Lis 25

Všechny teď překvapím, když vám řeknu, jaký portál mimo jiné provozuji

25.11.2012 v kategorii Zajímavosti. / Zobrazeno 8 015x / 32 komentářů

Dlouho jsem váhal, zda mám či nemám zveřejnit, u jakého webu svítí moje jméno v kolonce provozovatel. A došel jsem k závěru, že je na čase to veřejně říct. Kromě sázkařských webů a pár MFA se tak trochu angažuji v provozování komunitního portálu zaměřeného na jednu jedinou skupinu lidí. A teď to překvápko: Onou skupinou jsou Romové.

Dost lidí se mě teď ptá, proč mluvím o překvapení. No protože ti kteří vědí, že provozuji Romský portál, tak se tomu prostě divili. Sám nevím proč. Pro hodně lidí je to takové tabu. I mě samotného by ještě před rokem ani nenapadlo, že bych mohl někdy provozovat romský portál a co hlavně, že se to pro mě stane takovou mojí srdcovkou.

Romové jsou ale skupina, která je na českém a slovenském internetu velmi opomíjená. Weby na solidní úrovni určené výhradně pro Romy se v ČR a na Slovensku dají spočítat na prstech jedné ruky. A to je škoda. Je to komunita, která drží neskutečným způsobem při sobě. A spojuje ji především jejich kultura – tedy hudba a tanec.

A právě proto v červnu letošního roku spatřil světlo světa portál iRoma.cz, jehož podtitulek je Svět romské hudby.

Nebyl to ani zdaleka můj nápad. Byl to nápad mého kolegy z LeagueSpy. Ostatně i jako myšlenka vytvořit LeagueSpy. Ani ta nepochází z mé hlavy ale z jeho.

Jo – Rosťa je cikán jak poleno. A já si to slovo můžu dovolit říct protože on to ode mě bere.

Zajímavé je, že asi půl roku od začátku naší spolupráce jsem ani nevěděl, co je zač. Jsme každý z druhého konce republiky a do dnes, kdy LeagueSpy slaví své první narozeniny, jsme se neviděli.

Že je Rom jsem se dozvěděl vlastně celkem kuriózně. Když jsem zprovoznil naše interní diskusní fórum na LeagueSpy, napsal mi, že mu mám přidělit černou barvu. Že prý se k němu tak nějak hodí. No a já se zeptal proč. 🙂

O tom ale můj dnešní článek není. Je o portálu iRoma.cz. Portálu, kam se od poloviny června registrovalo už více než 200 kapel a nahráli sem více než 2800 vlastních skladeb a toto číslo den ode dne roste.

iRoma má na Facebooku už téměř 3000 věrných fanoušků a návštěvnost našeho portálu se pohybuje pravidelně nad dvěma tisíci unikátními návštěvníky za den.

A aby toho nebylo málo, jako jediní v ČR a SR provozujeme ryze romské internetové živě moderované rádio.

Naše Romské rádio je vlastně tím nejlákavějším, co celý tento projekt veřejnosti nabízí. Kapely a taneční skupiny mají možnost se zdarma prezentovat. Je zde i místo pro inzerci kulturních a sportovních akcí a píšeme i vlastní romský magazín. Rádio je ale opravdu tím největším trhákem, který máme.

A hádejte, kdo to celé dělá? Já? Ani náhodou. Moje role je čistě administrativní. Ani jsem web neprogramoval. Jen jsem do toho společně s kolegou z LeagueSpy vložil nějakou tu pětku a pomáhám při marketingu a monetizaci webu.

Zbytek je na Romských klucích, kteří to dělají prakticky zdarma. Když přijdou ze své normální práce, tak usednou za mikrofon a pár hodin denně moderují rádio.

A výdělek? Něco jo. Ale postačí to akorát tak na provoz jako je hosting, software na provoz rádia či poplatky za autorská práva, materiální vybavení jako jsou kvalitní mikrofony apod.

Věřím ale, že to bude lepší. iRoma roste neskutečným tempem a dostáváme se i do povědomí odborné veřejnosti. O iRomě se mluvilo už v České televizi i v Českém rozhlasu a v mnohých dalších médiích.

No a teď se chystáme dostat se do povědomí ještě víc. A proto bych vás chtěl o něco poprosit.

Dejte prosím svůj hlas moderátorovi rádia iRoma Martinovi ve fotosoutěži MyPracujeme. Ten kluk si to opravdu zaslouží. Každý den když přijde z fabriky kde normálně pracuje, tak usedá za mikrofon a moderuje rádio.

Díky výhře v soutěži se dostaneme na předávání cen do národního divadla v Brně, kde se sejdou zástupci všech významných organizací zabývajících se romskou problematikou. A my chceme, aby o nás věděli.

Předem všem díky za poslané hlasy.

Pro ty, kdo mě ještě nešmírujou:

DOPORUČUJI: Objednejte si webhosting se slevou 50% (slevový kód: WWW50)

Pokud se chcete stát sponzorem tohoto mého blogspotu a mít na tomto místě svůj inzerát, není nic jednoduššího.
Více se dozvíte a vložit svůj inzerát můžete přímo TADY.


32 komentářů / Všechny teď překvapím, když vám řeknu, jaký portál mimo jiné provozuji

 1. lili Armani dne 25.11.2012 v 8.45 hod.

  Myslím, že je to dobrý nápad a nemyslím si, že to bude web navštěvovaný pouze romskou komunitou. Vždyť cigánská hudba se líbí i spoustě jiných národností…Já jí např. doslova zbožňuju 🙂

  Akorát nechápu, proč o tom píšeš, jako by to mělo být něco podivuhodného, zarážejícícho a nedejbože chvályhodného? Cítím v tom článku trochu nezdravé samolibosti a ješitnosti :/

 2. Petr Jeník dne 25.11.2012 v 8.48 hod.

  Proč jsem to tak napsal?
  Protože většinu mých čtenářů by ani nenapadlo, že bych mohl provozovat romský portál.
  Proč samolibost a ješitnost? Vždyť i v článku píšu, že to není moje zásluha. Že se na portálu podílím jen administrativně.

 3. Turek Magzín o Twitteru dne 25.11.2012 v 10.12 hod.

  Skvělý počin, už se těším jak budu projíždět rómskou muziku. Mám ji hodně rád a nikde jsem ji pohromadě neviděl. Držím palce, ať se Vám to rozjede ještě víc.

 4. Jan Žáček dne 25.11.2012 v 11.44 hod.

  romea.cz se romům věnuje více než dost. Takže bych nevtrdil, že jsou zase tak opomíjení. Ale proč ne.

 5. Petr Jeník dne 25.11.2012 v 11.56 hod.

  Já umím napočítat asi tak 5 relativně solidních romských webů v ČR a SR.
  A můj názor je, že vzhledem k velikosti této komunity se takovýto počet webů dá nazvat opomíjením.
  A myslím to tak, že tu prostě není v tomto ohledu velká konkurence.
  Rozhodně to nemyslím tak, jak si to nejspíš myslíš ty a to ve smyslu „chudáčci romové nemají žádné stránky“.
  Ne – tak to opravdu nemyslím. To opomíjení chápu jako slušný komerční potenciál.

  Když by existovalo na internetu pouze pět webů pro zahrádkáře, také bych to považoval za opomíjení této komunity a vytvořil nějaký další web pro zahrádkáře.

  Také by jsi napsal, že zahrádkáři nejsou opomíjení, protože portál ….. se jim věnuje více než dost?

  Jen předem upozorňuju, že každý další příspěvek, který budu považovat byť jen okrajově za nevhodný, tak smažu.

 6. Tennis Fastest tennis serve dne 25.11.2012 v 13.29 hod.

  Dal jsem mu hlas, stejně jako fandím tvému projektu.

 7. Alijosha Kecy k věci.cz dne 25.11.2012 v 17.35 hod.

  Hlas jsem udělil, všichni v této komunitě špatný nejsou, sám tam mám pár přátel. Jinak co se webu týká, tak se mi líbí a myslím si, že to nebyl špatný nápad a Rosťa zabodoval evidentně ;-).

 8. Pavel Lasák Návody Excel dne 25.11.2012 v 19.28 hod.

  Tak má další hlas, na první místo mu schází jen 8 hlasů.

 9. Jacob RSS dne 25.11.2012 v 20.32 hod.

  Zahlasováno 🙂

 10. 365solutions Blog o financích dne 25.11.2012 v 21.12 hod.

  Několik dní čekám, až přijde nový článek a teď tohle 🙂 Já jsem překvapený byl, ale příjemně. Romové jsou netradiční a opomíjená cílovka, ale své místo na webu by rozhodně mít měli. Proč taky nedát šanci těm slušným. Žiju v regionu, kde je hodně „černo“ a víte co? Nikdy jsem s nimi neměl problém. Těžko říct, jestli to bylo štěstí (protože většina z nich je opravdu problémová, co si budeme povídat). Je to hodně muzikální etnikum a jejich hudba se opravdu líbi všude po světě. I já dávám bod.

 11. Petr bylinky, léčitelství, folklor, tradice dne 25.11.2012 v 23.23 hod.

  Mam rad moc rad cikanskou muziku. Treba Cikansky budapestsky orchestr je neskunecne paradni vec. Mam rad i cikanske muzikanky nazivo, chodim do restauraci kde hraji i jsem si je parkrat pozval na oslavu. Bohuzel cikanska kultura (cista, puvodni) v CR mi osobne pripada temer mrtva. Ani si nepamatuji, kdy jsem v CR videl na ulici cikanku v kroji, cikansky tabor nebo cikany na konskem povozu – coz v jinych zemich je celkem bezne. A protoze z jejich zivota plyne jejich muzika, tak hudba ceskych cikanu je takova jaka je – bohuzel. Za tip stejne dekuji, urcite se na tvuj web dukladneji podivam.

 12. David Lörincz blog David Lörincz dne 26.11.2012 v 16.38 hod.

  Nedávno jsem nad něčím podobným přemýšlel – něco ve stylu cernahuba.cz (myšleno bez urážky) nebo gipsyface.com. Problém je ten, že bych s tím projektem necítil, nežil. Projektu fandím a hlas jsem dal.

 13. Jan Žáček dne 26.11.2012 v 17.43 hod.

  Kolik uživatelů odhadujete Petře, že by Váš portál mohl v boudcnu mít? Jaký je počet romského etnika v České republice, pokud Víte konkrétněji, protože jsou všude odhady a při sčitání obyvatel se přihlásila pouze část… Uvažujete , že využijete nějakých finančích příspěvků z nějakého grantu? Budete expandovat v případě úspěchu do jiných zemí než jen Čr a Sr? Děkuji, omlouvám se jestli jsem Vás zasypal mnoha otázkami.

 14. Karel http://www.youtube.com/watch?v=pKEEtw29idk dne 26.11.2012 v 18.48 hod.

  Hezky projekt, uz posloucham, jenom ten zacatek postu je divny. Kdyz se stydis, neukazuj. A kdyz se nestydis, pak o cem tam vlastne pises?

 15. samuel sexy prádlo na vánoce dne 26.11.2012 v 19.09 hod.

  Náhodou romové jsou dobrá cílovka.
  Moje máma jím pomáhá a téměř všichni mají aspon jedno pc a internet. Sice jede na baterie od auta nebo černou elektřinu, ale maj ho i ti nejméně movití. Pak je i celá řada pracujících.

  Jestli chceš napiš mi na samuel@heroik kam mám poslat kontakt a budeš mít reklamu na FB a možná i v romodromu (neziskovka)

 16. Petr Jeník dne 26.11.2012 v 19.26 hod.

  Jan Žáček: Co se uživatelů týká, tak nevim. Ani co se týká velikosti romského etinka. O nějakém grantu uvažujeme. Expandovat zatím nechceme – prozatím se držíme češtiny.
  Hodně lidí nás ale poslouchá pochopitelně z Anglie, Kandady či Belgie.

  Karel: Nejde o stud. Jde spíš o to, že jsem se trochu obával předsudků a především nevhodných komentářů. Moje obavy se ale ukázaly zbytečné a překvapený (mile) jsem teď hlavně já 🙂

 17. Mirek Cool dárky dne 26.11.2012 v 22.54 hod.

  Web je hezky udělaný. Jaký tam máš traffic a na jakém HW ti to běží? Apropo neobáváš se že tímto zveřejněním si rozmnožíš množinu konkurentů? Je jasné, že radio asi nikdo neudělá ale weby umí kde kdo.

 18. Petr Jeník dne 27.11.2012 v 7.18 hod.

  Nové konkurence se nebojím. Ona to není žádná legrace takový web zpropagovat. Ostatně jako jakýkoli jiný komunitní portál. Málokdo začne přidávat příspěvky někam, kam nikdo nechodí a naopak nikdo nechodí na web, kde nejsou žádné příspěvky.
  Trafic je teď kolem 2-3 tisíc lidí za den.
  Samotný web běží na běžném hostingu od Wedosu. Pro rádio pak máme celkem výkonný VPS. Platíme za to celkem dost. Je tam hodně velký download. Ono když se na rádio připojí v jeden okamžik třeba 200 lidí a stahují rychlostí 128 kbs, tak je to celkem zápřah.

 19. Olda Olda Fotograf dne 27.11.2012 v 15.50 hod.

  Tak to je náhodička a svět cz internetu je malý… Nedávno jsem četl tento článek.. A dneska co nevidím na svém facebooku:
  Iwanka xyz likes iRoma.cz
  ____RELATED POST_____
  iRoma.cz
  iRomáci – hlasujeme dál pro našeho Marťase. Můžete hlasovat i opakovaně a to jedenkrát za 24 hodin.
  Moderátor romského rádia iRoma.cz Martin Bárta mypracujeme.cz

  Takže ano, i mezi mými přáteli na facebooku je projekt známý.. GL.

 20. Petr Jeník dne 27.11.2012 v 16.03 hod.

  Ne nadarmo si říkáš Mozek a že nás vidíš 🙂
  Svět je fakt malej. A kor když ho ještě trochu zmenšuju propagovanými příspěvky

 21. David web dne 29.11.2012 v 9.09 hod.

  Velmi dobrý nápad. Docela hodně jsi mě překvapil Petře, v jakém oboru se angažuješ. A myslím, že nejen mě. Fandím. Každopádně tento projekt má myslím velkou budoucnost a hlavně vidím velký potenciál v tom, že může poměrně hodně sbližovat Romy s ostatní populací.

 22. Mark Prague airport transfers dne 30.11.2012 v 8.33 hod.

  Skvělá myšlenka využít „mezery na trhu“, tleskám.

 23. dada http://www.ploty-lamark.cz dne 03.12.2012 v 20.55 hod.

  super naoad moc zajímavé

 24. Honza půjčky bez registru dnes dne 04.12.2012 v 23.11 hod.

  Tak jsem celkem překvapen(mile), ale určitě držím palce.

 25. Libor Kamerové systémy dne 06.12.2012 v 16.51 hod.

  Pokud poroste navstevnost, proc ne. Ostatne stejne tomu nevenujes prilis casu, takze takovy idelani projekt 🙂

 26. Krabath Informační magazín dne 08.12.2012 v 17.49 hod.

  Je to zajímavý projekt a v dnešní době může přinést vcelku velký užitek. Jak Vám, tak Romům. Nikdy jsem Romy neházel do jednoho pytle a jak je vidět, někteří mají ducha a výdrž. A´t jim a Vám to klape i nadále.

 27. Mauler Jan Online hry zdarma dne 10.12.2012 v 16.47 hod.

  Nic proti Petru Jeníkovi, ale tenhle článek mi přijde jako čistá reklama. Pravda, je to jeho web, jeho článek a čistě jeho věc, co si tady napíše.. A pokud má člověk dobré jméno, může si podobné věci dovolit. Přesto ale podtitulek jeho blogu zní „Petr Jeník píše o dění nejen na internetu“ a tímto článkem si docela odrazuje čtenáře.. (Nejde mi ani tak o to, o čem píše, ale to že žádá podporu pro jeho vlastní projekt na internetovém blogu který má být ku prospěchu lidem)… No ale jak jsem řekl, je to jeho věc. Jinak můj osobní názor na romský portál – líbí se mi nejen ten nápad, ale celkové zpracování (doména je pro tento projekt jak stvořená) a hlavně práce, kterou do něj Petr Jeník vkládá. Takže za tohle +. 🙂

 28. Strejda dne 10.12.2012 v 18.39 hod.

  1. Slušní Romové to v ČR nemají lehké a to ani pokud mají hudební talent a je dobré to podpořit (zvláště kvůli té většině jejich komunity, která většinou nepatří mezi ukázkové občany). OK 🙂

  Jen by mně zajímalo. Jestli opravdu chcete dělat web, který na internetu chybí, tak co takhle něco po oběti romské kriminality? Co vy na to Petře?

 29. Petr Jeník dne 10.12.2012 v 19.29 hod.

  Mauler Jan: Proč reklama? Prostě jen představení projektu, kterého jsem součástí. Nemyslím si, že by se ze čtenářů mého blogu stali návštěvníci iRomy. Kdybych tohle chápal jako dobrou reklamu, byl bych hodně špatný markeťák.

  Strejda: Ne. Žádný takový web nechystám. Pokud máte pocit, že by takový web mohl mít úspěch, tak ani vám nic nebrání takový web udělat. Ovšem moc si úspěch takového webu neumím představit.

 30. Jan Šimečík Mobil pro seniory dne 12.12.2012 v 11.23 hod.

  Jsem rád, že všichni Češi nejsou xenofóbové. Chápu, že spousta Romu nedělá své komunitě dobré jméno, ale přesto nemužem házet všechny do jednoho pytle. Projektu fandím a doufám, že bude pořád rust!

 31. Albert Fotografická škola dne 14.12.2012 v 14.57 hod.

  Jo jo, jsem trochu překvapený. Ale je fajn, že takovéhle projekty existují, určitě na tom českém internetu vyniknou!

 32. milalof dne 03.01.2013 v 0.00 hod.

  Gratulace.