2012 v 11.23 hod.

  No já třeba považuji za startup naší kapelu, ale někteří to moc neuznávají – asi nesplňuji jejich kritéria 🙂

 11. 
  Kvasnička Jan Kvasnička Jan dne 23.07.2012 v 11.52 hod.

  Já si myslím, že je to teď takový trend, nazývat každý projekt StartUpem, jelikož si lidé myslí, že najednou je ten projekt, nebo samotný nápad, něco více a ostatní se na ně podle toho budou dívat.
  Zajímalo by mě, zda je to takto jen u nás, nebo i v zahraničí.

 12. 
  Radek http://www.naserodina.cz dne 23.07.2012 v 21.13 hod.

  StartUp je nejpříšernější slovo v téhle branži, zase něco pro webmágy (dle vzoru seomág 🙂 ). Upřímně – dlouho jsem hledal něco, k čemu to přirovnat, co to vlastně znamená. Petr to napsal v druhém odstavci naprosto přesně. Kdo umí, má nápad, nepotřebuje tomu říkat tímhle slovem a zároveň autoři nevalných webů hned mají startup a je naprosto jedno o čem ten web vlastně je.

 13. 
  Jiří Knesl Školení Scrum dne 24.07.2012 v 7.43 hod.

  Takové nedorozumění.

  Startup je specifický druh firmy. Je specifický tím, že se zaměřuje na výraznou inovaci a pracuje v prostředí s extrémní nejistotou. Narozdíl od „jakéhokoliv projektu“, má 95% šanci selhání a 5% šanci extrémního úspěchu, která „jakékoliv projekt“ nechá daleko za zády. Startup není psaní na jistotu. Startup je velká sázka na budoucnost, že se mi za pár měsíců podaří být přesně tam, kde bude zrovna trh a já získám rychle desetitisíce až miliony zákazníků.

  Pro vývoj takovéhleho podniku jsou důležité úplně jiné věci (škálování, investiční strategie – protože takový růst se neobejde bez prostředků, hledání velkého trhu, který zatím nemusí existovat).

  Tato témata jsou zpracována ve spoustě knih. Startup je pak mechanismus tohoto raketového růstu (nebo selhání se vůbec odlepit od země). S obyčejnou firmou má něco společného a vzájemně se od sebe mohou učit, ale rozdíl tam existuje.

 14. 
  tdvorak www.tomas-dvorak.cz dne 24.07.2012 v 7.57 hod.

  Podobně nesmyslně užívané slovo mi přijde Cloud. Cloud je sexy a všechny velké firmy provozují své aplikace v Cloudu. Takže aby se stala firma cool, začne své aplikaci běžící na jediném serveru (případně na sdíleném hostingu) říkat, že je to Cloudové řešení. Znamená to přece po internetu a že nevíme, kde a jestli vůbec to poběží pozítří, nebo ne?

 15. 
  Václav Kovařík SlevyKurzu.cz dne 24.07.2012 v 16.17 hod.

  Furt tomu nerozumím. Označili byste http://www.SlevyKurzu.cz na prodej posledních míst v kurzech za startup? Podobný server Navecer.cz je jako startup označován. My to zatím neřešíme, ale nikdo o nás bez onoho bájného slova nepíše. Máme se přizpůsobit novinářům a vyrukovat se startupem?

 16. 
  Kuba dne 25.07.2012 v 8.03 hod.

  Maximálně souhlasím s článkem. Slovo startup je tak mega provařený, že když ho někde vidím, tak si řeknu další mrdkovskej web, který se snaží tvářit jako extra úspěšnej.

  Ať jdou všichni s jejich startupama do prdele!!!

 17. 
  Tomáš Zíma Skorodeník Pravda dne 26.07.2012 v 21.58 hod.

  Shodou nahod jsem dnes napsal clanek o necem podobnem :))
  http://pravda.wey.cz/podnikani/co-je-vlastne-startup-zname-odpoved/

 18. 
  Duben Online hry zdarma dne 31.07.2012 v 0.06 hod.

  No co, dřív se říkalo firma, i když dotyčný neměl ani ŽL. Pak letěly další buzz words, jako již zmíněná slůvka portál, web 2.0, teď je v kurzu startup a cloud. Ono v principu jde jen o to na co slyší aktuálně investoři jako na módní slůvko. A pak se tím označuje i nerelevantní blbina, jen aby se ty s pokladničkami lepili na danou věc jako mouchy na med. Co na to, že startup není každý web, že cloud si každé marketingové oddělení vysvětluje po svém. Takže cloud se v dneska dá vyložit tolika způsoby, že vlastně ani nevíte jestli tvůrci marketingových sloganů vůbec o původním technologickém významu něco tuší. Neviděl bych to zkrátka tak dramaticky a u bussinesu bych nespoléhal na nějaké trendy slovíčka, ale díval se co je reálně za nimi.

 19. 
  Startup dne 02.08.2012 v 15.14 hod.

  Tak za startup je povazovan i megaprojekt http://www.socialbakers.com. A ja bych jej za startup neoznacil ani nahodou.

 20. 
  Ondra Ai! dne 03.08.2012 v 13.14 hod.

  Startupe a proč by si to neoznačil za startup(socialbakers.com)?…btw jejich konkurence se nedávno zfůzovala, kdy myslím druhý sežral třetího za nějakých 800mio USD…solid;)

 21. 
  michal brigády praha dne 15.08.2012 v 20.42 hod.

  řekl bych, že startupem je každý začínající projekt, buď skončí úspěchem, nebo fiaskem… 🙂

 22. 
  Lukas Webhosting dne 16.08.2012 v 12.19 hod.

  Ja som an toto slovné spojenie už alergický, každý deň mám niečo o star-upoch v rsske, už to ani nečítam stále sú to len bláboly, že niekto chce spravi´t super extra fantastickú službu na zdielanie fotiek opitých detí. No keď tak zaspomínam, tak predsa len jeden rpojekt si slvoo startup zaslúži a to: Nový hledač od Petr Hejl

 23. 
  Anonym dne 20.08.2012 v 16.49 hod.

  Ondra – mozna prave proto, ze to podle me to startup uz podle me davno neni. Respektive firma s miliardovou hodnotou a vice nez stovkou zamestnancu uz podle me neni startup, ale regulerni firma. Za startup si predstavuji spolek peti lidi v garazi, co maji dobry produkt a nemaji prachy, Socialbakers je ale podle me uz maji 🙂